Na finał lata Klub Żak zaprasza na wrześniową odsłonę 14. Gdańskiego Festiwalu Tańca, która odbędzie się w dniach od 16 do 25 września. Program Festiwalu został ułożony z myślą o młodych odbiorca, o koneserach sztuki tańca i tych, dla których będzie to pierwszy kontakt z teatrem tańca. W weekendy zostaną pokazane efektowne spektakle wieloobsadowe, zaś w tygodniu odbędzie się międzynarodowy konkurs dla solistów, którzy rywalizować będą o nagrodę Jury i publiczności. Po konkursie będzie można porozmawiać z artystami, poczuć się częścią artystycznego fermentu i wyładować swoje emocje na parkiecie kawiarni Klubu Żak.

Wersja do druku

Udostępnij

Festiwal otworzy spektakl izraelskiej tancerki i choreografki Orly Portal, która zaprosiła do współpracy trzech doświadczonych tancerzy z czołowych izraelskich zespołów: Batsheva Dance Company i Kibbutz Contemporary Dance Company. Spektakl Fakarouni to wirtuozerska choreografia, oparta na mocnej ekspresji artystów i tradycyjnej muzyce Wschodu, to opowieść o związku przemijającego ciała z wieczną miłością.

Spektakl belgijskiej grupy Anton Lachky Company The Others został stworzony na podstawie baśni o ludziach i naturze. To propozycja zarówno dla młodych widzów, jak i dla znawców, delektujących się niuansami języka ruchowego.

Z kolei Hidden to ostatnia część hiszpańskiej trylogii Lali Ayguadé Company (pierwsza część – Kokoro była prezentowana na GFT w 2018 roku). To spektakl filozoficzny, który próbuje wskazać jak teraźniejszość zaciera przeszłość i zmienia wspomnienia. Przedstawienie jest podróżą bohatera przez pamięć, wśród duchów przeszłości.

Od poniedziałku do piątku (19–23 września) Salą Suwnicową zawładną soliści startujący w międzynarodowym konkursie Solo Dance Contest. Przed gdańską publicznością zaprezentuje się 24 tancerzy z Europy, Izraela, Kamerunu i USA, a Trójmiasto będzie reprezentowała Angele Villaneuva Jara,  absolwentka Gdańskiej Szkoły Baletowej. Spektakle oceniać będzie Jury, w którego składzie zasiądzie legendarna holenderska performerka i tancerka Katie Duck, izraelski tancerz Erez Zohar oraz menadżer i dramaturg tańca Konrad Kurowski. Czwartym jurorem będzie publiczność, która w głosowaniu wyłoni swojego laureata Nagrody.

W weekend zamknięcia Festiwalu organizatorzy zapraszają na spektakl Memento w wykonaniu włoskiego zespołu Cornelia.  To fizyczny rytuał, który ma na celu poruszyć widzów, to nadzieja, że coś się stanie, a jednak nic się nie dzieje.

Na zakończenie wydarzenia wystąpi Teatr A Part z Katowic spektaklem Four More. Na wizualne piękno tego przedstawienia składa się różnorodność nagich ciał i niebagatelna scenografia. To propozycja dla koneserów tańca. Radosław Kobierski pisał:

Wizualnie Four More dzięki bardzo umiejętnej pracy światłem i świetnym pomysłom, był arcydzielny (nie boję się użyć tego słowa). Choreograficznie – również zbliżał się do ideału. Absolutnie nie zwracałem uwagi na „metafizykę” liczby cztery, konotacje i odniesienia kulturowe, moje zmysły „zajęte” były wyłącznie przeżywaniem i przyjemnością z tego płynącą – myślę o takiej przyjemności, która płynie z uczestnictwa w misterium. (miasto-ogrodow.eu, 06.2022)

Harmonogram festiwalu:

16.09.2022, godz.19.00
Fakarouni/ Orly Portal Company/ Izrael/ wykonanie: Orly Portal, Artour Astman, Anderson Braz, Erez Zohar

17.09.2022, godz.19.00
The Others/ Anton Lachky Company/ Belgia/ wykonanie: Evelyne de Weerdt, Dunya Narli, Nino Patuano, Lewis Cooke

18.09.2022, godz.19.00
Hidden/  Lali Ayguadé  Company/ Hiszpania/ wykonanie: Ana Calsina, Joana Gomila, Diego Sinniger, Akira Yoshida, Lisard Tranis, Enric Ases

