8 września 2023 roku – po prezentacjach finałowych Solo Dance Contest i w ramach 15. Gdańskiego Festiwalu Tańca – jurorzy konkursu przyznali następujące nagrody. I nagrodę za Resistance Movement otrzymała Daria Koval, a II nagrodę ex aequo dostały Halyna-Oksana Schchupak (Wolf Heart) i Léna Árvay-Vass (Imago).

Wersja do druku

Udostępnij

Obrady Jury Solo Dance Contest 2023 odbyły się w dniach 4–8 września w Klubie Żak w Gdańsku.

W skład Jury weszli Edyta Kozak – artystka i kuratorka polskich i europejskich projektów tanecznych, Johanna Ikola – fińska choreografka i dyrektorka artystyczna Full Moon Dance Festival oraz Andreas Constantinou – dyrektor artystyczny Himherandit, performer, twórca wielu nagradzanych spektakli oraz inicjator projektów tanecznych.

Jurorzy oceniali podczas prezentacji: wartość artystyczną, poziom techniki tanecznej, oryginalność, świadomość przestrzeni scenicznej i dramaturgię. Do finału konkursu zostało wybranych sześcioro tancerzy: Halyna Shchupak ( Ukraina), Nimrod Poles (Izrael/Polska), Lena Arvay-Vass ( Węgry ), Daria Koval  (Ukraina), Fabienne Deesker  (Niemcy), Jovana Zajkova (Macedonia).

Po prezentacjach finałowych w piątek, 8 września, jurorzy przyznali następujące nagrody:

I nagroda za solo Resistance Movement, Daria Koval – 4 000 euro

Uzasadnienie:

„Oglądając Resistance Movement, czujemy się jakbyśmy już nie byli jurorami.

Przeżywamy to razem z artystką, sercem, duszą i każdą komórką naszego ciała.

Jesteśmy poruszeni.

Szczerość, serce, prawda, intencja, powód, świetne wykonanie, jasny cel, miłość, człowiek, uczciwość, uczciwość, uczciwość, żyjemy, poruszamy się, oddychamy, jesteśmy razem, poruszamy się, jesteśmy ruchem, jesteśmy oporem”.

II nagroda za solo Wolf Heart, Halyna-Oksana Schchupak – 750 euro

Uzasadnienie:

„W tej pracy wykonawczyni oddała swoje serce, podążała za swoją mocą, popędem, głodem aby stać się zwierzęciem”.

 

II nagroda ex aequo za solo Imago, Léna Árvay-Vass – 750 Euro

Uzasadnienie:

Imago przypomina nam o sile i energii, którą skrywa w sobie każdy człowiek. Artystka wykonała swoje solo z ogniem i pasją”.

Nagrodę Publiczności w wysokości 500 euro zdobyła Daria Koval za solo Resistance Movement.

Do konkursu, odbywającego się w ramach 15. Gdańskiego Festiwalu Tańca, zgłoszono 147 solowych spektakli z 42 państw. Najwięcej aplikacji było z Włoch, Niemiec, Izraela i Polski. Najdalsze z nich dotarły z Korei, Meksyku i Australii. Do pokazania swoich solówek Klub Żak zaprosił 20 tancerek i tancerzy.

O Gdańskim Festiwalu Tańca: link

Zdjęcie

Na zdjęciu: finaliści i jurorzy Solo Dance Contest 2023, Klub Żak. Fot. Maciej Moskwa

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close