Wersja do druku

Udostępnij

W dniach 12 kwietnia-2 czerwca 2019 Galeria BWA Wrocław Główny zaprasza na drugą wystawę w tej nowej przestrzeni. Tym razem będzie można przyjrzeć się, jak można postrzegać dźwięk i ruch w kontekście eksperymentalnych zjawisk artystycznych.

 

Nieustannie przebywamy w sferze dźwięków. Czasami jest to niezauważalny element otoczenia, ale innym razem może nas przytłoczyć swoją inwazyjnością. Stale go odbieramy i produkujemy: mówiąc, poruszając się, a nawet oddychając. Mimo że w galeriach sztuki dźwięk bywa traktowany instrumentalnie – jako coś pełniącego wyłącznie funkcję estetyczną lub ilustracyjną – to próbując uchwycić jego naturę, odkrywa się możliwości całkiem innego doświadczania swojego miejsca w świecie. Podobne znaczenie w postrzeganiu przestrzeni, jej wymiarów, podziałów i połączeń odgrywa fizyczny ruch, jego prędkość i rytm, powtarzalność i ugruntowanie w konkretnych ciałach.

 

Wystawa Wszyscy spotkamy się w tym samym miejscu to połączenie dwóch praktyk kuratorskich odwołujących się do zagadnień dźwięku i ruchu w kontekście sztuki współczesnej. Pierwsza – przygotowana przez Pawła Szroniaka i związana z tematem percepcji dźwięku – ma wyznaczać rodzaj konceptualnej ramy i zorganizowanego otoczenia. Druga – za którą odpowiadają Magdalena Zamorska i Karolina Wycisk – będzie skupiona na nowym spojrzeniu na zagadnienia współczesnej choreografii i zagości w przestrzeni wystawy, reinterpretując poszczególne wątki w tygodniowym rytmie, odmierzanym wizytami czterech artystek związanych ze sceną ruchu.

 

***

 

U podstaw ekspozycji opracowanej przez Pawła Szroniaka w galerii BWA Wrocław Główny leży próba zaprezentowania artystów, których twórczość pozwala na dokonanie znaczących przewartościowań w obszarze kultury audialnej. Punktem wyjścia do wystawy Wszyscy spotkamy się w tym samym miejscu jest tu tradycja eksperymentu muzycznego, wytyczona w połowie XX wieku przez amerykańskiego kompozytora Johna Cage’a. W nawiązaniu do niej zaproponowany zostanie sposób definiowania sound artu jako pola praktyk, które umożliwiają rozszerzenie pojęć dźwięku i słyszenia. Kurator wybrał artystów i prace, które łącząc się na tej wystawie, tworzą rodzaj alternatywnego kanonu. Wśród zaproszonych twórców są m.in. Rolf Julius, Wojciech Bruszewski, Ryszard Waśko, Anna Zaradny, Sarah Hennies, Brandon LaBelle, Artur Żmijewski czy Kama Sokolnicka.

 

Poruszymy wiele zagadnień dotyczących ontologii i epistemologii dźwięku – opowiada kurator – zwłaszcza te związane z wyobrażeniami audialnymi, pamięcią dźwiękową, percepcją dźwięku oraz różnymi trybami uważności. Będzie to wyzwanie dla widzów, by wyjść poza swoje dźwiękowe przyzwyczajenia i w głęboki sposób doświadczyć wystawy. Obiekty, instalacje i inne formy komunikatów audiowizualnych zostaną poddane reinterpretacji za sprawą działań performatywnych, otwierając się na zagadnienia związane z ruchem i gestem. Obie płaszczyzny znaczeniowe przetną się w czułym punkcie, jakim jest ciało widza.

 

Wystawa to również tygodniowe mini-rezydencje czterech artystek (Magdalena Ptasznik, Anna Nowicka, Aleksandra Osowicz i Agata Siniarska) związanych z choreografią, ruchem, tańcem. Kuratorki tej części projektu, Karolina Wycisk i Magdalena Zamorska, zdecydowały, że łączącym je dodatkowo tematem będą dyfuzje, czyli obszary wspólne między tym, co konkretne i materialne, a tym, co przemieszcza się i przeistacza. Artystki mają badać i tworzyć lokalnie uwarunkowane choreografie, wykorzystując jako budulec zastane materie (w tym te niewidzialne), układy sił i obiektów oraz przepływy i relacje. układy sił i obiektów oraz przepływy i relacje. Ich choreografie zainfekują odbiór fizycznej warstwy ekspozycji. W trakcie działań otwartych dla publiczności artystki będą także eksperymentować z ucieleśnianiem pojęć ekologicznych i biochemicznych.

