Wersja do druku

Udostępnij

W ramach projektu Atuty Sztuki 2017 Centrum Inicjatyw Artystycznych we Wrocławiu (ul. Tęczowa 79/81) i kurator Adam Kamiński zapraszają 12 listopada o godz. 19.00  na spotkanie z Anną Królicą, kuratorką projektu i redaktorką  książki Nienasycenie spojrzenia. Fotografia tańca. Jest to album prezentujący 160 fotografii, prace 21 autorów, sylwetki twórców, teksty krytyczne. Publikacja zwraca uwagę na grupę fotografów towarzyszących spektaklom podczas ich przygotowywania oraz w realizacjach scenicznych. Centrum Sztuki Mościce wydało pionierską książkę o bardzo zróżnicowanym zjawisku sięgającym od reportażu po artystyczne eksperymenty.

 

Jak pisze we wstępie Anna Królica, kuratorka i historyczka tańca  – Ideą wydania książki, poświęconej zjawisku fotografii tańca, było zwrócenie uwagi na specyfikę dokumentu fotograficznego. Książka jest dowodem uznania dla fotografów tańca, a także efektem współdziałania z nimi. Poprzez publikację pragniemy zwrócić uwagę na grupę fotografów towarzyszących spektaklom nie tylko w ich realizacjach scenicznych, ale także szukamy odpowiedzi na pytanie, czy fotografowie tańca zmieniają i rozszerzają pojmowanie tego, co zasługuje na oglądanie w tańcu i tego, co mamy prawo zauważyć w spektaklu?

 

Z kolei Adam Mazur, kurator i historyk sztuki, zauważa w eseju opublikowanym w albumie: Zebrane w albumie zdjęcia wybitnych fotografów przedstawiają pełen przegląd środków służących oddaniu ruchu i tanecznej ekspresji. To swoisty przewodnik, atlas gestów, póz i technicznych rozwiązań składających się na fotografię tańca współczesnego dziś.

 

Album składa się z dwóch części, w pierwszej teoretycznej spotykamy się z tekstami krytyczek tańca, teatrolożek i choreografki: Anny Koczorowskiej, Anny Królicy, Katarzyny Niedurny i Anny Żak oraz wspomnianego już kuratora Adama Mazura. 

 

Druga część zawiera zdjęcia fotografików: Marty Ankiersztejn, Tomasza Ćwiertni, Roberta Frąckowiaka, Krzysztofa Fabiańskiego, Andrzeja Grabowskiego, Andrzeja Janikowskiego, Pauli Kajzar, Katarzyny Machniewicz, Janusza Matuszewskiego, Grażyny Grasy Nowackiej, Macieja Rukasza, Klaudyny Schubert, Jakuba Wittchena, Macieja Zakrzewskiego oraz Marii Kwiecień i Witka Orskiego. 

W efekcie powstała pionierska książka o bardzo zróżnicowanym zjawisku,  obejmującym swoim zasięgiem bardzo różne formy –od reportażu po artystyczne eksperymenty. 

 

Projekt graficzny książki zrealizował Ryszard Bienert, grafik, laureat m.in. European Design Awards.

 

 

Publikacja została zrealizowana we współpracy z Instytutem Muzyki i Tańca w ramach Programu wydawniczego 2017.

 

 

IMIT (miniaturka)

 

Po spotkaniu, ok. godz. 19.45  organizatorzy zapraszają na premierę spektaklu Yoli Wesołowskiej LU-CI-JA – Tutaj, ale nie Teraz, będącego częścią projektu Twórcza dyspozycja 2017. Przedstawienie jest sceniczną impresją, w której materia słów, dźwięków i ruchu przenosi Nas w świat przeżyć Bohaterki Inspiracją do powstania tej krótkiej i smutnej opowieści jest życie Lucii Joyce, córki Jamesa Joyce’a.

 

Bolesny paradoks, polega na tym, że awangardowy, ekscentryczny, łamiący wszelkie konwenanse pisarz nie był w stanie zrozumieć pragnienia osobistej wolności, które towarzyszyło jego córce. Oklaskiwał ją, gdy stała na scenie, ale tylko do czasu gdy jej pasja taneczna i ambicje zawodowe nie zaczęły kolidować z jego karierą. Wówczas z pobłażaniem przekonywał ją: „Wystarczy, że kobieta umie napisać list i z gracją nosić parasolkę” (s. 69), unieważniając tym jednym zdaniem całe życie Lucii….

(Monika Świerkosz, Mój chłodny ojcze szaleńcze – „Znak” nr 715, grudzień 2014)

 

Od chwili przyjścia na świat ciąży na nas obowiązek ocalenia własnych marzeń
Dla LU obowiązek ten okazał się zbyt trudny i niemożliwy
Jako młoda dziewczyna LU odkrywa w sobie
Wielką pasję i najlepszą dla niej formę ekspresji – taniec
Mimo talentu, entuzjazmu i wielkiej energii twórczej jej obiecująca
Kariera taneczna została przerwana
Relacje rodzinne
Uwarunkowania społeczne
Bogata, ale skomplikowana osobowość
Skierowały ją na ścieżkę
głębokiej frustracji
Większość swojego życia spędza w klinikach psychiatrycznych
W jednej z nich umiera w zapomnieniu i osamotnieniu

 

obsada: Ewa Staroń, Joanna Potkowska

scenariusz i koncepcja reżyserska:Yola Wesołowska

muzyka: Franz Schubert, Giuseppe Verdi, Yola Wesołowska & Stan Michalak
realizacja świateł i dźwięku: Sylwia Wierzbicka                                                                                                                                  premiera realizowana w ramach projektu Twórcza dyspozycja
organizator: Fundacja Ludzka Sprawa
Program współfinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

MKiDN dofinansowanie (miniaturka)

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close