Wersja do druku

Udostępnij

Po raz pierwszy w historii program będzie realizowany w trybie dwuletnim, w latach 2024-2025. Decyzja o kontynuacji i wydłużeniu realizacji programu była wynikiem doświadczeń instytucji nim zarządzających oraz potrzeb zgłaszanych przez środowisko tańca, a także z chęci zwiększenia efektywności działań w ramach programu. Wnioski mogły składać samorządowe instytucje oraz organizacje pozarządowe, które dysponują odpowiednią infrastrukturą do tego, by zapewnić artystom nieposiadającym stałego miejsca do pracy twórczej, przestrzeń do prowadzenia działań artystycznych.

W skład Komisji Konkursowej powołanej przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca weszli:

 1. Magdalena Juźwik – ekspertka zewnętrzna, przedstawicielka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego
 2. Sandra Lewandowska – ekspertka zewnętrzna, przedstawicielka Sieci Producenckiej
 3. Joanna Stasina – ekspertka zewnętrzna, przedstawicielka Forum Środowisk Sztuki Tańca
 4. dr Joanna Szymajda – ekspertka zewnętrzna, przedstawicielka Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca
 5. Krzysztof Szymański – ekspert zewnętrzny, przedstawiciel Związku Artystów Scen Polskich

Do Konkursu w ramach Programu Przestrzenie Sztuki – Taniec Edycja 20224-2025 zgłoszonych zostało 10 Wniosków, spośród których jeden został wycofany na prośbę Wnioskodawcy.

Dwa Wnioski, złożone przez: Teatr Lalka (Warszawa) oraz Teatr KTO (Kraków), zostały odrzucone z powodu błędów formalnych i nie zostały poddane ocenie merytorycznej.

Komisja Konkursowa przeanalizowała i oceniła 7 wniosków złożonych przez:

 1. Katowice Miasto Ogrodów Instytucję Kultury im. Krystyny Bochenek
 2. Kielecki Teatr Tańca
 3. Centrum Kultury w Lublinie
 4. Wrocławski Teatr Pantomimy im. Henryka Tomaszewskiego
 5. Bytomski Teatr Tańca i Ruchu Rozbark
 6. Instytut Kultury Miejskiej w Gdańsku
 7. Fundację Rozwoju Sztuki Tańca, Białostocki Teatr Lalek, Białostocki Ośrodek Kultury

Komisja zarekomendowała do realizacji Wnioski złożone przez (kolejność wg średniej uzyskanej liczby punktów):

 1. Instytut Kultury Miejskiej w Gdańsku
 2. Centrum Kultury w Lublinie
 3. Fundację Rozwoju Sztuki Tańca, Białostocki Teatr Lalek, Białostocki Ośrodek Kultury
 4. Kielecki Teatr Tańca
 5. Bytomski Teatr Tańca i Ruchu Rozbark

Każdy z Operatorów Przestrzeni Sztuki – Taniec otrzyma w latach 2024-2025 dofinansowanie w łącznej kwocie 950 000 złotych, a więc 475 000 złotych na każdy rok realizacji Programu. Operatorzy zobowiązani są do zapewnienia wkładu własnego (finansowego lub niefinansowego) na poziomie minimum 20% otrzymanych środków.

Termin rozpoczęcia i zakończenia realizacji programu określa się od dnia ogłoszenia wyników naboru do 30 listopada 2024 roku (Zadanie 1) oraz od 1 stycznia do 30 listopada 2025 roku (Zadanie 2).

Osoby odpowiedzialne za realizację programu:

dr hab. Aleksandra Dziurosz, prof. ucz. – Zastępca Dyrektora Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca

Magdalena Zalipska – Kierownik Działu Edukacji i Popularyzacji Tańca

Mariusz Żwierko – Starszy specjalista ds. Edukacji i Popularyzacji Tańca, Koordynator Programu

O programie Przestrzenie Sztuki

Program Przestrzenie Sztuki opiera się na czterech filarach: artystycznym, edukacyjnym, społecznym i prozdrowotnym, i jest dedykowany artystom niezależnym działającym w obszarze szeroko pojętego tańca. Jego adresatami są przede wszystkim artyści nieposiadający stałego miejsca do pracy twórczej i prezentacji swoich dokonań. Program zapewnia przestrzeń z odpowiednią infrastrukturą do tworzenia prezentacji dla lokalnych środowisk artystycznych, a zarazem w jego ramach jest prowadzona działalność edukacyjna i animacyjna, angażująca społeczności lokalne. W latach 2020-2023 w ramach tanecznych Przestrzeni Sztuki zrealizowano prawie 4 tysiące różnorodnych wydarzeń i działań, w których łącznie wzięło udział niemal 300 tysięcy uczestników.

Program jest realizowany od 2020 roku. W tym czasie wzięło w nim udział kilkaset instytucji kultury, występujących w roli operatorów Programu lub partnerów. Poniżej wyszczególnieni są operatorzy tanecznych Przestrzeni Sztuki z podziałem na poszczególne lata:

2020-22: Centrum Kultury w Lublinie, Fundacja Materia w Łodzi, Kielecki Teatr Tańca, Katowice Miasto Ogrodów Instytucja Kultury im. Krystyny Bochenek, Akademia Muzyczna im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, Opera i Filharmonia Podlaska – Europejskie Centrum Sztuki w Białymstoku oraz Podlaskie Stowarzyszenie Tańca.

2023: Fundacja Rozwoju Sztuki Tańca w Białymstoku, Białostocki Teatr Lalek, Białostocki Ośrodek Kultury, Instytut Kultury Miejskiej w Gdańsku, Centrum Kultury w Lublinie, Kielecki Teatr Tańca, Wrocławski Teatr Pantomimy im. Henryka Tomaszewskiego, Katowice Miasto Ogrodów Instytucja Kultury im. Krystyny Bochenek.

W najnowszej edycji przewidziano następujące zmiany:

 • zmiana trybu z rocznego na dwuletni
 • kwota środków przekazanych jednemu Operatorowi na realizację Programu w trybie dwuletnim wynosi 950 000 złotych (475 000 złotych na każdy rok)
 • zwiększenie elastyczności w doborze realizowanych działań oraz w organizowaniu otwartych naborów przez Operatorów – co najmniej 10 otwartych naborów w każdym roku na działania określone w minimach programowych
 • możliwość przeprowadzenia naboru uzupełniającego, gdy m. in. w budżecie Programu po wyłonieniu Operatorów zostaną wolne środki
 • zwiększenie poziomu kosztów przeznaczonych na wynagrodzenia do wysokości min. 70% całego budżetu przyznanego Operatorowi
 • zwiększenie minimalnych stawek dla artystów

Protokół komisji konkursowej Przestrzenie Sztuki – Taniec 2024-2025

Ogłoszenie dyrektora NIMiT ws. wyników naboru Przestrzenie Sztuki – Taniec 2024-2025

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close