Wersja do druku

Udostępnij

W dniach 16-19 maja Instytut Grotowskiego zaprasza seminarium praktyczne BodyConstitution. Wśród prowadzących zajęcia: Sankar Lal Sivasankaran Nair i Justyna Rodzińska-Nair, Przemysław Błaszczak i Jakub Gontarski, Vivien Wood, Richard Shusterman. Oprócz zajęć praktycznych odbędą się otwarte wykłady Piotra Bursewicza i Richarda Shustermana, cykl spotkań z Jarosławem Fretem zatytułowany Ekspresja/Obecność/Tożsamość, projekcje filmów dokumentalnych i prezentacje pracy (Studio Matejka, Grupa Jubilo). Ponadto prezentacje spektakli Studia Matejka i związanych z nim artystek (Gema Galiana, Alexandra Kazazou).

BodyConstitution to program realizowany przez Instytut im. Jerzego Grotowskiego w domenie research in practice;
BodyConstitution to całoroczna działalność studiów, których celem jest analiza w praktyce wybranych tradycji ruchowych i przeniesienie ich pryncypiów na potrzeby treningu aktora/performera;
BodyConstitution to cykl seminariów praktycznych, na który składają się: treningi warsztaty i prezentacje pracy;
BodyConstitution to platforma umożliwiająca świadomą, spójną i odpowiedzialną pracę z ciałem poprzez stworzenie „słownika” analizy i opisu technik i praktyki ruchu;
BodyConstitution to nowoczesne połączenie działania i refleksji w celu budowania głębokiej kultury ciała.

BodyConstitution jest twórczym rozwinięciem działań skupionych wokół technik aktorskich podejmowanych w Instytucie Grotowskiego od 2004 roku. Przez cztery lata 2013–2016, równolegle do całorocznej działalności studiów ruchu odbędzie się kilkanaście intensywnych, kilkudniowych spotkań seminaryjnych obejmujących prezentacje pracy zaproszonych gości – trenerów i praktyków sztuk walki oraz wybranych technik ruchowych z pogranicza teatru i tańca, warsztaty oraz szkoły letnie i zimowe, w trakcie których uczestnicy warsztatów będą mogli zapoznać się z poszczególnymi technikami oraz specyficzną dla każdej z nich ekspresją ruchu. Na program złożą się także panele dyskusyjne i wykłady omawiające metodologię opisu i badań fenomenu ruchu i proponujące twórcze sposoby wykorzystania wypracowanych dzięki programowi form w treningu i pracy aktora/performera. Uzupełnieniem BodyConstitution będą pokazy filmów prezentujących użycie różnych metod treningu fizycznego w teatrze.

Trzon programu BodyConstitution tworzy sześć grup działających przy Instytucie Grotowskiego: trzy studia zajmujące się wybranymi technikami/tradycjami ruchu oraz trzy zespoły, które na bazie źródłowych technik ruchowych stworzyły swoje własne metody treningu aktora:
• Studio Kalari, liderzy Sankar Sivasankaran Nair oraz Justyna Rodzińska-Nair
• Studio Dwóch Ścieżek, liderzy Przemysław Błaszczak i Jakub Gontarski
• Studio Parkour, lider Simona Sala
• Teatr ZAR, lider Jarosław Fret
• Studio Matejka, lider Matej Matejka
• Grupa Jubilo, lider Daniel Han.

Wszyscy członkowie grup objęci są kompleksową opieką z zakresu kompensacji i rehabilitacji ruchu. W tym zakresie zadaniem BodyConstitution jest przygotowanie indywidualnych (zmiennych) programów kompensacyjnych, a także opracowanie i realizacja modelu przygotowania fizycznego do treningu oraz modelu kompensacji po intensywnym działaniu fizycznym. Ponadto program przyniesie modelowe opracowanie technik wywodzących się z treningu sportowego.

Jedną z najważniejszych idei BodyConstitution będzie wskazanie różnorodności w praktykowaniu ciała i jego wielobiegunowości od instrumentalnego użycia do podmiotyzacji ciała; od „posiadania ciała” do „bycia ciałem”. Chcielibyśmy, aby BodyConstitution stało się programem przynoszącym swoistą praktyczno/myślową heurezę i hermeneutykę ciała.

Majowe seminarium praktyczne – „pisanie” konstytucji ciała – dzadedykowane zostało bliskiej koleżance i współpracowniczce Instytutu Grotowskiego, dr Marcie Steiner.


Szczegółowe informacje


Informacje dostępne także w zakładkach Kalnedarium/Wydarzenia naszego portalu.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close