Wersja do druku

Udostępnij

W połowie grudnia 2018 władze miejskie Wuppertalu podjęły decyzję o budowie centrum imienia Piny Bausch. Centrum służyć ma zarówno jako scena, archiwum i miejsce pamięci o zmarłej w 2009 roku wybitnej choreografce. Archiwum Teatru Tańca to 38 tys. zdjęć, prawie 4 tys. filmów wideo i innych dokumentów. Budynek mieścić będzie także siedzibę fundacji im. Piny Bausch, prowadzonej przez jej syna Salomona. Inicjatorzy budowy tego obiektu chcą, aby centrum stało się miejscem, gdzie pielęgnowany będzie dorobek artystki i jej zespołu, który wciąż cieszy się światowym uznaniem.

 

Według wstępnych szacunków kosztować ma ono prawie 60 mln euro. Obiekt oddany ma zostać w 2025 roku. Centrum mieścić się ma w gmachu teatru miejskiego Schauspielhaus z lat 60-tych, który objęty jest ochroną konserwatora. Aby pomieścić Centrum, ma zostać poszerzony o nowoczesny aneks. Dzięki podjętej przez władze miasta uchwale, może zostać rozpisany konkurs architektoniczny na tę rozbudowę.

 

Minister kultury Nadrenii Północnej-Westfalii Isabel Pfeiffer-Poensgen zaznaczyła, że dorobek Piny Bausch, znanej na całym świecie, ma swoje korzenie w Wuppertalu. Dlatego centrum jej imienia jest właściwym miejscem przechowania jej spuścizny i zachowania jej na przyszłość. Fakt, że w budowę centrum zaangażowane są miasto, land i federacja świadczy o wielkim kulturalno-politycznym znaczeniu tego obiektu – podkreśliła.

 

Pina Bausch założyła Teatr Tańca w Wuppertalu w 1973 roku i, mimo że władze miejskie nie zawsze były przychylne jej działalności, nigdy tego miasta nie opuściła. Teatr do dziś cieszy się ogromnym uznaniem, a zespół wciąż tańczy przed pełną widownią na scenach całego świata. Szczególne dla zespołu jest to, że wciąż tańczą w nim artyści związani z zespołem od samego początku.

 

Za: www.dw.com

 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close