Wersja do druku

Udostępnij

Życie to taki dziwny teatr, gdzie tragedia miesza się z farsą, scenariusz piszą sami aktorzy, suflerem jest sumienie i nigdy nie wiadomo kiedy otworzy się zapadnia.

Andrzej Majewski

 

 

Z ogromnym żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci naszego Przyjaciela Rafała. Wspomnienie jest formą spotkania, głęboko wierzymy w to, że gdzieś spotkamy się wspólnie. Dla Instytutu Muzyki i Tańca działania i postawa promowana przez Rafała była godna podziwu. Był człowiekiem niezwykłym, a jego niezwykłość przejawiała się każdego dnia w drobnych gestach. Autor spektakli i projektów tanecznych. Artysta, choreograf, reżyser, nauczyciel. A także, jak sam siebie określał – tancerz na wózku i niepełnosprawny celebryta. Dla ludzi tańca i teatru niezwykły towarzysz na twórczej drodze. Dla osób z niepełnosprawnościami – ikona odwagi, dumy i cudu. Dla wszystkich pozostałych – niepowtarzalny artysta, który swoje cierpienie potrafił zamienić w sztukę. Wielokrotnie włączał się w inicjatywy Instytutu Muzyki i Tańca.

 

Rafał na gruncie polskich sztuk performatywnych stworzył pojęcie „alternatywnej motoryki”, otwierając przestrzeń inkluzywności, przesuwając granice empatii. Nie chciał litości ani miłosierdzia.

 

Wspieramy w tym trudnym czasie całą rodzinę i przyjaciół Rafała, zaznaczając, że będziemy kontynuować jego dzieło – otwierać przestrzeń sztuki tańca na działania osób  z niepełnosprawnością.

 

We współpracy z Magdaleną Przybysz publikujemy informację o zbiórce pieniędzy. Zbiórka ma na celu wsparcie Mamy Rafała Urbackiego: https://zrzutka.pl/ap85wc

 

Mama Rafała Krystyna, walczyła o niego w każdej sekundzie jego przewlekłej choroby. Towarzysząc mu dzień i noc, opiekując się nim przez wiele długich miesięcy w domu i w szpitalu.

 

My, przyjaciele i współpracownicy Rafała chcemy dzisiaj wyrazić jej wdzięczność i pokazać, że nie jest sama w żałobie. Pomimo śmierci syna, chcemy otoczyć ją troską i miłością, chcemy dać świadectwo tego, że rodzina to coś więcej niż więzy krwi.

Rafał Urbacki w swojej twórczości stawiał na budowanie wspólnoty: między pokoleniami, między wykluczonymi grupami społecznymi, między publicznością a bohaterami swoich zaangażowanych spektakli. Wierzymy, że artystyczne wspólnoty które zbudował nadal tętnią siłą – dlatego prosimy dzisiaj was, widzów, czytelników i słuchaczy Rafała Urbackiego – o pomoc.

 

Śmierć bliskiej osoby to nie tylko żałoba. To niestety także dodatkowe wydatki, które jest czasami ciężko pokryć ze skromnego rodzinnego budżetu. Dlatego chcielibyśmy wesprzeć panią Krystynę Urbacką finansowo w związku z kosztami pogrzebu, budową płyty nagrobnej, zobowiązaniami finansowymi Rafała, przeprowadzką oraz co najważniejsze archiwizacją twórczości Rafała. Chcemy zapewnić jej finansowy komfort w niewątpliwie najtrudniejszych chwilach jej życia. Będziemy wam bardzo wdzięczni za okazaną solidarność.

 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close