Centrum Teatru i Tańca w Warszawie zaprasza na wrześniowe wydarzenia, między innymi na spektakl pt. One Teatru Tańca Zawirowania i Artgarage w choreografii Elwiry Piorun (1 września godz. 19.00, pl. Defilad 1) i widowisko pt. Nowa rzeczywistość Akademii Tańca Zawirowania w choreografii Angeliny Zabeliny oraz Alyony Omeliny (3 września godz. 19.00, Centrum Teatru i Tańca w Warszawie).

Wersja do druku

Udostępnij

O spektaklu One Teatru Tańca Zawirowania i Artgarage:

1 września 2022 godz. 17.00, pl. Defilad
Wydarzenie plenerowe, niebiletowane
Wydarzenie na Facebooku: link

One to projekt angażujący artystów z Włoch oraz z Polski. Przedsięwzięcie powstaje w Pozzuoli w ramach festiwalu Antichi Scenari oraz w Warszawie. Festiwal Antichi Scenari odbywa się w antycznych miejscach Pozzuoli i Neapolu, co daje dodatkową wartość projektowi. Przedstawienie odwołuje się do ceramicznej figurki kobiety z dwoma wężami w rękach znalezionej na Krecie, a pochodzącej z czasów kultury minojskiej. Niewiele o niej wiadomo, przypuszcza się, że była świadectwem kultu albo pozostałością matriarchalnego społeczeństwa. W każdym razie jest ważnym świadectwem roli kobiet w cywilizacji minojskiej. Do tego właśnie odwołuje się projekt powstający w sieci współpracy z krajami śródziemnomorskimi. Projekt jest odwołaniem się do wspólnej tradycji europejskiej opartej na podkreśleniu roli kobiet w krajach tego obszaru i Polski z tradycjami bogiń słowiańskich. Czerpiąc z tradycji, zespół powstały z greckich, polskich i włoskich tancerzy stworzy widowisko, które może być prezentowane w różnego rodzaju zabytkowych czy miejskich plenerach. One mają być głosem współczesnych kobiet odwołującym się do tradycji tego kręgu kulturowego.

Realizatorzy:

Opieka artystyczna, choreografia: Elwira Piorun
Wykonanie i kreacja: Iza Prokopek, Ilona Gumowska, Amanda Nabiałczyk, Magda Wójcik, Agata Pankowska

***
Festiwal finansowany przez m.st. Warszawa
Współorganizator: Centrum Teatru i Tańca

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego, w ramach programu Taniec, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca

Dane osobowe i wizerunek uczestnika wydarzenia może być wykorzystywane w celu promocyjnym. Zakup biletu oraz uczestnictwo w wydarzeniach jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na udostępnienie wizerunku na wszelkich materiałach promocyjnych zarejestrowanych w czasie wszystkich wydarzeń Festiwalowych organizowanych przez Fundację Scena Współczesna.

***

O spektaklu Nowa rzeczywistość Akademii Tańca Zawirowania:

3 września godz. 19.00, Centrum Teatru i Tańca w Warszawie (ul. Bruna 9)
Wydarzenie na Facebooku: link

Choreografię stworzyły Angelina Zabelina oraz Alyona Omelina. O czym jest ten spektakl?

O wojnie.
O życiu.
O Tobie.

Historia oparta na prawdziwych wydarzeniach.

Jesteśmy grupą tancerek z Ukrainy, pochodzimy z różnych części kraju. Możesz nas nazwać Uchodźcami. Mamy to szczęście, że jesteśmy bezpieczne. Mamy okazję podzielić się czymś, co tak bardzo nas zraniło. Mamy szansę mówić o czymś, o czym jesteśmy już zmęczone mówić. Jak jedna decyzja zmieniła nasz świat. Jedna decyzja wpłynęła na życie milionów niewinnych ludzi. Zapraszamy Was na spektakl o naszej Ukrainie. Zapraszamy Was na spektakl o naszych wspomnieniach, marzeniach, nadziejach, życzeniach, o naszej miłości do ojczystej ziemi. Wystąpią dla Państwa: Ann Zahorodnia, Yelyzaveta Filina, Daria Chekina, Anastasia Opanasiuk, Sofiia-Mariia Sydorak, Iryna Zakharchenko, Ilona Kuts, Daria Tykhenka, Anna Myloslavska, Alona Khnykina; dzieci: Mariia Batashvili, Ulyana Toropova

Про війну.
Про життя.
Про тебе.

