Nieco ponad tydzień został do premiery (22 kwietnia) spektaklu pt. Tyran we Wrocławskim Teatrze Pantomimy im. Henryka Tomaszewskiego. Zostanie on zaprezentowany w Centrum Sztuk Performatywnych Piekarnia. Reżyseruje go zaproszony do współpracy choreograf Jakub Lewandowski.

Wersja do druku

Udostępnij

Twórcy Tyrana, po okresie prób w siedzibie teatru, przenieśli się do Centrum Sztuk Performatywnych Piekarnia, by kontynuować pracę nad przedstawieniem. Zaplanowany na 22 kwietnia spektakl powstaje z inspiracji filmem pt. Nosferatu – symfonia grozy (reż. F.W. Murnau) w setną rocznicę jego premiery. Ten klasyk ekspresjonizmu niemieckiego był pretekstem do twórczego podjęcia szeroko rozumianej idei tyranii i problemu wykorzystywania innych ludzi do własnych celów.

W wykreowanym przez twórców świecie widzowie spędzą jeden dzień w budynku teatru. Z bliska przyjrzą się układom i zależnościom, które funkcjonują w zamkniętym teatralnym świecie – pomiędzy reżyserem i aktorami, pomiędzy dramaturgiem i reżyserem, aktorami i widzami itd. Realizatorzy przedstawienia pragną wyśmiać te zależności, a z postaci Nosferatu uczynić symbol tyrana-reżysera, wysysającego z aktorów ich energię i pomysły.

Dramaturżka Justyna Tomska mówi:
Będziemy się trochę naśmiewać sami z siebie. Nie podchodzimy do tematu bardzo poważnie (…). Jednocześnie, chcemy wyciągnąć dramatyczne elementy tyranii, jako trudnego zjawiska i pokazać pełen wachlarz emocji z nią związany.

Realizatorzy:

Reżyseria i choreografia: Jakub Lewandowski
Scenariusz i dramaturgia: Justyna Tomska
Scenografia i kostiumy: Lidia Kanclerz
Muzyka: Patrycja Hefczyńska
Reżyseria światła: Paweł Murlik
Asystentka reżysera: Natalia Dinges
Obsada: Artur Borkowski, Agnieszka Charkot, Izabela Cześniewicz, Agnieszka Dziewa, Wojciech Furman (gościnnie), Anna Nabiałkowska, Jakub Pewiński (gościnnie), Monika Rostecka

Premiera: 22 kwietnia 2022, godz. 19.00
Kolejne spektakle: 23 i 24 kwietnia 2022, godz. 19.00
Centrum Sztuk Performatywnych Piekarnia (ul. Księcia Witolda 62)

Więcej informacji: link

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close