Wersja do druku

Udostępnij

Od czerwca do grudnia 2020 roku Fundacja Ludzka Sprawa prowadzi we Wrocławiu Spotkania Artystyczne Kreatywne Wibracje. Polegają one na uświadomieniu młodym ludziom możliwości współtworzenia kultury poprzez realizację warsztatów twórczych, zwiedzanie miejsc związanych z dziedzictwem narodowym, pracowni artystycznych i aktywne uczestnictwo w procesie twórczym. Program skierowany jest także do młodzieży z niepełnosprawnością umysłową i zagrożonej wykluczeniem społecznym, młodzieżowych grup tanecznych, a pośrednio do instruktorów, terapeutów, animatorów, pedagogów, multiplikatorów oraz tych wszystkich, którzy są otwarci na pracę twórczą.

 

Realizacja projektu będzie polegała na uświadomieniu młodym ludziom możliwości współtworzenia kultury poprzez poznawanie historii swojego kraju, i skupi się na sztuce tańca. Program ma na celu pokazanie uczestnikom alternatywnych sposobów spędzania czasu, realizowania swoich zainteresowań, rozbudzenia kreatywnego myślenia. Silny nacisk położony zostanie na częste stosowanie technik aktywizujących oraz na stwarzanie ciągłej możliwości do refleksji i dyskusji. Jednym z głównych priorytetów programu jest przybliżenie uczestnikom projektu dziedzictwa narodowego i kulturowego, pokazanie młodym ludziom piękna miejsc upamiętniających dziedzictwo narodowe we Wrocławiu. Obcowanie na co dzień z kulturą i sztuką pozwoli młodym ludziom kształtować swoją tożsamość narodową, rozwijać poczucie patriotyzmu lokalnego i narodowego, budować system wartości

 

Twórczy proces prowadzący do różnych form choreografii, napędzany przez różnorodność tematów i motywów rodzących się podczas procesu grupowego, które stopniowo prowadzą do narracji wygenerowanej przez kolaż obrazów oraz teatralno-tanecznych sekwencji ruchowych. Artyści będą spajać w nowe całości cytaty pochodzące z różnych kontekstów. Proces twórczy coraz częściej przybiera charakter eksperymentu na różnych fragmentach rzeczywistości, którego efektem ma być ukazanie nieznanego lub zapomnianego wymiaru bytu. Istotnym punktem warsztatów będzie analiza i omówienie procesu twórczego w aspekcie ewoluującej pracy grupowej. Kreacyjna praca wykorzystująca narzędzie ruchu jest więc istotna nie tylko ze względu na zamierzone efekty artystyczne, ale również ze względu na rozwój osobisty uczestników. Grupa otrzyma podstawy warsztatowe stosowne do swojego profilu i na tej bazie będzie odbywała się późniejsza praca kreacyjna. Odbędzie się wieczór tańca i improwizacji oraz  pokazy powarsztatowe.

 

W ramach Artystycznych Spotkań Kreatywne Wibracje od 2 lipca do końca sierpnia odbywać się będą warsztaty taneczne, które poprowadzi Ewa Staroń. Więcej informacji: https://www.taniecpolska.pl/ogloszenie/show/8147

 

Osoby zaproszone do realizacji programu to m.in.

 

Paweł Łyskawa – absolwent Wydziału Teatru Tańca Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie. Tancerz Krakowskiego Teatru Tańca, pedagog działającej przy Teatrze Pracowni METAfizyczna.

 

Ewa Staroń – pedagog tańca, tancerka, założycielka Niezależnej Manufaktury Tanecznej, prezeska Centrum Inicjatyw Artystycznych. 

 

Małgorzata Gietler – instruktorka tańca, założycielka Teatru Tańca Step, grupy Forma. Koordynatorka i pomysłodawczyni projektu Bitwa na taniec w galeriach handlowych we Wrocławiu i w Kielcach.

 

Sylwia Hanff – choreografka, tancerka butoh, nauczycielka technik pracy z ciałem i medytacji (m.in. jogi kundalini i medytacji labiryntu), tancerka-mim. Absolwentka filozofii Uniwersytetu Warszawskiego.

 

Anna Królica – krytyczka, historyczka i teoretyczka tańca, kuratorka. 

 

Dr Sylwia Hefczyńska-Lewandowska – tancerka, choreografka, pedagożka. Od 1995 roku w zespole Śląskiego Teatru Tańca w Bytomiu. Ukończyła Akademię Wychowania Fizycznego we Wrocławiu. W 2000 roku uzyskała dyplom tancerza zawodowego przyznawany przez Związek Artystów Scen Polskich. Od 2008 – doktor sztuk teatralnych. Adiunkt i prodziekan na Wydziale Teatru Tańca w Bytomiu Akademii Sztuk Teatralnych im. St. Wyspiańskiego w Krakowie. 

 

Jakub Gontarski – absolwent wrocławskiej Szkoły Kaskaderów Filmowych „13”. Instruktor rekreacji ruchowej ze specjalizacją samoobrona (AZS-AWF Wrocław). Certyfikowany trener personalny. Twórca warsztatów Struna ciała i Bojowy partnering.

 

Udział we wszystkich wydarzeniach i w zajęciach jest bezpłatny

 

Program Fundacji Ludzka Sprawa

Koordynacja: Anna Morawiecka, Adam Kamiński

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Dofinansowano ze środków Fundacji KGHM Polska Miedź. 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close