Wersja do druku

Udostępnij

W weekend 2-3 marca odbyły się w Starym Browarze audycje do spektaklu pole report from space w choreografii Claire Croize i Etienne’a Guilloteau – premiery przygotowywanej w ramach jubileuszu 15-lecia programu Stary Browar Nowy Taniec we współpracy z Instytutem Adama Mickiewicza. Prace nad spektaklem odbywać się będą głównie w Belgii, a premiera zaplanowana jest na 28 września w Poznaniu. Choreografowie wybrali do współpracy dwie tancerki:

 

Justynę Kalbarczyk

Krystynę Lamę Szydłowską

 

Gratulujemy!

 

O spektaklu:

 

Belgijski duet Croize-Guilloteau przygotuje spektakl inspirowany polską muzyką elektroniczną, jaka od 1957 roku powstawała w kultowym Studio Eksperymentalnym Polskiego Radia. Założone przez muzykologa, akustyka i kompozytora Józefa Patkowskiego Studio było jedynym takim centrum za Żelazną Kurtyną. W jego ramach swoje pierwsze kompozytorskie eksperymenty podejmowali wybitni awangardowi artyści (m.in. Elżbieta Sikora, Eugeniusz Rudnik, Krzysztof Knittel, Bogusław Schaeffer, Bohdan Mazurek czy Krzysztof Penderecki). Studio rozwijało śmiałą i wizjonerską kompozycję muzyczną w sytuacji politycznej, zdawałoby się, wykluczającej podobne przedsięwzięcie. I to właśnie eksperymenty i gest poetycko-artystycznego oporu pionierów polskiej elektronicznej muzyki stanowią silną  inspirację dla Claire i Etienne’a. Muzyka Studia przez lata karmiła wyobraźnię całych pokoleń, m.in. poprzez jej wykorzystanie w filmach science fiction. Choreografowie pragną połączyć w powstającej pracy polityczny, społeczny i futurystyczny aspekt muzyki. Oba te wymiary przynoszą nadzieję  i reprezentują utopię – tak istotne  w każdym procesie twórczym. Ostateczny wybór utworów zostanie dokonany z tancerzami, którzy będą współtworzyć materiał spektaklu razem z choreografami.

 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close