Wersja do druku

Udostępnij

Strona www.polishdancephotography.art to autorski projekt Marty Ankiersztejn, zrealizowany w ramach tegorocznego stypendium „Kultura w sieci”. Oficjalna inauguracja wirtualnej galerii miała miejsce podczas zakończenia II Kongresu Tańca, 29 września 2020 roku. Ta cyfrowa kolekcja prezentuje sylwetki fotografek oraz fotografów tańca i ich dorobek ostatniej dekady. Obok prac autorki projektu znajdziemy tam fotograficzne „the best off” Klaudyny Schubert, Katarzyny Machniewicz, Pat Mic, Jakuba Wittchena, Macieja Rukasza, Macieja Zakrzewskiego i Tomasza Ćwiertni.

Fotografowie wyselekcjonowali do zaprezentowania w projekcie po kilka zdjęć z wybranych przez siebie spektakli tanecznych. Jak wyjaśniła autorka strony, początkowe założenie było takie, żeby spektakle się nie powtarzały, ostatecznie jednak niektóre tytuły są pokazane podwójnie – w różnych obiektywach, a więc siłą rzeczy na różne sposoby. W przeważającej mierze znajdziemy tu fotografie dokumentujące niewielkie, często solowe produkcje tańca niezależnego, ale także spektakle teatrów repertuarowych, np. Teatru Wielkiego w Poznaniu, Polskiego Teatru Tańca czy Opery Wrocławskiej oraz produkowane przez takie instytucje jak Art Stations Foundation, Nowy Teatr czy Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski.

Marta Ankiersztejn – fotografka niezależna specjalizująca się w fotografii tańca. W swoim dorobku ma cztery indywidualne wystawy poświęcone tej sztuce, które prezentowane były na najważniejszych festiwalach tanecznych w Polsce. Znalazła się wśród 16 wyróżniających się fotografów tańca zaprezentowanych w albumie Anny Królicy Nienasycenie spojrzenia. Jest wielokrotną laureatką konkursów dedykowanych fotografii tańca. Sfotografowała blisko 300 spektakli prezentowanych podczas Sceny Tańca Studio oraz Centrum Sztuki Tańca (2016-2019). Spotkać ją można na najważniejszych festiwalach tańca w Polsce takich jak Ciało/Umysł, Polska Platforma Tańca, Kalejdoskop czy Rozdroże. Współpracuje z Instytutem Muzyki i Tańca oraz Instytutem Teatralnym w Warszawie.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close