Wersja do druku

Udostępnij

Już jutro o godz. 18.00 we Wrocławiu w ramach Kina Teatralnego Instytutu Grotowskiego odbędzie się spotaknie z Brigitte Kramer i Jörgiem Jeshelem, realizatorami filmów prezentowanych wcyklu KT w marcu i kwietniu, poświęconych teatrowi tańca. Spotkanie poprowadzi Anna Królica. W marcu w Instytucie Grotowskiego została pokazana trylogia Sashy Waltz (Körper, S, noBody) oraz Ogród rozkoszy w reżyserii Kramer i Jeshela, z kolei w kwietniu – film Passion – Endstation Kinshasa na podstawie sztuki pitié! Alaina Platela i Fabrizio Cassola. Na zakończenie cyklu, 26 kwietnia, projekcja Urban Ballet – filmu dokumentalnego, podsumowującego 20. edycję festiwalu Taniec w Sierpniu (Tanz im August), który odbywa się w Berlinie i poświęcony jest tańcowi współczesnemu. W niezwykłych miejskich sceneriach możemy oglądać tancerzy baletu klasycznego, hip-hopu, tańca współczesnego czy też urban dance. Na spotkanie i projekcje wstęp wolny.

Brigitte Kramer (ur. 1954 w Konstancji) studiowała w Marburgu/Lahn nauki polityczne, germanistykę i teorię muzyki. Pracowała jako dramaturg w teatrze Schauspielhaus we Frankfurcie nad Menem i redaktorka w telewizji ZDF (do 1995). W latach 1995–1997 była odpowiedzialna za przygotowanie i produkcję filmów podczas festiwalu Documenta X. Od 1997 roku jest niezależną autorką filmów dokumentalnych i fabularnych. Współpracowała z takimi artystami jak: Luc Bondy, Hans Neuenfels, Michael Klier, Gabor Altorjay, Oliver Hirschbiegel i Charles Burnett.

Jörg Jeshel (ur. 1943 w Berlinie) z wykształcenia jest operatorem filmowym. Studiował w Państwowej Wyższej Szkole Optyki i Fotografii (SFOF) w Berlinie. Jest realizatorem filmów fabularnych, telewizyjnych, seriali, dokumentów i klipów muzycznych. Pracował między innymi z Kasparem Heidelbachem, Mischką Popp, Doris Dörrie i Sashą Waltz. W 1992 roku otrzymał Niemiecką Nagrodę Operatorów Filmowych za film Wer hat Angst vor Rot, Gelb, Blau (Kto się boi czerwieni, żółci i błękitu) oraz dwukrotnie nagrodę Grimme – w 2000 roku za film Kopfleuchten (Latarki czołowe) i w 2003 za Schwarzwaldhaus 1902.

Kramer i Jeshel nakręcili wspólnie wiele filmów, prowadzą razem firmę produkcyjną nachtaktivfilm.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close