Wersja do druku

Udostępnij

W dniach 11-15 czerwca 2018 w Klubie Żak odbywa się międzynarodowy konkurs Solo Dance Contest, który stanowi stała część Gdańskiego Festiwalu Tańca. W tym roku konkurs odbywa się po raz dziewiąty. Zgłosiło się do niego 173 tancerzy z całego świata. Wśród aplikujących znaleźli się laureaci zarówno polskich, jak i zagranicznych prestiżowych konkursów tańca współczesnego. Ostatecznie do konkursu zakwalifikowano 35 tancerzy. Po czterech dniach pokazów preselekcyjnych (11-14 czerwca o godz. 18.00) odbędą się pokazy finałowe 15 czerwca o godz. 18.00.

 

11 czerwca o godz. 18.00: Paulina Jaksim (Polska), Yi-En Chen (Tajwan), Rebecca Margolick (Kanada), Łukasz Przytarski (Polska), Aya Toraiwa (Japonia) i Leila Ka (Francja).

 

Paulina Jaksim / Polska / Sola / chor. Anna Nowak / 10 min.

Absolwentka Codarts, University of the Arts w Rotterdamie na wydziale tańca współczesnego, gdzie prezentowała repertuar takich choreografów jak: Natcho Duato, Jerome Mayer oraz Isabelle Chaffaud, Mauro Bigonzetti, Guy&Roni oraz Nadia Perlov. Od 2012 roku tańczy w Polskim Teatrze Tańca w Poznaniu.

 

Yi-En Chen / Tajwan / Shame / 12 min.

Ukończył National Taiwan University of Arts na wydziale tańca. Tegoroczny choreograf-rezydent Paris Cite des Arts Hong Kong Dance Exchange. W latach 2015-2017 występował w Sadler’s Wells oraz New York City Center w projekcie Cloud Gate 2 i Ferment Body teatru Cloud Gate.

 

Rebecca Margolick / Kanada / Ministry / 20 min.

Pochodzi z Kanady, mieszka w Nowym Jorku. Pracowała m.in z Sidrą Bell, UNA Projects i Patricią Norowol. Podczas nowojorskiej rezydencji w 14th st Y NYC stworzyła multidyscyplinarny spektakl Birds Sing a Pretty Song, który swoją premierę miał w Nowym Jorku oraz Vancouver, a prezentowany będzie w Izraelu oraz w Bułgarii. Była także rezydentką Derida Dance w Sofii.

 

Łukasz Przytarski / Polska / Weld / 15 min.

Ukończył Rambert School of Ballet and Contemporary Dance w Londynie. Współpracował między innymi z Kerrym Nichollsem, Itziki Galilim, Vivien Wood i Ivgi & Greben oraz z Claude Bardouil i Krzysztofem Warlikowskim w produkcjach Nowego Teatru w Warszawie. Od 2016 roku tańczy w ilDance wysępując w choreografiach Israela Aloniego.

 

Aya Toraiwa / Japonia / Miscanthus and Blackbird / 18 min.

Urodzona w Tokio, aktualnie pracuje w Berlinie. Po ukończeniu Uniwersytetu w Brighton aktywnie tworzy i występuje na festiwalach w Japonii, Izraelu, Włoszech i w Niemczech. Uczestniczka EX-IN 2016, 30 Days of Flying Low and Passing Though oraz EX-IN 2018.

 

Leila Ka / Francja / Pode ser / 13 min.

Swoją przygodę z tańcem rozpoczęła od hip-hopu. Razem z Georgem Cordeiro stworzyła nagradzany duet Two duet pieces. W 2016 roku wygrała Talents Danse Adami i dołączyła do zespołu Maguy Marin. Pode ser jest jej pierwszym solo, otrzymało nagrodę za choreografię na festiwalu Cortoindanca we Włoszech.

12 czerwca o godz. 18.00 wystąpią: Isabella Giustina (Włochy), Jarosław Mysona (Polska), Gloria Ferrari (Włochy), Eri Watanabe (Japonia), Natalie Bury (Szwajcaria), Yeh Yung Chen (Tajwan), Rima Pipoyan (Rumunia), Gennaro Lauro (Włochy), Jill Crovisier (Luksemburg).

 

Isabella Giustina / Włochy / Destinata Guerriera / 15 min.

Ukończyła akademię Opus Ballet oraz kurs techniki Nikolais prowadzony przez Simonę Bucci. Współpracowała z choreografami takimi jak: Thi-Mai Nguyen, Jauregim i Antonem Lachky. Obecnie współtworzy spektakl Alla Montagna w choreografii Sabriny Mauzzuoli.

 

Jarosław Mysona / Polska / Stonewall Inn / 7 min.