 

***

 

Wszyscy spotkamy się w tym samym miejscu to druga wystawa w galerii BWA Wrocław Główny – piątej przestrzeni BWA Wrocław, która została otwarta 22 lutego 2019 ekspozycją zbiorową Odjazd. W tym roku zobaczymy tam również wystawę konkursową Międzynarodowego Triennale Rysunku, TIFF Festival 2019 i projekt Cała Polska, który powstaje na przecięciu badań zrealizowanej przez zespół kuratorski BWA Wrocław jako połączenie dokumentalnego filmu drogi i pozyskanych w trakcie kwerendy artefaktów. 

 

artyści: Wojciech Bruszewski, Sebastian Buczek, Matěj Frank, Grupa Budapeszt, Sarah Hennies, Łukasz Jastrubczak, Rolf Julius, Brandon LaBelle, Karolina Pietrzyk, Gilbert Schneider, Kama Sokolnicka, Wandelweiser Komponisten Ensemble, Ryszard Waśko, Tobias Wenig, Christian Wolff, Zorka Wollny, Anna Zaradny, Artur Żmijewski

rezydencje choreograficzne: Anna Nowicka, Aleksandra Osowicz, Magdalena Ptasznik, Agata Siniarska

 

kuratorzy: Paweł Szroniak, Karolina Wycisk, Magdalena Zamorska

współpraca: estate rolf julius, Fundacja Performat

 

patronat medialny: The Wire, Glissando, taniecPOLSKA.pl

 

 

Program wydarzeń

 

Koncerty i warsztaty

12 kwietnia 2019, godz. 19.00

Wernisaż i koncert Sebastiana Buczka

 

24 kwietnia 2019, godz. 18.00–20.00

Composing Listening – warsztaty performatywne Billa Dietza

 

27 kwietnia 2019, godz. 16.00–18.00

Tania imitacja albo ćwiczenia z nagrywania ciszy – warsztaty

 

Program rezydencji choreograficznych

 

Magda Ptasznik Climat fiction

7–12 maja 2019

 

8 maja 2019, godz. 18.00–20.00

9–10 maja 2019, godz. 16.00–18.00

Climat fiction – próby otwarte

 

11 maja 2019, godz. 16.00

Układam ciało, staję się osadem

 

Anna Nowicka Sennik powszedni

14–19 maja 2019

 

15 maja 2019, godz. 18.00–20.00

16–17 maja 2019, godz. 16.00–18.00

Otwórz swoje sny – warsztat

 

18 maja 2019, godz. 19.00

Spacer oniryczny (w ramach Nocy Muzeów)

 

Aleksandra Osowicz Działania międzygatunkowe

21–26 maja 2019

 

22 maja 2019, godz. 18.00–20.00

23–24 maja 2019, godz. 16.00–18.00

Performans międzygatunkowy. Sezon 2. Odcinek 1 – performans dla psów

 

25 maja 2019, godz. 16.00

Koncert na parkingu dworca (poziom -1)

Performans międzygatunkowy. Sezon 1. Odcinek 3 – Szczurodisko

 

 

Agata Siniarska roślin(tym)ność

28 maja-2 czerwca

 

29 maja 2019, godz. 18.00–20.00

Wodne ciała – wspólna praktyka

 

30 maja 2019, godz. 16.00–18.00

Zakorzenianie – wspólna praktyka

 

31 maja 2019, godz. 16.00–18.00

Środowisko – wspólna praktyka

 

1 czerwca 2019, godz. 16.00

roślin(tym)ność – wykład performans

 

 

Oprowadzania

 

13 kwietnia, 27 kwietnia, 19 maja, 2 czerwca, godz. 14.00

Wspólne zwiedzanie z kuratorem

 

każda środa, godz. 17.00

Zwiedzanie wystawy z przewodnikiem po polsku

 

Na wszystkie wstęp bezpłatny, liczba miejsc ograniczona, na warsztaty obowiązują zapisy: a.czerniak@bwa.wroc.pl.

 

 

***

 

BWA Wrocław – Galerie Sztuki Współczesnej

Pięć przestrzeni połączone programem prezentującym sztukę w jej nowych, czasem zaskakujących przejawach. Pokazy, wystawy, akcje i publikacje BWA Wrocław dotyczą styku współczesnej praktyki wizualnej oraz nowych idei społecznych, politycznych i duchowych. Nasze galerie to Awangarda, Dizajn, Studio i SIC! oraz nowa przestrzeń BWA Wrocław Główny, mieszcząca się na antresoli dworca kolejowego. Wydawany jest także magazyn „BIURO” o sztuce, kulturze i nowych przemyśleniach.

 

www.facebook.com/bwa.wroclaw

www.instagram.com/bwawroclaw

www.issuu.com/bwa_wroclaw

 

 

 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close