Wersja do druku

Udostępnij

Wychodząc od działania to projekt Marii Stokłosy, któremu towarzyszą zaproszeni świadkowie, a także widzowie podczas 40 performansów, które odbywają się od maja do grudnia 2017 roku  w galeriach, teatrach i pracowniach Warszawy.

 

Na środowisko, w którym odbywają się prezentacje składają się parametry konkretnej przestrzeni, obecność widzów, a także obiekty wykonane przez artystkę Alicję Bielawską. Punktem wyjścia jest tutaj improwizacyjna praktyka filadelfijskiej artystki Meg Foley Action is Primary, która stanowi narzędzie badania intensywności rejestrów uważności, wyobraźni, obecności. W trakcie trwania projektu praktyka ta rozwijana jest o nowe zasady, tematy, pytania, utrzymując wyjściowe założenia w twórczym rozwibrowaniu.

 

Wychodząc od działania to wprowadzenie ciała w ruch. To katalizator, w którym tożsamość, stany emocjonalne, taniec i wyobraźnia podlegają transformacji i destabilizacji. Tylko ciągła zmiana uwagi jest elementem stałym.

 

Choreografia i wykonanie: Maria Stokłosa we współpracy z rzeźbiarką Alicją Bielawską, dramaturżką Eleonorą Zdebiak, badaczką Katarzyną Słobodą i zaproszonymi świadkami.

 

Już wkrótce będzie można na naszym portalu przeczytać więcej o pratyce choreograficznej Marii Stokłosy. Z artystką o jej pracy rozmawiała Katarzyna Słoboda.

 

 

Daty nadchodzących spektakli:

 

9 października
Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski
, ul. Jazdów 2, godz. 13.00 (warsztaty z rezydentami A-I-R Laboratory), godz. 19.00 (pokaz otwarty)

 

 26 października
Pokaz w pracowni Mirosława Bałki ze studentami

 

27 października 
Centrum w Ruchu
, ul. Żegańska 1a, godz. 14.00 (pokaz ze świadkiem – Anna Karasińska)

 

3, 4 listopada
Komuna// Warszawa
, ul. Lubelska 30/32, godz. 19.00

 

12 listopada
TR Warszawa
, ATM Studio, ul. Wał Miedzeszyński 384, godz. 13.00 (warsztaty), godz. 17.00 (pokaz otwarty)

 

13 listopada
Centrum Sztuki Tańca
, Dom Kultury Kadr, ul. Rzymowskiego 32

 

20-23 listopada 
Wawerskie Centrum Kultury
, ul. Żegańska 1a

 

2, 3 grudnia
Ladom
, ul. Jazdów 7/14

 

17-19 grudnia
Nowy Teatr
, ul. Madalińskiego 10/16

 

 

***

 

Do pobrania:

Spis pokazów, które się odbyły w okresie maj-wrzesień 2017

 

Organizator:

Fundacja Burdąg to centrum badawcze dla twórców i pole do eksploracji dla odbiorców nowych nurtów w sztukach performatywnych. Z inicjatywy Fundacji w 2013 roku powstało Centrum w Ruchu w Wawerskim Centrum Kultury w Warszawie. Jest to platforma tancerzy, performerów i choreografów. To zjawisko wyjątkowe w skali kraju, kolektyw twórców młodego pokolenia tańca współczesnego i sztuk performatywnych działający w Warszawie. Współtworzą go: Izabela Chlewińska, Karolina Kraczkowska, Agnieszka Kryst, Ramona Nagabczyńska, Weronika Pelczyńska, Renata Piotrowska, Magda Ptasznik, Maria Stokłosa, Iza Szostak i Karol Tymiński. Oprócz realizacji autorskich spektakli przedstawiciele i przedstawicielki kolektywu prowadzą szeroką działalność edukacyjną organizując warsztaty dla mieszkańców Wawra i Warszawy oraz budując nowoczesny dyskurs wokół sztuki choreograficznej (dzięki otwartym pokazom pracy w procesie, spotkaniom z ekspertami i widownią, rezydencjom i choreograficznym projektom badawczym Fundacji Burdąg z udziałem dramaturgów i dziennikarzy).

 

Od 2014 w Centrum w Ruchu realizowany jest projekt Choreografia w Centrum – roczny kurs choreografii eksperymentalnej. Zajęcia prowadzą Maria Stokłosa, Renata Piotrowska-Auffret, Magdalena Ptasznik. Choreografia w Centrum to projekt edukacyjny opierający się na założeniu, że choreografia to dyscyplina łącząca predyspozycje twórcze z inteligencją, wrażliwością i krytycznym spojrzeniem na otaczającą rzeczywistość.  Uczestniczki kursu poznają narzędzia choreograficzne, rozwijają umiejętności researchu, budowania choreografii i jej prezentacji.

 

Celem Centrum w Ruchu i wspierającej go Fundacji Burdąg jest więc nie tylko tworzenie możliwości powstawania coraz ciekawszych inicjatyw artystycznych w Warszawie. To budowanie profesjonalnych warunków produkcji spektakli i przestrzeni do rozmowy o współczesności, choreografii i sztukach performatywnych, to budowanie środowiska artystów, widzów i wspierających ich specjalistów oraz upowszechnianie eksperymentalnych form tworzenia.

 

Więcej informacji:

fundacjaburdag.com

www.facebook.com/FundacjaBurdag/

 

Logo Fundacja Burdąg (miniaturka)Logo Centrum w Ruchu (miniaturka)

 

Projekt współfinansuje miasto st. Warszawa.

 

Zakochaj się w Warszawie - logo współfinansowanie (miniaturka)

 

Patroni medialni:   TVP Kultura, taniecPOLSKA.pl, Teatr dla Was, e-teatr.pl, Wiadomości Sąsiedzkie.

 

 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close