Wersja do druku

Udostępnij

W poniedziałek 13 listopada organizatorzy XXI Międzynarodowych Spotkań Teatrów Tańca w Lublinie zapraszają na cztery spektakle przygotowane przez artystów i zespoły pochodzące z Europy Środkowo-Wschodniej.  O godz.18.00 ukrańska reżyserka Olga Kebas pokaże spektakl Personal Spring. Współtworzące go artystki (w tym: Joanna Dudek i Daniela Komędera) wsłuchały się w ulicę Żmigród, która leży niedaleko centrum Lublina. O godz. 19.30 w ramach jednego wieczoru zostaną zaprezentowane dwie prace, świetnie znanej w Lublinie choreografki i tancerki z Białorusi, twórczyni  Quadro Dance Theatre Inny Aslamovej  (Solo no2) z Białorusi  oraz Daniila Belkina z Ukrainy, znanego publiczności Krakowa i Gdańska, gdzie miał okazję już występować. W Lublinie pokaże solowy spektakl Leaning on. Na zakończenie wieczoru, o godz. 20.30 Lubelski Teatr Tańca zaprasza na pokaz spektaklu Lavash zespołu MIHR Theatre and Gabrielle Neuhaus Physical Theatre z Armenii i Izraela. Osią fabularną spektaklu jest „lavash”, czyli tradycyjny ormiański chleb oraz rytuał jego przyrządzania. Wszystkie poniedziałkowe prezentacje odbywać się będą w salach centrum Kultury w Lublinie.

 

O spektaklach:

 

Olga Kebas: Personal Spring

Jakie tajemnice kryją ulice? Są świadkami dużych i małych rzeczy, przyjemnych i tych mniej przyjemnych. Kryją w sobie opowieści swoich mieszkańców, ale te sekrety ujawniają tylko najdociekliwszym.

 

Artystki wsłuchały się w ulicę Żmigród, która leży niedaleko centrum Lublina. Jest zawieszona między Starym Miastem a nowoczesnym city; łącznikiem między przeszłością a przyszłością. Historia ulicy jest jednak tylko impulsem dla poszukiwań czasu i miejsca w dzisiejszym świecie.

 

Historia, która przechodzi do historii
…albo staje się tajemnicą…
…albo jest powodem do rozmów
Historia, którą z każdą chwilą tworzymy…

 

reżyseria: Olga Kebas

taniec: Olena Mits, Daniela Komędera, Anastasiya Baydina, Joanna Dudek
muzyka: Freenology
wideo/foto: Vitalij Nużnienko, Jakub Szafrański
premiera: Lublin, wrzesień 2017

Projekt stworzono przy wsparciu: Ministerstwa Kultury Ukrainy, Domu Słów, Lubelskiego Teatru Tańca. Rezydencja realizowana w ramach 21. Międzynarodowych Spotkań Teatrów Tańca.
czas trwania: 45 min.

 

Inna Aslamova: Solo no2

Spektakl Solo no2 był dotychczas prezentowany podczas V Otwartego Forum Teatrów Fizycznych na Białorusi „PlaSTforma Minsk 2017” w 2017 roku w Dnieprze (Ukraina) oraz Festiwalu Tańca Współczesnego Zelyonka Fest 2017 w Kijowie (Ukraina).

 

Od artystki:

Czy widownia odnajdzie wartość w moim tańcu, w jego surowej postaci? Czy jest możliwe, aby pustka, którą tak kocham, ożyła w moim ciele? Ta krótka solówka jest wyzwaniem, które stawiam sama sobie. Trzymam się wyznaczonych przez siebie zasad ruchu, nie przejmując się ani formą, ani pięknem muzyki.

 

pomysł, choreografia, wykonanie: Inna Aslamova

muzyka: Claude Debussy

premiera: 2017

czas trwania: 11 min.