Історія заснована на реальних подіях. Ми — група танцівників з усіх куточків України. Біженці, якщо Вам так зручніше… Нам пощастило врятувати своє життя, пощастило мати нагоду поділитися тим, що болить і про що вже так втомилися говорити. Ми покажемо ЯК ЦЕ БУЛО. Як, одне рішення охопило інформацією увесь світ. Як, одне рішення перегорнуло сприйняття реальності багатьох невинних людей. Як, одне рішення розірвало на шмаття, мільйони життів.. Як, одне рішення, могло бути прийнято… Запрошуємо тебе на найвідвертіший перформанс про Україну. Про наші спогади, про наші відчуття, про ніші думки, ємоціі, сни, сподівання, мрії, про нашу любов до рідної землі.

***

O spektaklu Real Love Teatru Tańca Zawirowania:

4 września godz. 19.00 Centrum Teatru i Tańca w Warszawie (ul. Bruna 9)
Wydarzenie na Facebooku: link

Real Love to misterium narodzin, przemijania i śmierci w wykonaniu trzech kobiet w różnym wieku. Czym jest dla nich prawdziwa miłość? Być może jest nią uczucie, jakim darzy matka swoje dziecko. Jak czuje się kobieta, będąc matką? Co czuje, kiedy ktoś z jej bliskich umiera? Miłość i śmierć to dwa wątki, które pojawiają się ustawicznie w spektaklu Real Love i oddziaływają na siebie w każdej chwili. Bycie matką i bycie blisko śmierci. Real Love to forma choreograficznego wiersza, przepełnionego poetycką symboliką oraz znaczeniami z pogranicza metafizyki…

Daniel Abreu urodził się na Teneryfie, gdzie po raz pierwszy zainteresował się ruchem fizycznym i sceniczną ekspresją. Uzyskał dyplom z psychologii na Universidad de Educación Distancia. Współpracował z licznymi teatrami tańca i grupami tanecznymi w Hiszpanii, a także asystował przy wielu produkcjach międzynarodowych. Jego Teatr zrealizował ponad trzydzieści spektakli i regularnie zapraszany jest do różnych krajów Europy, Ameryki i Azji. Ich spektakle prezentowane były na Circuito de Red de Teatros Alternativas cztery lata z rzędu, dwa razy na Aerowaves (2009 i 2011), a także w ponad 17 krajach, takich jak Dania, Brazylia, Niemcy, Korea, Portugalia, Polska, Słowenia i Szwajcaria.

Realizatorzy:

Choreografia: Daniel Abreu
Obsada: Ilona Gumowska, Elwira Piorun, Izabela Prokopek
Reżyseria świateł: Witold Kaczkowski

Czas trwania: 45 min
Adres: Bruna 9

***

O spektaklu Wszystko, co jest, wydarza się teraz Ilony Trybuły:

18 września godz. 19.00 Centrum Teatru i Tańca w Warszawie (ul. Bruna 9)
Wydarzenie na Facebooku: link

Kolejna z partytur cyklu Partytury uważności (dwie pozostałe to: Piękno jak powietrze, Partytury codzienności). Czas jest tu, bohaterem, centrum zainteresowania i działania, wartością, wg której patrzymy na
to, co jest i jest teraz. Z trzech określonych i nazwanych czasów (Aios, Chronos, Kairos) Kairos, jako spersonifikowany czas, nas
interesuje. Jest on bardzo szczególny, bo „złapanie go” wymaga stałej uważności, gdyż chodzi właśnie o ten moment, nie inny. Jesteśmy więc teraz, teraz jest najlepszym czasem. Z fascynacją i najwyższą uważnością oddajemy się Bressonowskiej koncepcji decydującego momentu, a idąc jeszcze dalej, chcemy uchwycić spersonifikowany
czas Kairos za grzywkę, żeby nie przegapić TEGO MoMENTU.

#teraźniejszość
#teraz
#jest
#nie_było
#ani_będzie

Realizatorzy:

Koncepcja i choreografia: Ilona Trybuła
Taniec, choreografia na żywo: Aleksandra Bożek-Muszyńska, Agata Jędrzejczak, Paweł Grala, Oscar Mafa
Muzyka na żywo: Michał Górczyński, Adam Świtała
Fotografie: Katarzyna Bargiełowska

***

O spektaklu: Do łez B’Cause Dance Company (Polska Sieć Tańca):

19 września godz. 19.00 Centrum Teatru i Tańca w Warszawie (ul. Bruna 9)
Wydarzenie na Facebooku: link

Do łez to spektakl, w którym groteskowy, przerysowany, wyidealizowany świat przeplata się z melancholijną, samotną i smutną rzeczywistością. To spektakl o ludziach zagubionych, uwikłanych, poszukujących i uciekających, którzy często są wśród nas, chowając się za uśmiechniętą maską codzienności. Spektakl porusza tematykę uzależnień, ukazując niekontrolowaną przemianę człowieka uciekającego od rzeczywistości, chcącego zostać we własnym, wyimaginowanym i jedynym akceptowalnym przez siebie świecie.

