Wersja do druku

Udostępnij

Warsztaty taneczne, słuchowiska, czytanie sceniczne, wernisaż wystawy Chrisa Niedenthala i Woody’ego Ochnio, premierowy pokaz filmu i książki o Instytucie, a późnym wieczorem iluminacja budynku i zabawa na trawie – Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego zaprasza w ostatnią sobotę wakacji (25 sierpnia) na swoje 15. urodziny. Szczególnie polecamy wydarzenia taneczne, które będą stanowić integralną część jubileuszu: otwarte zajęcia w godz. 11.55-13.30, prezentujące i zarazem wprowadzające kolejną odsłonę programu Ruch w Instytucie, na który składa się cykl warsztatów z ruchu i świadomości ciała dla aktorów, performerów i ludzi teatru. Zajęcia poprowadzą choreografki zrzeszone w Centrum w Ruchu: Agnieszka Kryst, Iza Szostak i Ramona Nagabczyńska. Natomiast w godz. 14.00-16.00 odbędzie się stół choreograficzny „The Battle” – dyskusja środowiska tanecznego w formule słownego pojedynku. Przebieg spotkania zostanie oparty na testowanej przez IT formule performatywnej dyskusji The Battle oraz konwencji debaty oksfordzkiej.

 

 

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny.

 

Otwarte zajęcia wprowadzające do cyklu Ruch w Instytucie:

 

Czym jest taniec? Czym jest świadomość ciała? Na ile sposobów ciało może być narzędziem pracy? W jaki sposób ciało jest narzędziem komunikacji?

 

Podczas spotkania zostaną poruszone zagadnienia, które wyznaczą pole eksploatacji kolejnej części programu w 2018 roku

 

Zajęcia poprowadzą choreografki zrzeszone w Centrum w Ruchu: Agnieszka Kryst, Iza Szostak i Ramona Nagabczyńska. W czasie otwartych warsztatów każda z nich zaproponuje kilka ćwiczeń, które przybliżać będą aspekty choreografii i tańca.

Czas trwania spotkania: 1 godzina 30 minut.

 

 W ramach jubileuszu 15-lecia Instytutu Teatralnego odbędzie się stół choreograficzny The Battle, czyli dyskusja środowiska tanecznego – słowny pojedynek z udziałem zaproszonych gości.

 

Skąd pomysł?
W marcu 2017 roku Instytut Teatralny we współpracy z Centrum w Ruchu rozpoczął program Ruch w Instytucie. Cykl regularnych zajęć z ruchu i świadomości ciała, mających na celu rozwijanie umiejętności oraz zwiększenie wiedzy o choreografii i tańcu w środowisku teatralnym. Od tego czasu poprowadzonych zostało 13 bloków warsztatowych z udziałem 9 pedagogów (http://www.instytut-teatralny.pl/projekty/ruch-w-instytucie/ i http://www.instytut-teatralny.pl/projekty/ruch-w-instytucie-2017-2018/).

 

Choreografów nauczających w programie Ruch w Instytucie oprócz niezależnej pracy w zawodzie choreografa, performera czy tancerza, łączy często praca u boku reżyserów w teatrze dramatycznym. Dlatego w ramach Dnia Otwartego Instytut Teatralny zaprasza do dyskusji nad ciągle zmieniającą się rolą choreografa w teatrze dramatycznym, a także nad tym, w jaki sposób taniec oraz teatr wzajemnie na siebie wpływają: które elementy tych form artystycznej ekspresji są wspólne, a które stanowią konstytutywne różnice.

 

Idea
Do udziału w dwóch słownych „pojedynkach” zaproszono 12 panelistów – choreografki i choreografów, reżyserki i reżyserów, badaczki i badaczy teatru i tańca. Ich zadaniem będzie bronić wylosowanej przez grupę tezy lub kontr-tezy.

 

W trakcie dwóch rund debat zostaną poruszone zagadnienia, które bezpośrednio wpływają na kształt życia tanecznego i teatralnego w Polsce. Pierwsze dotyczyć będzie edukacji teatralnej – postawione zostaną dwie przeciwne tezy: z jednej strony, że powinna być ona prowadzona wyłącznie metodami tradycyjnymi; z drugiej, że programy szkolne i akademickie powinny zawierać również nowe metody pracy z ciałem. W trakcie kolejnej rundy uczestnicy przyjrzą się roli choreografa w teatrze dramatycznym – jedni z nich będą bronić jego autonomiczności, wylosowani przeciwnicy – jego funkcji jako pedagoga teatralnego. Ideą debaty jest akceptacja różnych stanowisk, poszerzenie własnych perspektyw i wzmacnianie „dobrych praktyk” prowadzenia dyskusji.

Po retorycznych starciach dwóch grup to widownia zdecyduje, która strona przekonała ją swoją argumentacją.

 

Spotkanie organizowane jest przez Instytut Teatralny we współpracy z Centrum w Ruchu oraz Latającą Akademią Języków Tańca (LAJT). Poprowadzą je Weronika Pelczyńska oraz Wojciech Klimczyk.

 

 

 

***

 

Pozostałe wydarzenia w ramach jubileuszu:

 

12.00-14.00 – Doświadczenie laboratoryjne w Archiwum Jana Dormana (warsztaty dla rodzin);
14.00-16.00 – Doświadczenie laboratoryjne w Archiwum Jana Dormana (warsztaty dla dorosłych);
14.05 – 19.30 – Zasłuchaj się (sześć słuchowisk eksperymentalnych);
16.00 – Instytut Teatralny 2013-2018. Trzecie pięciolecie (prezentacja książki jubileuszowej i pokaz filmu o 15 latach działania IT);
18.00 – Wanna see them. Portrety w wannie (wernisaż wystawy fotografii Chrisa Niedenthala i Woodego Ochnio);
19.30 – Typ A Marii Morozowicz-Szczepkowskiej (czytanie sceniczne);
21.00 – Iluminacja fasady Instytutu (mapping na temat historii Instytutu Teatralnego);
21.30 – Najgorszy DJ TITO – urodzinowe balety na trawie.

 

Partnerem technologicznym wydarzenia jest firma Prolight Spółka z.o.o. organizator Sceny Jutra.

 

Więcej informacji:

http://www.instytut-teatralny.pl/aktualnosci/instytut-teatralny-swietuje-15-urodziny_2018-08-25

 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close