19-22.09.2022, godz.18.00
Solo Dance Contest/ prezentacje konkursowe

 23.09.2022/ godz.18.00
Solo Dance Contest/ finały

24.09.2022/ godz.19.00
Memento/ Cornelia/ Włochy / wykonanie: Eleonora Greco, Nicolas Grimaldi Capitello, Leopoldo Guadagno, Francesco Russo / pierwszy raz w Polsce

25.09.2022/ godz.19.00
Four More/ Teatr A Part/ Polska/ wykonanie: Alina Bachara, Katarzyna Gogacz, Karolina Wosz, Marta Zielonka/ tylko dla widzów pełnoletnich

***

Gdański Festiwal Tańca jest realizowany ze środków Miasta Gdańska i Klubu Żak, miejską instytucję kultury. Festiwal dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu Taniec, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca. Spektakl Fakarouni został dofinansowany przez Ambasadę Izraela w Warszawie.

Więcej informacji: gdanskifestiwaltanca.pl

Aktualności i relacje z Festiwalu organizatorzy publikują na Facebooku/GdanskiFestiwalTanca

***

Bilety:

23.09 i 25.09
35 zł – bez zniżek/ 30 zł – Karta Do Kultury*/ 25 zł – bilet ulgowy*/ 15 zł – Karta Tancerza*

Pozostałe spektakle:
40 zł – bez zniżek/ 35 zł – Karta Do Kultury* / 25 zł – bilet ulgowy*/ 15 zł – Karta Tancerza*

Pokazy konkursowe: 19–22.09
25 zł/ 15 zł – Karta Tancerza*

Bilety ulgowe i zniżkowe są w sprzedaży wyłącznie w kasie Klubu Żak za okazaniem przed zakupem biletu ważnej legitymacji, Karty (*1 bilet na 1 legitymację / 1 Kartę). Ulgowe bilety przysługują wyłącznie studentom studiów stacjonarnych i niestacjonarnych (licencjackich i magisterskich, do 26 roku życia), uczniom, emerytom i rencistom, posiadaczom Karty Dużej Rodziny – za okazaniem aktualnej, właściwej legitymacji lub karty, a także obywatelom Ukrainy – za okazaniem aktualnej, właściwej legitymacji lub Karty lub dokumentu (paszportu/ innego) potwierdzającego wjazd do Polski po 24.02.2022.

Bilety bez zniżek na przedstawienia można nabywać w sklepie internetowym Klubu Żak: tickets.klubzak.com.pl. Zakupione bilety nie podlegają zwrotom.

Osoby spóźnione na spektakle teatralne nie będą wpuszczane na widownię po rozpoczęciu spektaklu oraz nie otrzymają zwrotu pieniędzy za niewykorzystane bilety. Prosimy o punktualne przybycie.

Liczba miejsc na spektakle jest ograniczona, miejsca nie są numerowane.
Rezerwacje: kasa@klubzak.com.pl

.Potwierdzone rezerwacje na spektakle należy odebrać w ciągu 3 dni od dnia potwierdzenia rezerwacji (nieopłacone w terminie rezerwacje są anulowane). Organizatorzy nie przyjmują rezerwacji na ostatnie 20 miejsc na dany koncert/przedstawienie/ seans filmowy.

 

Kasa czynna w g.15.00 0 21.00, w soboty i niedziele od godz.16.00 lub 30 minut przed pierwszym seansem. Kontakt: tel. 58 344 05 73 w.117 (w godz. pracy kasy), kasa@klubzak.com.pl

 

Organizator: Klub Żak, 80-266 Gdańsk, ul. Grunwaldzka 195/197, biuro@klubzak.com.pl

 

Orly Portal Company „Fakarouni”. Fot. Eli Katz

Orly Portal Company „Fakarouni”. Fot. Eli Katz

Lali Ayguadé Company „Hidden” Fot. Andrea Macchia

Lali Ayguadé Company „Hidden” Fot. Andrea Macchia

Anton Lachky Company „The Others”. Fot. Rudi Vennekens

Anton Lachky Company „The Others”. Fot. Rudi Vennekens

Cornelia „Memento”. Fot. Sabrina Cirillo

Cornelia „Memento”. Fot. Sabrina Cirillo

Teatr A Part „Four more”. Fot. Agnieszka Seidel-Kożuch

Teatr A Part „Four more”. Fot. Agnieszka Seidel-Kożuch

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close