 

Daniil Belkin: Leaning on

Spektakl Leaning on został stworzony z bardzo minimalistycznych ruchów, nasyconych głębią i wrażliwością.

 

Od artysty:

Spoglądając w głąb siebie, dostrzegam dzikość, która mnie przytłacza. Jest dla mnie jasne, że moje ciało jest w stanie wyrazić wiele, znacznie więcej niż myśli. Aby stworzyć tę pracę, sięgnąłem do własnego życiowego doświadczenia, nierzadko do momentów intymnych i trudnych. Jako tancerz wykorzystuję swoje umiejętności, aby podzielić się z widzami swoim doświadczeniem, jednocześnie inspirując zarówno sam siebie, jak i innych.

 

dramaturgia: Daniil Belkin, Monika Jasinskaite

dźwięk: Anton Baibakov

światła: Sem Davydenko

kostiumy: Natalia Belkina

premiera: 15 maja 2017

czas trwania: 28 min.

 

MIHR Theatre and Gabrielle Neuhaus Physical Theatre: Lavash

Tragedia, jaką była rzeź Ormian, pozostawiła ciemną kartę w historii zarówno Ormian, jak i Żydów z tamtego rejonu. Kultura we wszystkich jej przejawach jest fundamentem, z którego rodzi się naród, natomiast chleb zawiera w sobie sekret życia i odnowy. Spektakl powstał w celu upamiętnienia rzezi Ormian.

 

 

choreografia: Tsolak MLKE-Galstyan, Gabrielle Neuhaus

premiera: HIGH FEST International Performing Arts Festival, 2015

czas trwania: 30 min.

 

 ***

 

Międzynarodowe Spotkania Teatrów Tańca w roku 2017 odbywają się po raz dwudziesty. Myśl przewodnia programu Międzynarodowych Spotkań Teatrów Tańca będą opierać na ideach ukazywania różnic, kontrastów, antagonizmów i prób dialogu pomiędzy tanecznymi strategiami dzisiejszego świata sztuki.

 

Wydarzenia towarzyszące:

10 -15 listopada: warsztaty pisania o tańcu z Joostem Goutziersem

14-16 listopada: coaching z Colleen Thomas-Young

16-17 listopada: Międzynarodowa Konferencja Naukowa Taniec i awangarda w Europie Środkowo-Wschodniej. Terytoria – źródła – biografie

18 listopada: warsztaty GaGa/dancers, GaGa/people, zapisy: warsztaty.taniec@ck.lublin.pl

18 – 19 listopada: warsztaty tańca współczesnego, zapisy: warsztaty.taniec@ck.lublin.pl

19 listopada: inauguracja Polskiej Sieci Tańca

Filmy:

Mr. Gaga – film dokumentalny o Ohadzie Naharinie i Batsheva Dance Company

Loikka on Tour – pokaz skandynawskich tanecznych filmów krótkometrażowych z Loikka Dance Film Festival

 

Więcej: mstt.pl

 

Bilety:

Spektakle w salach Centrum Kultury w Lublinie i Galerii Labirynt:

15 zł ulgowy / 25 zł normalny / 10 zł grupowy (min. 10 osób)

OFERTA SPECJALNA: 21 biletów w promocyjnej cenie 10 zł z okazji XXI edycji Festiwalu na spektakle w Sali Widowiskowej Centrum Kultury i Galerii Labirynt (1 osoba może nabyć maksymalnie 2 bilety – sprzedaż wyłącznie w kasie Centrum Kultury).

 

Bilety na spektakle Batsheva Dance Company w Sali Operowej CSK:

miejsca kategorii I – 130 zł; miejsca kategorii II – 110 zł; miejsca kategorii III (wyłącznie spektakl Venezuela) – 50 zł

Seanse filmowe Loikka on tour oraz Mr Gaga: bezpłatne wejściówki do pobrania w kasach Centrum Kultury oraz Centrum Spotkania Kultur

 

 

 

 

 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close