Wersja do druku

Udostępnij

W czwartek 27 lipca w Pałacu Biskupa Erazma Ciołka – Oddziale Muzeum Narodowego przy ulicy Kanonicznej w Krakowie odbyła się konferencja prasowa zapowiadająca XVIII Festiwal Tańców Dworskich „Cracovia Danza”, który odbędzie się w dniach 30 llipca-6 sierpnia. Jak co roku, głównym organizatorem krakowskiego festiwalu jest Balet Dworski „Cracovia Danza”, a funkcję dyrektor artystycznej pełni  kierująca zespołem Romana Agnel. Konferencji prasowej towarzyszył pokaz taneczny w wykonaniu „Cracovia Danza”, prezentujący tańce dworskie wykonane z towarzyszeniem rekwizytu w postaci wachlarza, który jest motywem przewodnim tegorocznego festiwalu.

 

Oprócz prezentacji bogatego programu tańców francuskich, angielskich, włoskich, hiszpańskich i staropolskich, organizatorzy festiwalu w tym roku postanowili zwrócić szczególną uwagę na azjatyckie tradycje tańców dworskich. Widzowie XVIII Festiwalu Tańców Dworskich będą więc mogli  przyjrzeć się – między innymi – tańcom koreańskim w wykonaniu tancerek z Woori Chum-Sarang Arts Academy i indyjskiemu tańcowi dworskiemu kathak w wykonaniu Alaknandy Bose, występującej wraz z kierowanym przez nią zespołem Sanskriti – spektakl Tańce tysiąca i jednej nocy. Jak wyjaśniała dyrektor Romana Agnel, motywem patronującym wędrówkom po azjatyckim tradycjach tanecznych będzie właśnie wachlarz, bo jego obecność w kulturach szeroko pojętego Wschodu w ważny sposób zainspirowała rodzime dwory europejskie.  Spektakl Tańczący wachlarz w wykonaniu Baletu „Cracovia Danza” i zaproszonych gości dodatkowo przybliży sposoby recepcji i wykorzystania tego rekwizytu w europejskich tańcach dworskich epoki renesansu i baroku.

 

Jak podkreślił Zastępca Prezydenta Miasta Krakowa ds. Polityki Społecznej, Kultury i Promocji, Andrzej Kulig, Festiwal Tańców Dworskich „Cracovia Danza” co roku cieszy się ogromnym zainteresowaniem publiczności, dlatego, że łączy on w sobie fenomen wspaniałej sztuki tanecznej ze wspaniałością krakowskich wnętrz i zabytków. Zgodnie z ideą festiwalu, tegoroczne spektakle odbywać się będą na staromiejskim Rynku Głównym, w uniwersyteckim Collegium Maius, w renesansowej Willi Decjusza, w Pałacu Biskupa Erazma Ciołka – Oddziale Muzeum Narodowego i na scenie w Barbakanie, po to, by – jak podkreśliła dyrektor Romana Agnel – ożywić zabytkową przestrzeń Krakowa za pomocą gestu, kostiumu i muzyki oraz kunsztu znakomitych tancerzy. Ponadto, program festiwalu został każdorazowo dostosowany do specyfiki miejsca, w którym odbędzie się dany spektakl, stąd np. w uniwersyteckim Collegium Maius, który jest najstarszym budynkiem Uniwersytetu Jagiellońskiego, będzie można obejrzeć cykl Od nauki do tańca w wykonaniu mistrzyń tańców dworskich, a więc spektakl Breve Regnum Marie-Claire Bär Le-Corre z towarzyszeniem tancerzy i stażystów Baletu „Cracovia Danza” oraz Harmonia mundi włoskiej tancerki i choreograf Glorii Giordano. Ten drugi pokaz, w warstwie inspiracji, nawiąże do czołowych osiągnięć renesansowej nauki, takich jak m. in. odkrycia Mikołaja Kopernika, czy sformułowanie praw astronomicznych opisujących ruch planet wokół Słońca Jana Keplera.