Absolwent AST Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu. Stypendysta Kibbutzim Collage w Tel Awiwie. Uczestnik projektu badawczego podczas 2nd CEEC Summer Dance Camp w Chinach. Współpracował m.in. z Peterem Palacio, Jackiem Łumińskim, Sylwią Hefczyńską-Lewandowską czy Jerzym Stuhrem.

 

Gloria Ferrari / Włochy / ?I mA / chor. Erika Silgoner, Bob Bobsil / 12 min.

Zwyciężczyni Internationales Solo Tanz Theatre of Stuttgart za solo ?I mA. Ukończyła szkołę Music Art & Show w Mediolanie. Uczęszczała na warsztaty prowadzone m.in. przez Ohada Naharina i Adi Salant z Batsheva Dance Company oraz Medhi Walerski (NDT). Od 2015 roku tańczy w Esklan Art’s Factory.

 

Eri Watanabe / Japonia / Decribe / 7 min.

Karierę rozpoczęła od baletu i gimnastyki artystycznej. Po ukończeniu studiów z zakresu tańca współczesnego dołączyła do zespołu jako tancerka. Od 2016 roku pracuje we Włoszech i Niemczech.

 

Natalie Bury / Szwajcaria / Frau Müller und die Suche nach der Wirklichkeit / 10 min.

Tancerka i choreografka. Tańczyła w Stuttgarter Ballet, Bavarian State Ballet oraz Het Nationale Ballet. Ukończyła Iwanson International School of Contemporary Dance oraz Ballett Academy Benedict-Manniegel. Karierę jako choreografka rozpoczęła w B&M Dance Company.

 

Yeh Yung Chen / Tajwan / Lost Dust / 5 min.

Ukończył Taipei National University of the Arts na Taiwanie, specjalizując się w tańcu. Brał udział w licznych konkursach m.in. National Student Dance Competition oraz TNUA Creation Competition.

 

Rima Pipoyan / Rumunia / Woman before decision making / 10 min.

Ukończyła z wyróżnieniem wydział choreografii i reżyserii Yerevan State Institute of Theatre and Cinematography, gdzie obecnie pracuje jako pedagog oraz Yerevan Dancing Art State College uzyskując dyplom tancerki i nauczycielki baletu. Założycielka fundacji Choreography Development.

 

Gennaro Lauro / Włochy / Sarajevo – la strage dell’uomo tranquillo / 14 min.

Zanim poświęcił się karierze tanecznej, studiował filozofię i języki wschodu. Od 2013 roku związany jest z włoskimi teatrami tańca Sosta Palmizi i Atacama, szwajcarskim Greffe oraz berlińskim kolektywem Cuenca/Lauro. Brał udział w projektach Romeo Castellucciego. Sarajevo… jest jego pierwszym solo.

 

Jill Crovisier / Luksemburg / Zement, the solo / 10 min.

Swoje doświadczenie zdobywała studiując taniec w Luksemburgu, Chinach, Nowym Jorku, we Francji, Izraelu i w Indonezji. Tańczyła między innymi w SB Company oraz współpracowała z choreografem Anu Sistonenem. Jest autorką choreografii m.in. do The Hidden Garden oraz nagradzanego Zement, the solo.

 

13 czerwca o godz. 18.00 wystąpią: Benjamin Behrends (USA), Drosia Triantaki (Grecja), Samuele Arisci (Włochy), Alexandra Kostopoulou (Grecja), Sean Nederlof (USA), Valeria Gneuševa (Litwa), Max Levy (USA), Margot Gelber (USA), Andrew Pearson (USA).

 

Benjamin Behrends / USA / Oh boy! / chor. Antonin Rioche / 20 min.

W wieku 16 lat został stypendystą Boston Ballet. W kalifornijskim Smuin Ballet tańczył główną rolę w choreografii Trey’a McIntyre Oh Inverted World oraz w Trey McIntyre Project. Od kilku lat w zespole Nederlands Dans Theatre 2.

 

Drosia Triantaki / Grecja / CASCADE:Euilibria / 10 min.

Założycielka, choreograf i dyrektor artystyczny Die Wolke art group, w ramach której tworzy perfromensy, spektakle tańca współczesnego, video-art oraz dzieła multidyscyplinarne. Ukończyła Folkwang Universität der Kunst Pina Bausch oraz akademię tańca w Atenach.

 

Samuele Arisci / Włochy / Taboo / chor. Nicolo Abbattista / 10 min.

Absolwent Susanna Beltrami Professional Training Program „DanceHaus”, gdzie studiował balet oraz taniec współczesny. Po ukończeniu kursu przez dwa lata tańczył w zespole Susanny Beltrami. Od 2015 roku jest członkiem Lost Movement Company.

 

Alexandra Kostopoulou / Grecja / Artemisia / 10 min.

