Wersja do druku

Udostępnij

Maria Stokłosa rezygnuje z próby stworzenia zamkniętej formy przedstawienia. Wychodząc od działania to spektakl, który nigdy nie będzie miał premiery, nigdy nie powstanie końcowy produkt. Łącznie, od maja do grudnia 2017 roku, powstanie czterdzieści performansów w dialogu ze znakomitymi artystkami oraz badaczkami tańca.

 

Punktem wyjścia projektu jest rozwijanie praktyki improwizacji ruchowej, która zmienia swój kształt w zależności od miejsca, czasu i widowni. Jego początki sięgają 2015 roku, kiedy filadelfijska artystka Meg Foley zaprosiła Marię Stokłosę do współpracy nad rozwojem praktyki “Action is Primary”. Obecnie obie choreografki kontynuują pracę nad solowymi spektaklami, wymieniając rezultaty badań podczas regularnych spotkań online. W kształtowaniu kolejnych pokazów towarzyszą Marii Stokłosie zaproszone przez nią twórczynie – rzeźbiarka Alicja Bielawska, dramaturżka Eleonora Zdebiak, reżyserka światła Karolina Gębska oraz „świadkowie” – regularnie zmieniający się artyści i teoretycy, m.in. badaczka tańca Katarzyna Słoboda, choreografki Maija Reeta Raumanni i Anna Nowicka oraz reżyserka teatralna Anna Karasińska. Pokazy odbywają się nieprzerwanie od maja do grudnia 2017 r.okuw galeriach, teatrach i pracowniach Warszawy.

 

Wychodząc od działania to wprowadzenie ciała w ruch. Jego siła, wynikająca z ciągłego negocjowania własnej tożsamości, to zdolność do transformacji, w której jedyną stałą jest ciągła zmiana uwagi.

 

 

Najbliższy pokaz odbędzie się w piątek 27 października o godz. 14.00 w Centrum w Ruchu (świadek: Anna Karasińska).

 

 

Choreografia, wykonanie: Maria Stokłosa
Współpraca: Alicja Bielawska, Maija Reeta Raumanni, Katarzyna Słoboda, Eleonora Zdebiak i inni.
Produkcja: Katarzyna Sztarbała

Projekt współfinansowany przez m.st. Warszawa.

 

Zakochaj się w Warszawie - logo współfinansowanie (miniaturka)

 

Harmonogram pokazów w Listopadzie 2017:

 

3 listopada, godz. 19.00, Centrum w Ruchu (wstęp wolny)

4 listopada, godz. 18:00, Centrum w Ruchu (wstęp wolny), Wawerskie Centrum Kultury, ul. Żegańska 1a

 

12 listopada, godz. 11.00-12.30 warsztaty oraz godz. 13.00 otwarty pokaz z uczestnikami warsztatów, godz. 17.00, TR Warszawa, pokaz w scenografii spektaklu Uroczystość (reż. Grzegorz Jarzyna)

zapisy i rezerwacja miejsc: edukacja@trwarszawa.pl (bilety: 10 zł)

Adres: ATM Studio, ul. Wał Miedzeszyński 384

 

13 listopada, godz. 18:00, Centrum Sztuki Tańca, Dom Kultury Kadr, ul. Rzymowskiego 32, (bilety: 10 zł)

 

18-19 listopada, godz. 10:30-13:00 (sobota) i 12:00-15:00 (niedziela) warsztaty, godz. 13.30 (sobota) i 15.30 (niedziela) otwarte pokazy z uczestnikami warsztatów, Warsaw Dance Department

zapisy: kasiasztarbala@fundacjaburdag.com

Adres: Pałac Kultury i Nauki, Pl. Defilad 1

 

21, 22, 23 listopada, godz. 19.00, Komuna/Warszawa, ul. Lubelska 30/32 (wstęp wolny)

 

 

Maria Stokłosa – performerka i choreografka. Ukończyła choreografię w School for New Dance Development (SNDO) w Amsterdamie oraz wydział tańca współczesnego w London Contemporary Dance School at The Place. Jej ostatnie prace to Złote demonyWylinka, Intercontinental oraz MaMa Perform. Jest autorką ruchu do opery Pawła Mykietyna Czarodziejska góra. Współpracuje m.in. z Peterem Pleyerem, Meg Foley i Wojtkiem Ziemilskim. Jest członkinią kolektywu Centrum w Ruchu oraz prezeską Fundacji Burdąg, a także przewodniczącą Rady Programowej Instytutu Muzyki i Tańca.

