Wersja do druku

Udostępnij

W sobotę 24 listopada Teatr Kolektyw KEJOS i R46 zapraszają do klubokawiarni Recepcja we Wrocławiu na konferencję Strefa Nowego Cyrku, czyli wokół współczesnego cyrku i teatru. Program konferencji jest podzielony na dwa bloki: Nauka, w ramach którego odbędą się wykłady, prezentacje i promocja książki Cyrk w świecie widowisk pod redakcją Grzegorza Kondrasiuka, oraz Sztuka, w ramach którego odbędą się pokazy i dyskusje z publicznością. Na zakończenie wydarzenia przewidziana jest część Zabawa.

 

Program:  

 

NAUKA

Klubokawiarnia Recepcja, ul. Ruska 46, Wrocław

 

14.00-15.30: Projekcja filmu z przedstawienia La veillée des abysses Thiérrée James

15.45-16.15:  Agnieszka Bińczycka „Ćwiczenia z cyrku. O artystycznych, formalnych i społecznych aspektach edukacji cyrkowej w Polsce”

16.20-16.50: Marta Kuczyńska i Jacek Timingeriu „Na początku był KEJOS – 15 lat doświadczeń Stowarzyszenia KE-JOS-THE-AT-ER i Teatru Kolektyw Kejos”

17.00-17.30: Grzegorz Kondrasiuk „Taniec i akrobatyka cyrkowa w międzywojniu. Zapomniane pokrewieństwo”

17.45-18.30: Promocja książki Cyrk w świecie widowisk pod redakcją Grzegorza Kondrasiuka, dyskusja z autorami (Kondrasiuk, Bińczycka, Kuczyńska) prowadzona przez Jakuba Jankowiaka

 

SZTUKA

Studio BWA ul. Ruska 46a/301 (drugie piętro)

 

19.00-20.10: Youri Gregoire When You See the Moon – pokaz I etapu pracy i spotkanie z publicznością

20.30-21.00: Bandit Queen Circus Wrapped – pokaz etapu pracy z hoola hoop, Sara Skrajna Van der Blast – side show

 

Podwórko ul. Ruska 46

 

21.00-22.00: Marcin Ex Styczyński – pokaz plucia ogniem

22.00-23.00: Strefa ognia – spontaniczne pokazy tańca z ogniem wrocławskich kuglarzy

 

ZABAWA

Klubokawiarnia Recepcja, ul. Ruska 46, Wrocław

 

22.00: Cyrk na kółkach czyli passing na 3 kieliszki i małpę – taniec, kuglarstwo i eliksiry w stylu Afryka dzika, rumbo-czacza, tylko dens ma sens

 

Organizatorzy: 

KEJOS www.kejos.org

R46 https://www.facebook.com/r46r46r46/

 

Patronat:

Carnaval Sztukmistrzow www.sztukmistrze.eu

Strefa Kultury Wrocław

BWA Wrocław

 

 

Youri Gregoire When You See the Moon (work in progress) 

 

Trzy lata myślenia, rok pracy, pierwsza publiczna prezentacja, pierwsze spotkanie z publicznością, pierwsza krytyka i informacja zwrotna. Będzie to pokaz pierwszego etapu pracy nad solowym pokazem współczesnego cyrku w wykonaniu francuskiego artysty. Po pokazie odbędzie się spotkanie i dyskusja z publicznością.

 

Nasz księżyc jest blisko. Jest znajomy i tajemniczy. Biała orbita księżyca na wiele sposobów wpływa na życie ludzi, a jednak jego znaczenie jest przez większość niedoceniane. Ten występ jest hołdem dla tego, co dzieje się, gdy jesteśmy nim zauroczeni.

 

Muzyka: George Dyer & Youri Grégoire

www.yourigregoire.wordpress.com

www.facebook.com/yourigregoire

(40 min. + 30min.)

 

Bandit Queen Circus Wrapped – pokaz z hoola hoop (work in progress)

 

Wrapped to krótka etiuda na długi temat, mocno dotykający naszą współczesność  śmieci w oceanach. To retrospekcja o człowieku żyjącym w wodzie, który napotyka na swojej drodze plastik. Spotkanie to owocuje serią niespodziewanych eksperymentów ruchowych, rozpoczętych finalnym zaplątaniem. Aktualnie etiuda jest na etapie tworzenia i artystycznych poszukiwań, prezentowana wersja, nie jest efektem końcowym. Wrapped jest częścią projektu Bandit Queen Circus WHOman. Jest to seria etiud i działań artystycznych o współczesnej tematyce społecznej. Człowiek w kontekście swojego istnienia w dzisiejszym świecie. Relacje międzyludzkie, sposoby i poziom komunikacji, ingerencja w środowisko naturalne, człowiek i technologia. Założeniem projektu jest prezentacja wszystkich odsłon w trzech formach: live performance, wystawy fotograficzne, oraz multimedia dostępne online.

 

http://www.bqcircus.pl

(8 min.) 

 

Sara Skrajna Sideshow Van der Blast 

 

Wierzcie lub nie, ta kobieta ma najsilniejszy tyłek w całej galaktyce. Osobliwy pokaz sztuczek przy użyciu ciała, elektronarzędzi, broni i energii publiczności. Przygotujcie się na crash test. Van der Blast nadchodzi !

(15 min.)

 

Marcin Ex Styczyński – pokaz plucia ogniem 

 

Plucie ogniem (Fire Breathing Show) to połączenie cyklów przygotowań do najbardziej niebezpiecznej i widowiskowej sztuki, jaką jest plucie ogniem. Rozgrzejemy się, sprawdzimy płuca, posmakujemy trochę ognia w oczekiwaniu na bardzo gorący finał. Duża ilość ognia gwarantowana! Marcin Ex Styczyński od ponad 10 lat profesjonalnie zajmuje się pluciem ogniem, występując w Polsce oraz poza jej granicami (Edinburgh Fringe Festiwal, Carnaval Sztukmistrzow, Fira Tarrega Festival).

 

https://web.facebook.com/plucieogniem

(40 min.)


Spotkanie promocyjne i dyskusja z autorami książki Cyrk w świecie widowisk pod red. dra Grzegorza Kondrasiuka

 

Cyrk w świecie widowisk to pierwsza od kilku dekad publikacja naukowa w języku polskim, ukazująca fenomen cyrku w jego historycznym i współczesnym kształcie. Cyrk w świecie widowisk jest efektem współpracy interdyscyplinarnego zespołu, dzięki czemu w ramach jednego tomu o profilu akademickim stało się możliwe opowiedzenie o widowiskach, artystach, instytucjach cyrkowych w Polsce i w Europie, począwszy od XVII wieku aż po czasy współczesne. Cyrk został tu ukazany nie tylko w ujęciu historycznym, ale i jako zjawisko interesujące antropologów, socjologów, filozofów czy estetyków. Artykuły zamieszczone w tomie zostały oparte o obszerne kwerendy archiwalne i zilustrowane bogatym, unikatowym materiałem ikonograficznym. 

 

Powstanie książki Cyrk w świecie widowisk stało się możliwe dzięki współpracy festiwalu Carnaval Sztukmistrzów z Pracownią Teatrologii UMCS, przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

Książka do pobrania na: https://sztukmistrze.eu/wp-content/uploads/2018/03/Cyrk_w_swiecie_widowisk.pdf

 

Podczas spotkania będzie można kupić książkę.

 

Wydawca: Warsztaty Kultury w Lublinie, Pracownia Kultury i Sztuki Ludycznej

www.sztukmistrze.eu

 

FB Sztuki Nowego Cyrkuhttps://web.facebook.com/events/1863694023753301

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close