Tancerka i instruktor tańca. Brała udział w takich festiwalach jak: Inshadow Festival w Lizbonie, Portugal Aeschylia Festival, Summer Nostos Festival i innych. W 2017 roku uczestniczyła w International Solo-Dance-Theatre Festival w Stuttgarcie, gdzie zaprezentowała solo Artemisia.

 

Sean Nederlof / USA / Coming Home / chor. Yochito Sakuraba / 9 min.

Laureat Alice Condodina Award za solowy występ w choreografii Jose Limona Psalm, który pokazywany był również na Solo Tanz Theatre Festival w 2018 roku. Aktualnie współpracuje z Abarakus oraz Alison Chase/Performance w Nowym Jorku.

 

Valeria Gneuševa / Litwa / Between the Two Sunrises / 13 min.

Studentka ostatniego roku National Čiurlionis School of Arts. Jako tancerka brała udział w licznych festiwalach: Euroscene Leipzig, Kedja, New Baltic Dance Vilnius, AURA Kaunas. Pracowała z Albanem Richardem, Nielsem Claes, Liną Puodzkiukaite oraz z Vytisem Jankauskasem.

 

Max Levy / USA / Silent Bell / 11 min.

Ukończył prestiżowy Francisco Ballet Trainee Program pod dyrekcją Jean-Yves Esquerre. W ostatnich latach tańczył jako solista w Staatsballett Nurnberg. W tym samym okresie rozpoczął swoją karierę jako choreograf. Laureat Dance Europe dla najlepszego tancerza oraz Solocoreografico za Silent Bell.

 

Margot Gelber / USA / Follow her Smiling / 6 min.

Swoją karierę rozpoczęła jako gimnastyczka. Tańczyła w Ate9 Dance Company w Los Angeles pod dyrekcją Danielle Agami. Studiowała w Boston Conservatory u Yasuko Takunagi oraz Cathy Young. Nagrodzona m.in. Houston Met Dance dla obiecujących choreografów.

 

Andrew Pearson / USA / This is not the end / 10 min.

Absolwent Uniwersytetu Kalifornijskiego w Irvine. Przez 6 lat tancerz i choreograf LA Contemporary Dance Company. Współpracował m.in. z Johnem Jaspersem, Larsem Lubivitchem i Ryanem Heffingtonem.

14 czerwca o godz. 18.00 wystąpią:

 Jonathan Breton (Francja), Ivona Medić (Chorwacja), Dor Mamalia (Izrael), Raquel Gualtero Soriano (Hiszpania), Giulia Forotti (Włochy), Yochan Kang (Korea Południowa), Edouard Hue (Francja), Daniel Gwirtzman (USA), Dominika Wiadk (Polska).

 

Jonathan Breton / Francja / LifeLine / 9 min.

Tancerz i choreograf. Ukończył Superior Institute of Performing Arts w Paryżu oraz Alvin Ailey School w Nowym Jorku. Pracuje jako choreograf w AZOTH Dance Theatre, francusko-amerykańskim teatrze tańca. W 2018 roku otrzymał nagrodę francuskiego rządu i mediów za całokształt twórczości.

 

Ivona Medić / Chorwacja / Self Manual / 12 min.

Tancerka i performerka, w ramach “dzikiej karty” wystawiona do konkursu Solo Dance Contest z ramienia Budapest Contemporary Dance Academy. Współpracowała z wieloma choreografami i tancerzami, między innymi z Rasmusem Olme, Francisco Cordova, Thierrym Smits.

 

Dor Mamalia / Izrael / I choose you / 8 min.

Dwukrotny laureat nagrody Ministerstwa Kultury Izraela za “Best cast performance” oraz Nagrody Publiczności Copenhagen Choreography Dance Competition. Jego najnowsze solo, I Choose You, zostało docenione na festiwalach Diana Vishneva Context Festival oraz Holland Dance Festival.

 

Raquel Gualtero Soriano / Hiszpania / Somebody Somewhere / 11 min.

Ukończyła Hooges School voor de Kunsten w Amsterdamie na kierunku Modern Theatre Dance. Tańczyła w Campagnia Zappalà Danza, Scottish Dance Theatre, Fabulous Beast Dance Theatre, Tanz Company Gervasi oraz z Romeo Castelucci. Jej solo Persona otrzymało nagrodę Young Creation Injuve w 2011 roku.

 

Giulia Forotti / Włochy / Where the Heart is / chor. Nunzio Perricone  / 9 min.

PREMIERA

Zaczęła tańczyć w wieku pięciu lat. Po współpracy z licznymi niezależnymi teatrami tańca, w 2018 roku dołączyła do zespołu Eleven Dance Company w Mediolanie. Oprócz zdobycia wykształcenia tanecznego ukończyła studia medyczne.

