Wersja do druku

Udostępnij

Zaplanowane na weekend 7-8 listopada spektakle w ramach XVI Międzynarodowego Festiwalu Tańca ZAWIROWANIA odbędą się online. W sobotę pokazane zostaną dwa spektakle – Łuczniczki Agnieszki Kryst oraz Blank Spots litewskiego artysty młodego pokolenia Lukasa Karvelisa. W niedzielę organizatorzy festiwalu zapraszają na prezentację trzech choreografii laureatów Konkursu Choreograficznego MASDANZA, który odbył się w październiku 2020 roku w Hiszpanii: Out of the Blue Danielle Huyghe i Alexandry Verschuuren, Crisalide Giovanniego Insaudo i The Home of Camila Giorgii Gasparetto.

Transmisja na żywo dostępna będzie na Facebooku ZAWIROWAŃ: www.facebook.com/zawirowania. Pokazy odbędą się według wcześniej ustalonego harmonogramu.

7 listopada, godz. 19.00

Agnieszka Kryst Łuczniczki

Łuczniczki to performans ruchowy inspirowany dwiema bydgoskimi rzeźbami, które stanowią dziś podwójny symbol miasta: klasycznym pomnikiem Łuczniczki Ferdinanda Lepckego z 1908 roku znajdującym się przed Teatrem Polskim w Bydgoszczy oraz rzeźbą Marcina Jagodzińskiego-Jagenmeera odsłoniętą w 2013 roku przed Operą Nova. Do obydwu rzeźb artystom pozowały modelki, których tożsamość nie jest dziś właściwie znana. To właśnie skomplikowana relacja artysty i jego muzy, polityczność kanonów estetycznych oraz rzeźbiarski potencjał ciała stały się dla choreografki Agnieszki Kryst impulsem do potraktowania ruchu jako narzędzia emancypacji.

więcej

Lukas Karvelis Blank Spots

Blank Spots to spektakl solowy poruszający temat tożsamości indywidualnej i zbiorowej. Spektakl składa się z dwóch części, które przeciwstawiają się sobie, a jednocześnie się uzupełniają. W pierwszej części pojawia się moje alter ego – Trisha, jednostka wulgarna i ekstrawagancka, która ciągle się przeobraża. Druga część inspirowana jest litewskim folklorem i archetypami. Jest to analiza tożsamości zbiorowej, którą często uznajemy za daną. W jakim stopniu to ja decyduję o sobie, a w jakim stopniu jestem tylko bytem – produktem kontekstu indywidualnego i zbiorowego?

więcej

8 listopada, godz. 19.00

Danielle Huyghe & Alexandra Verschuuren Out of the Blue

Out of the blue porusza temat rzeczywistości snów. Danielle i Alexandra odkrywają tę rzeczywistość, wykorzystując niepokój, który odczuwamy we śnie. Jest on punktem wyjścia dla ich dzieła. W spektaklu starają się one pokazać niepewność oraz trudności, z którymi muszą się zmierzyć w obliczu nieznanego. Efekt ten udało im się osiągnąć dzięki badaniu fazy REM oraz jej wpływu na doświadczenia. Dzięki temu widownia może razem z nimi ruszyć w podróż pełną intensywnych działań i odpoczynku, podczas której każdy może dać się ponieść swej nieświadomości. Za pośrednictwem tego doświadczenia Danielle i Alexandra uświadamiają nam, jak radzimy sobie w konfrontacji z rzeczywistością.

Giovanni Insaudo Crisalide

Czy kwarantanna pozwala na stworzenie dzieł, które nie powstałyby w społecznym zgiełku? Poczwarkę (po włosku: crisalide), czyli stadium rozwojowe larwy motyla, można na wiele sposobów porównać do fazy koncepcyjnej każdego procesu twórczego, a także do stanu kwarantanny, który może nie jest zbyt wygodny, ale mimo to jest potencjalnie owocny. Wiele się dzieje, choć niewiele widać. Giovanni Insaudo wykorzystał swą „kwarantannę” w owocny sposób i na bazie tego porównania stworzył poetycką choreografię. Punktem wyjścia było dla niego pytanie, jak taka niewidzialna metamorfoza – jak w przypadku poczwarki, a tym samym artysty na początku procesu twórczego – może być przedstawiona za pomocą ciała tancerza?

Giorgia Gasparetto The Home of Camila

The Home of Camila to opowieść o delikatnym wyzbywaniu się zobowiązań, życia i miłości. Jest to historia pewnej kobiety, która powoli uzewnętrznia się, a jej myśli i wspomnienia wypływają z jej umysłu, niszcząc, a następnie kształtując nowe środowisko przypominające wodospad. W wyniku takiego uwolnienia utknęła w nieokreślonej czasoprzestrzeni wraz z istotą, która znajduje się obok. Za chwilę coś się wydarzy. Mimo tego w chaotycznym bezruchu dostrzega to, co na zewnątrz. Opanowuje ją palące pragnienie ogarnięcia tamtego świata. W tym bezruchu bombardują ją emocje i impulsy pochodzące z zewnątrz, zza okna jej domu, i z łatwością przejmują kontrolę nad jej oddechem, jej klatką piersiową.

więcej

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close