 

Oprócz Collegium Maius, dzienne pokazy festiwalowe zorganizowane pod hasłem Podróże z tańcem oraz Na dworze i w pałacu odbywać się będą równolegle na jeszcze dwóch scenach: w Barbakanie oraz w Pałacu Biskupa Erazma Ciołka. W miejscach wybranych do prezentacji pokazów festiwalowych odbędą się łącznie dwa spektakle, każdy z nich po trzy razy, tak, by umożliwić szerokiej publiczności zapoznanie się z tegoroczną ofertą festiwalu. Wśród występujących na scenie, oprócz już wymienionych, pojawią się m. in. brytyjska tancerka Barbara Segal i reżyser teatralny a zarazem muzyk Bill Tuck, występujący wraz ze Szkołą Tańca Jane Austen, Zespół Muzyki Dawnej i Tańca Historycznego „Capella Nicopolensis” z Mikołowa, Zespół Muzyki i Tańca Dawnego „La Danza Antica” z MDK w Lęborku oraz Krakowska Szkoła Flamenco „Almoraima”. Warto wspomnieć, że Zespół „La Danza Antica” z Lęborka, laureat tegorocznego Festiwalu „Schola Cantorum”, otrzymał w tym roku tytuł zespołu-rezydenta po raz pierwszy przyznany przez Romanę Agnel jako rodzaj wyróżnienia dla młodych, zdolnych artystów.

 

 

Wieczorne spektakle, jak co roku organizowane na Rynku Głównym, zaprezentują barwne tradycje taneczne przywiezione przez gości z Azji oraz przybliżą dzieje ich recepcji w Europie – po raz pierwszy w Polsce wystąpią wówczas, między innymi, wspomniane już Koreanki z Woori Chum-Sarang Arts Academy, których wspólny występ z z koreańską grupą Jeolla Samhyenyukak oraz Alaknandą Bose z zespołem Sanskriti odbędzie się w ramach widowiska Tańce tysiąca i jednej nocy (5 sierpnia, sobota). W niedzielę Balet „Cracovia Danza” z zaproszonymi gośćmi (artystka flamenco Małgorzta Matuszewska i tancerki z Korei) pokaże spektakl Tańczący wachlarz. Oprócz tego, w finałowy weekend, czyli 5-6 sierpnia na Rynku Głównym organizatorzy zaproszą widzów do udziału w swoistym święcie tańca, które otworzy pokaz żonglowania flagami w wykonaniu grupy Rione Santo Spirito z Ferrary, co roku biorącej udział w zawodach Palio, a zakończy je Bal dla publiczności.

 

Warto wspomnieć o tym, że wstęp na wszystkie spektakle festiwalowe jest bezpłatny. Ponadto, festiwalowi towarzyszy pięciodniowy cykl warsztatów, gdzie pod okiem znakomitych nauczycieli takich jak między innymi Barbara Segal, Marie-Claire Bär Le Corre, Ana Yepes, Gloria Giordano, Jang Tae Yun i Leszek Rembowski można zapoznać się z tradycją dawnych tańców francuskich, angielskich, hiszpańskich, indyjskich, koreańskich i staropolskich. Dodatkowo, odbędą się również zajęcia poświęcone komedii dell’arte prowadzone przez Agnieszkę Cianciarę-Fröhlich i Jonathana Fröhlicha oraz zajęcia z pantomimy prowadzone przez tancerza Baletu „Cracovia Danza”, Krzysztofa Antkowiaka.

 

Weronika Plińska

Wszelkie informacje odnośnie festiwalu oraz zapisów na warsztaty, na które nabór jest wciąż otwarty znaleźć można pod adresem: http://cracoviadanza.pl/festiwal/.

 

***

 

Organizator: Balet Cracovia Danza

Współorganizatorzy: Stowarzyszenie Villa Decjusza, Fundacja Ardente Sole

Partnerzy: Korea Arts Menagement Service, Alaknanda Institute for Performing Arts, I Liceum Ogólnokształcące im. Bartłomieja Nowodworskiego w Krakowie, Gimnazjum nr 1 im. ks. St. Konarskiego w Krakowie, Muzeum Narodowe w Krakowie, Muzeum Historyczne Miasta Krakowa, Szkoła Tańca Jane Austen, FP Multimedia, Restauracja Chimera, Hostel Deco, Hostel Kadetus, Hostel Indalo

Patronat medialny: Dziennik Polski, TVP 3 Kraków, Radio Kraków, Magiczny Kraków, Karnet, Miesięcznik Kraków, Gość Niedzielny, taniecPOLSKApl, CzasDzieci.pl, PolskaMuza.eu

Patronat honorowy: Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programów Teatr i taniec (festiwal) oraz Edukacja kulturalna (warsztaty Kraków tańczy)

Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do zmian w programie.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close