 

Yochan Kang / Korea Południowa / I have something to say / 8 min.

Tancerz rezydencji Künstler Haus in Dosse Park w Niemczech. Posiada dyplom magistra sztuki Uniwersytetu w Hanyang w Seulu. Po ukończeniu studiów przeniósł się do Europy, swój talent rozwija w Niemczech i we Włoszech.

 

Edouard Hue / Francja / Forward / 20 min.

Ukończył Conservatoire à Rayonnement Régional d’Annecy. Tańczył dla Hofesh Shechter Company oraz w projektach choreografa Oliviera Dubois. Współpracował również z Damienem Jalet, Jamesem Wiltonem, Foofwa d’Imobilite. Od 2014 roku jest choreografem Beaver Dam.

 

Daniel Gwirtzman / USA / Doodling / 10 min.

Doświadczony nowojorski tancerz, choreograf oraz założyciel Daniel Gwirtzman Dance Company. Jego twórczość charakteryzuje się humorem, różnorodnością stylu oraz charyzmą. The New York Times napisał o nim: „Daniel Gwirtzman wie, że w tańcu czasami mniej oznacza więcej. I jest to rzecz, z której powinien zdawać sobie sprawę każdy choreograf.”

 

Dominika Wiak / Polska / Melancholia / chor. Jakub Lewandowski / 10 min.

Absolwentka Akademii Sztuk Teatralnym im. Stanisława Wyspiańskiego na Wydziale Teatru Tańca w Bytomiu. Brała udział w spektaklach Eweliny Marciniak, Radosława Rychcika, Eryka Makohona, Sylwii Hefczyńskiej-Lewandowskiej, Macieja Kuźmińskiego oraz Jakuba Lewandowskiego. Laureatka Best Solo oraz Audience Award na International Dance Festival Solo/Duo, we współpracy z Dominikiem Więckiem i nagrody w konkursie 3…2…1…TANIEC!

 

***

Uczestników będzie oceniać międzynarodowe Jury w składzie:

 

Bojana Cvejić (Serbia/Belgia) –  doktor filozofii, autorka licznych książek, w tym napisanej wspólnie z Anną Teresą De Keersmaeker Drumming & Rain: A Choreographer’s Score;

Palle Granhøj (Dania) –  tancerz i choreograf, twórca obstruction technique;

Anastasio Koukoutas (Grecja) – pisarz, wykładowca historii tańca i asystent reżysera;

Inbal Pinto (Izrael) – nagradzana choreografka i scenografka, była tancerka Batsheva Dance Company oraz

Ewa Wycichowska (Polska) – kierownik Zakładu Tańca Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, była dyrektor Polskiego Teatru Tańca.

 

W Konkursie przewidziano 3 nagrody przyznawane przez Jury:

I nagroda – 3.000 euro

II nagroda – 2.000 euro

III nagroda – 1.000 euro

oraz Nagrodę Publiczności.

 

 

***

 

Pełen program: www.gdanskifestiwaltanca.pl

Aktualności i relacje: facebook.com/GdanskiFestiwalTanca

 

BILETY na pokazy konkursowe Solo Dance Contest:

3 zł – zniżka na KARTĘ TANCERZA

5 zł – zniżka* na KARTĘ DUŻEJ RODZINY

10 zł

 

* wyłącznie za okazaniem ważnej legitymacji i KARTY przy zakupie biletów (1 bilet na 1 legitymację/ 1 KARTĘ)

 

Sprzedaż biletów oraz rezerwacje prowadzi kasa Klubu Żak codziennie w godzinach od 15.00 do 21.00 (w sb i nd od g.16.00). Kontakt: kasa@klubzak.com.pl; Tel. 58 344 05 73 lub 58 345 15 90 – w.117

 

Rezerwacje: kasa@klubzak.com.pl. Potwierdzone rezerwacje należy odebrać (opłacić) w ciągu 5 dni od dnia potwierdzenia rezerwacji (nieopłacone w terminie rezerwacje są anulowane). Nie przyjmujemy rezerwacji na ostatnie 10 miejsc na dany spektakl.

 

Zakupione bilety i karnety nie podlegają zwrotom. Liczba biletów i karnetów w danej puli limitowana. Wszystkie ceny zawierają podatek VAT. Liczba miejsc siedzących jest ograniczona, miejsca nie są numerowane. Na przedstawieniach obowiązuje zakaz rejestracji i fotografowania profesjonalnym sprzętem.

 

Organizator: Klub Żak, 80-266 Gdańsk, ul. Grunwaldzka 195/197, tel. 58 3440573, www.klubzak.com.pl, biuro@klubzak.com.pl

Biuro Festiwalowe: gft@klubzak.com.pl i gft2@klubzak.com.pl

Akredytacje: pr@klubzak.com.pl

 

 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close