Bartek Woszczyński – choreograf, tancerz, założyciel i dyrektor artystyczny B’cause Dance Company. Absolwent londyńskiej wyższej szkoły the Rambert School of Ballet and Contemporary Dance oraz Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina. Bartek zaczął tańczyć w Formacji Tańca Nowoczesnego LUZ, a następnie w Alternatywnym Teatrze Tańca LUZ w Siedlcach, z którymi do dziś jest związany. Jako tancerz miał zaszczyt współpracować z wieloma choreografami i występować w ich spektaklach w wielu państwach Europy i świata.
Bartka choreografie wystawiane były w Japonii, Kanadzie, Izraelu, Korei Południowej oraz wielu krajach Europy. Jest choreografem oraz twórcą takich spektakli jak, SIRI (spektaklu zrealizowanego w ramach Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego) czy After the Past (spektaklu realizowanego podczas rezydencji artystycznej w Korei Południowej i zaproszonego na festiwale w 5 państwach). Na swoim koncie ma kilkanaście stworzonych produkcji dla B’cause Dance Company oraz innych teatrów i projektów.
Bartek tworzył również choreografie oraz ruch sceniczny do wielu produkcji filmowych m.in. On|Off, projekt filmowy realizowany przez The Doll – creative agency na London Fashion Week; teledysk dla włoskich artystów Limitude i wiele innych, autorskich projektów. Jego autorski film taneczny Let’s Talk About It zaledwie w rok został zakwalifikowany do 11 festiwali w 8 państwach, zdobywając the Best Interpretation Award podczas festiwalu InShadow w Lizbonie.

Realizatorzy:

Choreograf i dyrektor artystyczny: Bartek Woszczyński
Tancerze: Agata Dulęba, Angele Villanueva, Dorota Koprowska, Jakub Mędrzycki, Dominika Stróżewska
Reżyser oświetlenia: Artur Wytrykus
Kompozytorzy: Atmo Music Productions
Projekt kostiumów: Joanna Woszczyńska
Projekt scenografii: Artur Wytrykus

Organizatorem Polskiej Sieci Tańca jest Narodowy Instytut Muzyki i Tańca. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

***

O spektaklu Where Lost Things Go Aleksandry Krajewskiej:

30 września godz. 19.00 Centrum Teatru i Tańca w Warszawie (ul. Bruna 9)
Wydarzenie na Facebooku: link

I THINK OF the Statue of Liberty in contrast to other iconic women, women who wait, wives of seamen standing there, waiting, pacing, looking out to a sea that had very likely taken their husbands out of their homes and into hers. Women pacing in fear, waiting to be completed by something or someone external, waiting to receive rather than to give, waiting to come alive. And waiting some more.

Fragment książki Real Change Sharon Salzberg

Spektakl Where Lost Things Go to podróż poprzez kolaż refleksji i wspomnień. Co sprawia, że tkwimy zawieszeni w oczekiwaniu? Gdzie leży decyzyjność, kiedy to definicje rygorystycznie kontrolują granice tego, co naszym zdaniem wolno nam sobie wyobrazić?

Spektakl został wyprodukowany przy współpracy z Centrum Teatru i Tańca w Warszawie. Projekt jest współfinansowany przez Miasto Stołeczne Warszawa.

Realizatorzy:

Choreografia, tekst, kostiumy, scenografia: Aleksandra Krajewska
we współpracy z tancerkami: Agatą Pankowską, Patrycją Grzywińską, Dominiką Stróżewską
Projekt graficzny: Kamila Staniszewska

Czas trwania: 60 minut

Więcej informacji: link

Więcej o wydarzeniach w Centrum Teatru i Tańca w Warszawie: link

Grafika

Program wydarzeń we wrześniu 2022 roku w Centrum Teatru i Tańca w Warszawie

Zdjęcie

Teatr Tańca Zawirowania i Artgarage „One” – chor. E. Piorun. Materiały własne organizatora

Zdjęcie

Akademia Tańca Zawirowania „Nowa rzeczywistość” – chor. Angelina Zabelina oraz Alyona Omelina. Fot. WILK

Zdjęcie

„Real Love” – chor. Daniel Abreu. Materiały własne organizatora

Zdjęcie

„Wszystko, co jest, wydarza się teraz” – chor. Ilona Trybuła. Materiały własne organizatora

Zdjęcie

B’Cause Dance Company „Do łez” – chor. Bartosz Woszczyński. Materiały własne organizatora

Zdjęcie

„Where Lost Things Go” – chor. Aleksandra Krajewska. Materiały własne organizatora

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close