Wersja do druku

Udostępnij

Po raz pierwszy w historii festiwalu publiczność będzie miała możliwość obejrzeć zespół z Chin – BeijingDance/LDTX z Pekinu. W ramach XXIV Łódzkich Spotkań Baletowych zespół w dniach 3-4 czerwca (kolejno o godz. 19.00 i 18.00)  zaprezentuje dwuczęściowy spektakl Beyond The Horizon.

 

W pierwszej odsłonie zobaczymy Made in China w choreografii Jacka Przybyłowicza do muzyki Jana Sebastiana Bacha, Claude’a Debussy’ego i Andy Union. Przedstawienie jest częścią projektu Made in China – Dance on the Edge of Continents, który otrzymał wsparcie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Rzeczpospolitej Polskiej oraz Instytutu Polskiego – Wydziału Kultury Ambasady Polskiej w Pekinie.

 

W drugiej odsłonie widzowie obejrzą Cold Arrow – Game Of Go (Weiqi) w choreografii Li Han-zhonga i MA Bo (absolwentów Beijing Dance Academy) i muzyką David Darlinga to dzieło pełne pasji i siły, gdzie tancerze poruszają się po kwadratach szachownicy, jak my poruszamy się wśród ludzi w codziennym życiu. Pomimo upływu 10 lat od premiery spektakl pozostaje olśniewający i nadzwyczajny. Ta nowoczesna choreografia jest bogata w elementy chińskiej symboliki i została wykorzystana do debiutu zespołu BeijingDance/LDTX.

 

Po pierwszym pokazie zaplanowano spotkanie z publicznością.

 

O choreografiach wieczoru:

 

Made in China

Szli i patrzyli prosto w dal,

Marzyli o domu, który wciąż stał na brzegu.

Mijali kraje i ziemie pachnące zielenią.

Szli i płakali z radości.

Wracając do stron z czasów dzieciństwa.

 

choreografia: Jacek Przybyłowicz

światła: LI Jun-long

muzyka: Johann Sebastian Bach, Claude Debussy, Anda Union

 

 

 

Cold Arrow – Game of Go (Weiqi)

David Darling, LI Han-zhong i MA Bo stworzyli dzieło pełne pasji i siły, gdzie tancerze poruszają się po kwadratach szachownicy, jak ludzie poruszamy się wśród siebie w codziennym życiu. Pomimo upływu 10 lat od premiery spektakl pozostaje olśniewający i nadzwyczajny. Premiera Cold Arrow – Game of Go (Weiqi) miała miejsce w Pekinie 2006 roku. Ta nowoczesna choreografia jest bogata w elementy chińskiej symboliki i została wykorzystana do debiutu zespołu BeijingDance/LDTX.

 

LI Han-Zhong – absolwent Beijing Dance Academy (kierunek – chiński taniec ludowy). Po ukończeniu studiów rozpoczął pracę w Guangdong Modern Dance Company w charakterze tancerza, asystenta i choreografa. W roku 1999 Willy TSAO zaproponował mu stanowisko wicedyrektora artystycznego Beijing Modern Dance Company. We wrześniu 2005 roku wraz z Willy TSAO założył zespół tańca współczesnego BeijingDance/LDTX. Od początku istnienia zespołu pełni w nim funkcję zastępcy dyrektora artystycznego. Talent choreograficzny artysty został doceniony na całym świecie, co zaowocowało licznymi zaproszeniami do realizacji dzieł choreograficznych. LI stworzył ponad trzydzieści choreografii. Do najważniejszych należy zaliczyć: Sound of Heaven, All River Red, Undetermined Domain, Rear Light, The Bed Story and The Cold Arrow.

 

MA Bo w 1991 roku ukończyła studia licencjackie na wydziale chińskiego tańca etnicznego Beijing Dance Academy, a następnie została jego wykładowcą. W roku 1993 dołączyła do Guangdong Modern Dance Company, a w 1999 roku do BeijingDance/LDTX. W 2005 roku została członkiem-założycielem BeijingDance/LDTX. Tworzy własne choreografie (Variation of Red, Garden of Memory) oraz we współpracy z LI Han-Zhongiem (Undetermined Domain, All River Red, Rear Light and The Cold Arrow).

 

Czas trwania:

Made in China – 25 min.
Przerwa 20 min.
Cold Arrow – Game of Go (Weiqi) – 70 min.

RAZEM: 115 min. (1h 55 min)

 

 

BEIJINGDANCE/LDTX (Lei Dong Tian Xia, co dosłownie tłumaczy się jako „burza grzmi we wszechświecie”) został założony we wrześniu 2005 roku. LDTX jest pierwszym oficjalnie zarejestrowanym, niezależnym, profesjonalnym zespołem tańca poza chińskim systemem państwowym, który z dumą przedstawia bogaty repertuar oraz wybranych z całych Chin, doskonałych tancerzy o nieskazitelnej technice, odznaczających się kreatywnością i silną dyscypliną. Celem zespołu jest stworzenie otwartej platformy dla artystów tańca współczesnego w Chinach oraz propagowanie koncepcji tańca nowoczesnego jako wieloaspektowej formy sztuki akcentującej indywidualność, nowoczesność i oryginalność każdego artysty. Pełniąc rolę kulturalnego ambasadora Chin, LDTX występuje gościnnie na pięciu kontynentach, spotykając się z entuzjastycznym odbiorem widzów.

 

***

 

Łódzkie Spotkania Baletowe to taneczne biennale z blisko 50-letnią tradycją. Na przestrzeni lat festiwal stał się największą i najbardziej prestiżową imprezą baletową w Polsce. Ideą festiwalu jest upowszechnianie sztuki baletowej i aktualnych osiągnięć choreograficznych, zarówno na polu tańca klasycznego, jak i różnorodnych nurtów tańca współczesnego. Dyrekcja Teatru Wielkiego w Łodzi zaprosiła do udziału w XXIV edycji Łódzkich Spotkań Baletowych światowej klasy zespoły taneczne: English National Ballet z Wielkiej Brytanii (po raz pierwszy w Polsce), nowo powstały kubański zespół Acosta Danza (po raz pierwszy w Polsce) oraz Akram Khan Company z Wielkiej Brytanii. Po raz pierwszy w historii festiwalu publiczność będzie miała możliwość obejrzeć zespół z Chin – BeijingDance/LDTX z Pekinu. Zaprezentuje się także zespół z Kanady – RUBBERBANDance Group z Montrealu. Tradycyjnie zespół baletowy Teatru Wielkiego w Łodzi w ramach festiwalu przygotuje swoją premierę. W tym roku zostanie zrealizowany Spartakus Arama Chaczaturiana w choreografii Kirilla Simonova.

 

Do pobrania:

Afisz XXIV ŁSB 

 

Więcej informacji: http://www.operalodz.com/lsb/

Bilety:

strefa III – 50 zł normalny / 40 zł ulgowy

strefa II – 70 zł normalny / 60 zł ulgowy

strefa I – 80 zł normalny / 70 zł ulgowy

 

Do nabycia na stronie: http://www.operalodz.com/ lub https://www.bilety24.pl/

dzięki aplikacjom mobilnym do pobrania ze strony www.operalodz.com

w kasie Teatru –  tel. 42 633 77 77.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close