Wersja do druku

Udostępnij

Zgodnie z regulaminem pilotażowego projektu rezydencyjnego w dniu 2 marca 2012 w siedzibie Instytutu Muzyki i Tańca odbyło się posiedzenie komisji opiniującej. Spośród 18 aplikacji w drodze dyskusji oraz głosowania wyłoniono dwie laureatki – Magdalenę Jędrę i Marię Stokłosę.

Skład komisji opiniującej:


Jadwiga Majewska – ekspert niezależny

Joanna Leśnierowska – Art Stations Foundation (opinia nadesłana)

Julia Hoczyk – Instytut Muzyki i Tańca

Wykaz złożonych wniosków (w kolejności alfabetycznej wg nazwy Wnioskodawcy):

1) Aleksandra Borys

2) Barbara Bujakowska

3) Izabela Chlewińska

4) Agnieszka Cygan

5) Bożena Eltermann

6) Wiola Fiuk, Patryk Gacki

7) Magdalena Góra, Mariusz Jasuwienas

8) Radosław Hewelt, Filip Szatarski

9) Magdalena Jędra

10) Karolina Kroczak

11) Kacper Lipiński

12) Anna Piotrowska

13) Magdalena Przybysz

14) Michał Ratajski

15) Maria Stokłosa

16) Izabela Szostak

17) Robert Śliżewski

18) Karol Tymiński

Zgodnie z regulaminem programu komisja opiniująca aplikacje wyłoniła choreografów, którzy wyjadą na rezydencyjne wizyty studyjne do Filadelfii, biorąc pod uwagę kryteria oceny formalnej (termin złożenia i poprawność aplikacji oraz jej zgodność z regulaminem), a także kryteria oceny merytorycznej: adekwatność założeń pobytu do miejsca i formuły rezydencji, propozycji wymiany choreograficznej i warsztatowej oraz oczekiwań amerykańskich partnerów. Propozycje Magdaleny Jędry i Marysi Stokłosy były jednymi z niewielu spośród zgłoszonych, które wzięły pod uwagę nie tylko amerykański, ale i specyficznie filadelfijski kontekst współpracy, jak również program i formułę festiwalu Live Arts. Doświadczenie obu artystek – oscylujące pomiędzy tańcem, w szczególności nowym tańcem, a performancem, przynieść może ciekawe efekty podczas tego rodzaju wymiany.

Wyłonienie laureatów odbyło się w drodze dyskusji oraz głosowania.

Szczegółowe uzasadnienie:


Magdalena Jędra Jest młodą a zarazem doświadczoną i samodzielna tancerką i choreografką. Jej dotychczasowa aktywność artystyczna może stanowić ciekawą propozycję dla amerykańskich partnerów. Doświadczenie pracy z tak różnymi artystami i teatrami jak Gdański Teatr Tańca, Dada, Good Girl Killer, Rafał Dziemidok i inni, sprawia, że Jędra jest artystką zarówno otwartą na zmieniające się artystyczne inspiracje, elastycznie używającą różnorodnego języka i odmiennych sposobów pracy z ciałem, jak i reprezentującą swoim doświadczeniem i metodą pracy jeden z najważniejszych ośrodków tańca w Polsce – Trójmiasto. O poważnym i nieprzypadkowym traktowaniu tej rezydencji świadczą również nadesłane informacje związane z konkretnym miejscem i środowiskiem niniejszej wymiany artystycznej – Filadelfią. Jej kandydatura gwarantuje, że swoim doświadczeniem i umiejętnościami jakich nabędzie podczas rezydencji w Filadelfii podzieli się w Trójmiejskim środowisku.

Maria Stokłosa jest tancerką i choreografką młodą, a zarazem bardzo świadomą procesu własnej pracy. W jej przypadku ciekawe może okazać się zetknięcie partnerów z Filadelfii z technikami wyrosłymi na amerykańskim gruncie, którymi posługuje się choreografka w swoim procesie twórczym. Interesujące wydaje się przywiezienie do Filadelfii amerykańskich technik pracy przefiltrowanych niejako przez europejską edukację, jaką zdobyła artystka. Stokłosa gwarantuje również doświadczenie w prowadzeniu warsztatów. Konkretni artyści związani z festiwalem i Filadelfią wymienieni jako partnerzy do współpracy, świadczą o nieprzypadkowym wyborze tego miejsca i samej rezydencji. Niebagatelne wydaje się być w przypadku Stokłosy jej zaangażowanie w promocję nowego tańca w Polsce, dla którego takie wydarzenie jak Live Arts Festival i ośrodek filadelfijski może być doskonałym terenem nabywania doświadczeń nie tylko artystycznych, ale także menedżerskich.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close