Wersja do druku

Udostępnij

Od kilku lat kina Katowic, Krakowa i Gliwic z powodzeniem realizują transmisje przedstawień baletowych z czołowego teatru Rosji. Pod koniec grudnia ub. roku do cyklu „Bolshoi Ballet Live” dołączyły cztery miasta: Wrocław, Warszawa, Łódź i Słupsk. Transmisje i retransmisje w tych miastach spektakli Teatru Bolszoj odbywać się będą do maja 2014.

– W związku z ciągle rosnącym zainteresowaniem transmisjami LIVE z Metropolitan Opera Wrocław zaczyna pokazywać mistrzowsko wykonane przedstawienia baletowe – mówi Roman Gutek, doskonale znany w polskim środowisku filmowym dystrybutor i prezes stowarzyszenia Nowe Horyzonty, które wspólnie z władzami miasta prowadzi artystyczny multipleks. – Spektakle z Nowego Jorku prezentujemy we wrocławskim kinie Nowe Horyzonty już drugi sezon, a teraz zawita do nas moskiewski teatr, ale nie tylko, bo także londyński: rozpoczynamy też pokazy spektakli dramatycznych z National Theatre, narodowej sceny Wielkiej Brytanii. Te trzy realizowane przez nas cykle wpisują się w program Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016, którego częścią jest nasze kino – podkreśla Roman Gutek.

– Podobnie jak Wrocław, Łódź i Słupsk dołączamy do projektu w środku sezonu, co oznacza, że będziemy mogli zrealizować już tylko dwa pokazy LIVE, ale ponieważ spektakle Bolszoj są perfekcyjnie przygotowane i bardzo widowiskowe, zaprezentujemy warszawiakom też to, co działo się w pierwszej części sezonu, bo naprawdę warto – mówi Łukasz Szewczak ze stołecznego kina Praha. – Cieszymy się, że kino Praha będzie pierwszym w Warszawie, które pokaże moskiewskie przedstawienia baletowe. Jesteśmy w trakcie instalowania talerza satelitarnego i z początkiem lutego ruszamy – dodaje.

– Jestem przekonany, że balety z moskiewskiego Teatru Bolszoj to propozycja, która, podobnie jak spektakle dramatyczne z Teatru Narodowego w Londynie, spotka się z ogromnym zainteresowaniem łodzian – mówi Przemek Glajzner, koordynator otwartego zaledwie cztery miesiące temu, przez TOYA Studios, nowoczesnego kina Wytwórnia, które powstało na terenie dawnej Wytwórni Filmów Fabularnych w Łodzi. – Tuż po zakończeniu pierwszego pokazu z National Theatre, który zrealizowaliśmy w grudniu, widzowie długo bili brawo, a w kinie oklaski nie są częstym zjawiskiem. Dotarło do mnie później wiele głosów, zarówno wyrażających wielką satysfakcję z udziału w pokazie londyńskiego Frankensteina, jak i duże zainteresowanie kolejnymi, pozornie niefilmowymi, propozycjami teatralnymi i baletowymi. Wychodzimy naprzeciw tym oczekiwaniom. Jako jedyne kino w Łodzi będziemy zabierać widzów w niezapomniane podróże do Moskwy i Londynu.

Elżbieta Mijewska ze słupskiego kina Rejs także nie kryje zadowolenia: – Mimo że zwyczaj wychodzenia z domu w okresie świątecznym nie jest w Słupsku powszechny, nasze kino wypełnione było niemal całkowicie – powiedziała po grudniowej retransmisji „Śpiącej królewny”. – Szczególnie cieszyło nas, że wśród widzów widzieliśmy całe rodziny z małymi dziećmi. Samo widowisko było prawdziwie urzekające. Zachwycała muzyka Piotra Czajkowskiego i piękna choreografia Mariusa Petipy opracowana przez Jurija Grigorowicza. Nie sposób było nie podziwiać talentu, wdzięku i sprawności wykonawców, a wspaniałe kostiumy i scenografia dodawały koloru i głębi popisom tanecznym.

Słupsk na razie z przyczyn technicznych organizuje jedynie retransmisje, ale Elżbieta Mijewska zaznacza, że kino będzie czyniło starania, aby od sezonu 2014/15 słupszczanie mogli cieszyć się transmisjami LIVE.

Zespół baletowy moskiewskiego Teatru Bolszoj (Państwowego Akademickiego Wielkiego Teatru Rosji) cieszy się ogromną popularnością. Dlatego kierownictwo tej czołowej sceny operowo-baletowej Rosji zdecydowało się, wzorem nowojorskiej The Metropolitan Opera, na organizację transmisji przedstawień baletowych w jakości obrazu HD i dźwięku Dolby Digital Surround nie tylko do ważniejszych ośrodków kulturalnych, ale i do mniejszych miejscowości. Dziś transmisje te oglądają widzowie zgromadzeni w kilkuset salach kinowych, teatralnych i filharmonicznych całego świata.


Historia moskiewskiego baletu sięga czasów carskiej Rosji (1776). W XX wieku zespół wypracował swój własny, niepowtarzalny, wręcz sportowy styl. Wirtuozeria solistów stoi na najwyższym poziomie. Balet Teatru Bolszoj przygotowuje przedstawienia, które wciąż są niedoścignionym wzorem dla innych zespołów baletowych, nawet tych zaliczających się do najwybitniejszych na świecie.

Program transmisji i retransmisji w nowych ośrodkach:


Wrocław, kino Nowe Horyzonty | www.kinonh.pl
12.01.2014: Spartakus*
19.01.2014: Klejnoty
02.02.2014: Stracone złudzenia
16.02.2014: Korsarz*
09.03.2014: Śpiąca królewna*
30.03.2014: Złoty Wiek


Warszawa, kino Praha | www.kinopraha.pl
02.02.2014: Stracone złudzenia
16.02.2014: Korsarz*
09.03.2014: Śpiąca królewna
30.03.2014: Złoty Wiek
27.04.2014: Spartakus*


Łódź, kino Wytwórnia | www.kinowytwornia.pl
02.02.2014: Stracone złudzenia
16.02.2014: Korsarz*
02.03.2014: Śpiąca królewna*
16.03.2014: Klejnoty”*
30.03.2014: Złoty Wiek
13.04.2014: Spartakus*

Słupsk, kino Rejs | www.emcek.pl/index.php/kino_rejs/repertuar
28.12.2013: Śpiąca królewna*
22.02.2014: Korsarz*
05.04.2014: Spartakus*
17.05.2014: Złoty Wiek*

* – retransmisja (spektakle nieoznaczone gwiazdką to transmisje LIVE).

Przedstawienia z moskiewskiego Teatru Bolszoj można również oglądać, jak dotychczas, w Katowicach (www.rialto.katowice.pl), Krakowie (www.kinomikro.pl | www.kijowcentrum.pl) i Gliwicach (www.amok.gliwice.pl).

PRZEDSTAWIENIA SEZONU 2013–14:
Chaczaturian / Grigorowicz Spartakus
Adam / Petipa, Ratmanski, Burłaka Korsarz
Czajkowski / Petipa, Grigorowicz Śpiąca królewna
Fauré, Strawiński, Czajkowski / Balanchine Klejnoty
Desiatnikow / Ratmanski Stracone złudzenia
Szostakowicz / Grigorowicz Złoty Wiek

Więcej informacji na: www.nazywowkinach.pl

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close