Wersja do druku

Udostępnij

XI Teatralna Nagroda Muzyczna im. Jana Kiepury trafiła do Opery na Zamku w Szczecinie.

śród wyróżnionych artystów znaleźli się tancerze  Opery, którzy zostali laureatami w następujących kategoriach:

 

Najlepszy tancerz współczesny – Paweł Wdówka (Polowanie na czarownice) – nagroda

Najlepsza tancerka współczesna – Karolina Cichy-Szromnik (Polowanie na czarownice) – nagroda

 

Wyróżnienia za Dziadka do orzechów Karola Urbańskiego:

Najlepsza tancerka klasyczna – Ksenia Naumets

Najlepszy tancerz klasyczny – Pedro Rizzi

 

Uzasadnienie zgłaszanej kandydatury/opis dokonań artystów:

 

Karolina Cichy-Szromnik związana jest z Operą na Zamku w Szczecinie od 2011 roku solistka baletu. Zatańczyła m.in. Wróżkę w Kopciuszku, Taniec Wschodni w Dziadku do orzechów, Ogień w Magii czarów, Micaelę w Carmen (Rodion Szczedrin), Leośkę w Dziejach grzechu, Czerwoną Królową w Alicji w Krainie Czarów (Przemysław Zych). W sezonie 2015/2016 wykreowała rolę Annymiggelli w spektaklu Polowanie na czarownice Cathy Marston, która została uznana za „Najlepszą rolę żeńską” w szczecińskich teatrach w sezonie przez „Dziennik Teatralny”. W nowym sezonie 2016/2017 zatańczyła postać Mysibaby w Dziadku do orzechów wg libretta E.T.A. Hoffmanna, w choreografii Karola Urbańskiego (premiera – 3.12.2016). W 2013 roku w plebiscycie „Po pięciu latach”, otrzymała od dziennikarzy i publiczności, nominację do nagrody dla najlepszej tancerki Opery Krakowskiej. Reprezentowała teatry podczas licznych tournée w kraju i poza granicami Polski. Pracowała z dziećmi i młodzieżą jako trener pomocniczy w „KS Korona” i Towarzystwie Gimnastycznym „Sokół” w Krakowie. Była nauczycielem baletu w Krakowskiej Akademii Tańca. Jako pedagog tańca, prowadziła liczne warsztaty dla dzieci i dorosłych oraz stworzyła wiele choreografii.Obecnie także pedagog w Ognisku Baletowym w Szczecinie oraz w Zespole Pieśni i Tańca Szczecinianie.  Zaangażowana społecznie, stworzyła choreografię do spektaklu Szabas dla młodzieżowego Teatru „Preventorium” w Grodźcu na Śląsku, była wolontariuszem hospicjum dla dzieci w Krakowie.

 

W Polowaniu na czarownice w choreografii Cathy Marston, Karolina Cichy-Szromnik stworzyła prawdziwą kreację jako Annamigelli Tschudi, budując skomplikowany portret małej dziewczynki rozdartej pomiędzy lojalnością wobec rodziny a uczuciem do opiekunki. Technika i ekspresja, którą dysponuje, pozwoliła jej w pełni zrealizować złożony materiał choreograficzny i dramaturgiczny roli. Jej kreacja spotkała się z uznaniem krytyków i publiczności.

 

Karolina Cichy-Szromnik stworzyła [w „Polowaniu na czarownice”] przekonywający portret widocznie zaburzonej córki.

Dance Europe

 

 

Paweł Wdówka związany jest z Operą na Zamku w Szczecinie od 2010 roku jako tancerz koryfej, oa od 2013 jako solista. Zatańczył role pierwszoplanowe w takich spektaklach baletowych, jak: Odcienie namiętności, Kopciuszek, Córka źle strzeżona, Dziadek do orzechów w choreografii Karola Urbańskiego. Tańczył również w Magii czarów. Brał udział w spektaklach operowych i operetkowych Opery na Zamku: Paria, Cygańska miłość Cnotliwej Zuzanny, Wiedeńska krew, Traviata, Zemsta nietoperza, Kraina uśmiechu oraz Księżniczka czardasza.

 

W 2016 roku jako ojciec w Polowaniu na czarownice stworzył pełną intensywności postać rozrywaną przez skrywane namiętności i poczucie winy. Używając bardzo oszczędnych środków, nakreślił precyzyjny obraz kreowanej postaci. Technika w tej roli pełni rolę służebną wobec intencji i emocjonalnych niuansów postaci. Efekt ten udało się Pawłowi Wdówce osiągnąć w sposób doskonały.

 

Duet Anny Göldi z dr Tschudi [Paweł Wdówka] był szczególnie zmysłowy, z płynnymi podniesieniami i momentami potężnej bliskości, które rzeczywiście mogłyby zachwiać spokojem każdego ogniska domowego. 

„Dance Europe”

 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close