 

Fundacja Burdąg to centrum badawcze dla twórców i pole do eksploracji dla odbiorców nowych nurtów w sztukach performatywnych. Z inicjatywy Fundacji w 2013 roku powstało Centrum w Ruchu w Wawerskim Centrum Kultury w Warszawie. Jest to platforma tancerzy, performerów i choreografów. Współtworzą ją: Izabela Chlewińska, Agnieszka Kryst, Ramona Nagabczyńska, Weronika Pelczyńska, Renata Piotrowska, Magda Ptasznik, Maria Stokłosa, Iza Szostak i Karol Tymiński. Oprócz realizacji autorskich spektakli przedstawiciele i przedstawicielki kolektywu prowadzą szeroką działalność edukacyjną, organizując warsztaty dla mieszkańców Wawra i Warszawy oraz budując nowoczesny dyskurs wokół sztuki choreograficznej. Od 2014 w Centrum w Ruchu realizowany jest projekt Choreografia w Centrum – roczny kurs choreografii eksperymentalnej.

 

Celem Centrum w Ruchu i wspierającej go Fundacji Burdąg jest nie tylko tworzenie możliwości powstawania coraz ciekawszych inicjatyw artystycznych w Warszawie. To budowanie profesjonalnych warunków produkcji spektakli i przestrzeni do rozmowy o choreografii i sztukach performatywnych,  budowanie środowiska artystów, widzów i wspierających ich specjalistów oraz upowszechnianie eksperymentalnych form tworzenia.

 

 

Do pobrania:

Spis pokazów, które się odbyły w okresie maj-wrzesień 2017

 

Organizator:

Fundacja Burdąg to centrum badawcze dla twórców i pole do eksploracji dla odbiorców nowych nurtów w sztukach performatywnych. Z inicjatywy Fundacji w 2013 roku powstało Centrum w Ruchu w Wawerskim Centrum Kultury w Warszawie. Jest to platforma tancerzy, performerów i choreografów. To zjawisko wyjątkowe w skali kraju, kolektyw twórców młodego pokolenia tańca współczesnego i sztuk performatywnych działający w Warszawie. Współtworzą go: Izabela Chlewińska, Karolina Kraczkowska, Agnieszka Kryst, Ramona Nagabczyńska, Weronika Pelczyńska, Renata Piotrowska, Magda Ptasznik, Maria Stokłosa, Iza Szostak i Karol Tymiński. Oprócz realizacji autorskich spektakli przedstawiciele i przedstawicielki kolektywu prowadzą szeroką działalność edukacyjną organizując warsztaty dla mieszkańców Wawra i Warszawy oraz budując nowoczesny dyskurs wokół sztuki choreograficznej (dzięki otwartym pokazom pracy w procesie, spotkaniom z ekspertami i widownią, rezydencjom i choreograficznym projektom badawczym Fundacji Burdąg z udziałem dramaturgów i dziennikarzy).

 

Od 2014 w Centrum w Ruchu realizowany jest projekt Choreografia w Centrum – roczny kurs choreografii eksperymentalnej. Zajęcia prowadzą Maria Stokłosa, Renata Piotrowska-Auffret, Magdalena Ptasznik. Choreografia w Centrum to projekt edukacyjny opierający się na założeniu, że choreografia to dyscyplina łącząca predyspozycje twórcze z inteligencją, wrażliwością i krytycznym spojrzeniem na otaczającą rzeczywistość.  Uczestniczki kursu poznają narzędzia choreograficzne, rozwijają umiejętności researchu, budowania choreografii i jej prezentacji.

 

Celem Centrum w Ruchu i wspierającej go Fundacji Burdąg jest więc nie tylko tworzenie możliwości powstawania coraz ciekawszych inicjatyw artystycznych w Warszawie. To budowanie profesjonalnych warunków produkcji spektakli i przestrzeni do rozmowy o współczesności, choreografii i sztukach performatywnych, to budowanie środowiska artystów, widzów i wspierających ich specjalistów oraz upowszechnianie eksperymentalnych form tworzenia.

 

Więcej informacji:

fundacjaburdag.com

www.facebook.com/FundacjaBurdag/

 

 

 Logo Fundacja Burdąg (miniaturka)Logo Centrum w Ruchu (oryginał)

 

Projekt współfinansuje miasto st. Warszawa.

 

Zakochaj się w Warszawie - logo współfinansowanie (miniaturka)

 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close