Wersja do druku

Udostępnij

W ramach XVII Festiwalu Ogrody Muzyczne w niedzielę 23 lipca o godz. 18.00 na Dziedzińcu Wielkim Zamku Królewskiego – Muzeum  zostanie pokazany spektakl baletowy Noce w choreografii Angelina Preljocaja. Słynny  twórca i baletmistrz od 20 lat mieszka i pracuje w Aix-en-Provence – w uroczym zakątku w regionie Prowansja-Alpy-Lazurowe Wybrzeże. Preljocaj znalazł tam przystań w Pavillon Noir. To tam ma siedzibę założony przez niego zespół baletowy, który jako pierwszy realizuje jego projekty choreograficzne.

 

Baśnie tysiąca i jednej nocy zawsze podobały mi się jako seria opowieści zawierających się jedna w drugiej, jak rosyjska matrioszka. Są tam baśnie hinduskie, perskie, baśnie arabskie i północnoafrykańskie. W tym sensie to naprawdę tęcza kultur basenu Morza Śródziemnego, a to odgrywa tu ważną rolę” – mówił o swym spektaklu Noce choreograf, Angelin Preljocaj.

 

Po serii głośnych spektakli z legendarnym Świętem wiosny Strawińskiego, Romeo i Julią Prokofiewa przyszedł czas na Baśnie tysiąca i jednej nocy, które jednak były inspiracją dosyć luźną dla oryginalnej choreografii Preljocaja. Stąd też niech nas nie zwiedzie ten trop. Nie szukajmy Szeherezady i ramy fabularnej znanej z kanonicznej pozycji baśniowej. Podążajmy raczej za atmosferą, za ulotnym charakterem miejsc i przemijających emocji, dajmy się wciągnąć w letnią duszną noc.

 

Noce / The Nights (89’)

Choreografia: Angelin Preljocaj

Reżyseria: Jean-Marc Birraux

Produkcja: LGM Television Mezzo, 2014

 

***

 

Koncerty i wydarzenia festiwalowe odbywać się będą pod honorowym patronatem Ambasady Republiki Estonii, jak i oficjalnego programu obchodów #Estonia100.

 

         

 Eesti Kontsert (miniaturka)Ambasada Estonii w Warszawie (miniaturka)Estonia - prezydencja UE 2017 (miniaturka)

 

Tylko na Dziecięce Ogrody Muzyczne wstęp jest wolny. Bilety na koncerty: 15 zł, bilety na projekcje: 12 zł, karnety na koncerty: 60 zł, karnety na projekcje: 120 zł (normalny) i 60 zł (ulgowy). Sprzedaż biletów i karnetów od 20 czerwca w kasie ogrodowej Zamku Królewskiego oraz na e-bilet.pl.

 

Więcej szczegółów, w tym dokładny program festiwalu na: www.ogrodymuzyczne.pl

 

 

 Ogrody Muzyczne logo (miniaturka)

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close