Wersja do druku

Udostępnij

W sobotę 22 listopada o godz. 18.00 oraz w niedzielę o godz. 17.00 Teatr Muzyczny Capitol we Wrocławiu (Duża Scena, ul. Marszałka J. Piłsudskiego 67) zaprasza na premierę spektaklu Tempus Fantasy. Klasyka fortepianowa i nowoczesna elektronika znane z płyty pod tym samym tytułem dzięki wykorzystaniu tańca zyskały w spektaklu nową jakość. Fascynacja dźwiękiem, ruchem i wyobraźnią twórcy – te elementy odgrywają kluczową rolę w widowisku przygotowanym przez Jacka Gęburę, reżysera, autora choreografii i tanecznego libretto. Tancerze, tworzący sceniczną wspólnotę, przeniosą siebie i widzów na „drugą stronę” – w niebyt, poza życie, w niewyobrażalnie piękny i barwny świat muzycznych fantasmagorii pianistki. Poetycka opowieść o przemijaniu rozgrywa się w feerycznych dekoracjach Anny Chadaj, scenografki, która kilkakrotnie już współpracowała z Teatrem Capitol. Ważny jest też obraz z projekcji wideo, który dopowiada i komentuje wydarzenia na scenie. Widzowie oglądają multimedialne widowisko, odwołujące się do wrażliwości (nie tylko artysty), niejednoznaczne i symboliczne.

 

 

Jak artysta postrzega świat? W jaki sposób jego dzieło kreuje rzeczywistość? Czy słyszy, widzi i czuje więcej niż inni?

 

Przy fortepianie zasiada Katarzyna Borek i snuje swoją muzyczną fantazję, do której elektroniczne sygnały dodaje Vojto Monteur (Wojciech Orszewski), a tancerze ekspresją, ruchem i emocjami odzwierciedlają ten niezwykły świat. Na pograniczu jawy i snu, realności i magii, „między niebem a piekłem”…

 

 

Tytułowa fantazja pojawia się w kontekście świata wyobrażonego, ale również rodzaju utworu muzycznego, z którego czerpią Borek i Orszewski. Rachmaninow, Prokofiew, Liszt, Chopin, Albeniz, Górecki, Ravel, Debussy, Bartók – na ich kompozycjach opiera się muzyczny eksperyment autorów Tempus Fantasy, składający się z licznych, kontrastujących ze sobą motywów.

 

Choreografia spektaklu została oparta na modern dance – współczesną klasykę, z wykorzystaniem różnych form tańca współczesnego. Często są to organiczne sposoby pracy z ciałem, z ruchem, pozbawione skodyfikowanych elementów.

 

Premiera na Dużej Scenie: 22 listopada 2014

 

Libretto, choreografia i reżyseria: Jacek Gębura
Muzyka: Katarzyna Borek i Vojto Monteur
Kostiumy i scenografia:  Anna Chadaj
Projekcje:  Jakub Lech i Jakub Hader
Reżyseria światła: Tomasz Filipiak

 

Występują:

Katarzyna Borek – fortepian

Vojto Monteur –  instrumenty elektroniczne
Tancerze: Bożena Bukowska, Ilona Gumowska, Marta Nichel, Anna Kasprzak, Maja Lewicka, Katarzyna Torzyńska, Mateusz Brenner, Albert Ciastek, Piotr Małecki, Jan Nykiel, Michał Szymański

 

 

Płyta CD Tempus Fantasy Warner Classics do nabycia w sklepiku teatralnym. 

 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close