Wersja do druku

Udostępnij

Na ostatnie dwa dni (30 września-1 października) XIV Międzynarodowy Festiwal Ciało/Umysł przenosi się do Teatru Powszechnego w Warszawie. W środę 30 września, o godz. 18.00 włoski kolektyw ZimmerFrei, w swojej praktyce artystycznej zajmujący się aktywnością w szeroko pojętej przestrzeni publicznej, zaprezentuje projekt związany z tematem rodziny. Punktem wyjścia było stworzenie europejskiej kolekcji idei związanej z problematyką rodziny jako modelu relacji we współczesnym społeczeństwie. Projekt realizowany będzie w ośmiu miastach europejskich wraz z partnerami networku Open Latitudes, przy wsparciu Programu Kultura Unii Europejskiej.

 

Natomiast o godz. 20.00 odbędzie się pokaz grupowego spektaklu Collective Jumps z udziałem polskich tancerzy. W przedstawieniu berlińska choreografka Isabelle Schad proponuje spojrzeć na ciało jako miejsce oporu, a na taniec jako akt polityczny, w którym spotykają się i w zmysłowej formie ścierają społeczne procesy i tradycje. Jest nie tylko medium uczestnictwa w życiu społecznym, ale przestrzenią opresji i magicznym narzędziem do jej  przekraczania. Ciało nabiera więc specjalnej obecności. Propozycja Schad to forma podsumowania, ale i niezgoda na traktowanie społecznego spektaklu jako zastanej, pozbawionej estetycznych konsekwencji, oczywistości.

 

Potraktowanie współczesnych ruchów miejskich, protestów, publicznych akcji i manifestacji jako formy ruchu, która konstytuuje wspólnotę, pozwala na uznanie ich za nowe tańce ludowe. Taniec jako społeczny atawizm dzisiaj musi zostać wpisany w kontekst polityczny. Ciało w kulturze masowej to jednostka potraktowana nie jakościowo, ale ilościowo. Ale jednak istotą zgromadzenia jest możliwość mówienia jednym głosem. Czym zatem jest ekspresja wielości ciał? Czy z grupowego chaosu można zbudować kompozycję? I czy mechanizm może przerodzić się w organizm? 18 tancerzy w oparciu o metodę Body-Mind Centering® – wzajemnego wyczuwania się i reagowania na propozycje innych osób – zamienia tłum w jedno społeczne ciało. Tancerze przenikają się w prostych, transowych figurach, granice pomiędzy nimi powoli się zacierają. Widz staje się uczestnikiem przemiany pojedynczych ruchów w maszynę o wielkiej sile.

 

 

koncepcja i choreografia: Isabelle Schad we współpracy z Laurentem Goldringiem
asystent choreografa: Lea Moro
wykonanie: Magda Bartczak, Sonia Borkowicz, Barbara Bujakowska, Halina Chmielarz, Tomasz Foltyn, Paulina Grochowska, Ewa Hubar, Magdalena Jędra, Aniela Kokosza, Irena Lipińska, Jakub Margosiak, Dorota Michalak, Gosia Mielech, Janusz Orlik, Marta Romaszkan, Iza Szostak, Krystyna Szydłowska, Ula Zerek
dźwięk / kompozycja: Patryk Lichota
światło: Łukasz Kędzierski
produkcja: Art Stations Foundation by Grażyna Kulczyk
koprodukcja: Goethe-Institut w Warszawie

Produkcja dofinasowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

premiera: 2014 / Poznań

 

Czas trwania: 60 minut

Isabelle Schad jest berlińską choreografką, której prezentowane na całym świecie spektakle są wynikiem poszukiwań cielesnych (głównie w oparciu o praktykę Body-Mind Centering) i badań nad procesami cielesnej reprezentacji. Jej projekty powstają na styku tańca, performansu i sztuk wizualnych. Ważne dla pracy Isabelle Schad okazało się spotkanie z Laurentem Goldringiem, artystą wizualnym i fotografikiem, z którym od 2009 roku wspólnie kreują cykl przedstawień Unturtled(s). Isabelle współtworzyła wiele artystycznych kolektywów (Good Work, Praticable). Jako pedagog i choreografka współpracuje z berlińską uczelnią HZT, a jej warsztaty rozsiane są po całym świecie (w marcu 2010 roku była wykładowcą w ramach Alternatywnej Akademii Tańca). Obecnie artystka współprowadzi przestrzeń twórczą Wiesenburg-Halle w Berlinie, studiuje i praktykuje także Zen Shiatsu.

 

www.cialoumysl.pl/pl/dzialania-wydarzenia/festiwal-c-u/2015/spektakle/collective-jumps-

 

TRAILER

 

 

Logo łaczone Collective Jumps (miniaturka)

 

 

 

Więcej informacji na stronie XIV Festiwalu Ciało/Umysł

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close