Wersja do druku

Udostępnij

XXIV Międzynarodowy Festiwal Sztuk Performatywnych. ROZDROŻE 2018: Dwa spojrzenia na człowieka. Spektakle wizualne z Paryża i Tajpej w maju i czerwcu zaprezentuje dwa unikalne spektakle z pogranicza teatru, tańca, seansu filmowego i instalacji wizualnej. Wybrane do pokazania spektakle stanowią wyrafinowane studia obrazu ludzkiego ciała, będące wyrazem dyskursu dotyczącego ciała człowieka oraz jego obrazu i refleksji nad naturą wizualnej percepcji. W ramach festiwalu planowane są pokazy spektakli zespołu Anarchy Dance Theatr z Tajwanu oraz autorstwa Mélanie Perrier z Paryża.

 

Na scenie Teatru Collegium Nobilium 24 maja o godz. 19.00 pokazany zostanie kameralny spektakl Nos charmes n’auront pas suffi autorstwa i w choreografii cenionej francuskiej artystki Mélanie Perrier. Ten wizualny spektakl współtworzą: wybitna francuska tancerka Julie Guibert, twórca projektu oświetlenia Erik Houllier oraz kompozytorka Silvia Borzelli. Premiera przedstawienia miała miejsce w 2014 roku w Paryżu na światowym przeglądzie tańca współczesnego Rencontres Choregraphiques Internationales de Seine Saint-Denis. Spektakl jest firmowany jako praca kierowanej przez Mélanie Perrier grupy

Compagnie 2minimum z Paryża. Zespół ten działa od 2010 roku. Spektakl Nos Charmes… to subtelne studium kobiecego ciała. Postać kobiety początkowo z trudem daje się dostrzec w półmroku. Stopniowo obraz ulega wyostrzeniu i odrealnieniu. Widzowie obserwują na poły abstrakcyjny obraz ruchu fragmentów ciała tancerki, wydobywany z ciemności za pomocą gry światła i cienia. Autorka spektaklu proponuje widzom kontemplację obrazu ciała zakochanej kobiety. Mélanie Perrier jest ceniona za kameralne spektakle taneczne dotykające sfery międzyludzkich relacji. Jej prace wyróżnia wyjątkowa harmonia tańca, dźwięku i obrazu. Artystka jest rezydentką w centrum choreograficznym w Caen. Ponadto wykłada na Sorbonie. Jej wykłady dotyczą relacji tańca i sztuk wizualnych. Występująca w spektaklu Julie Guibert jest wybitną francuską tancerką. Tańczyła m.in. w Balecie Opery w Lyonie, w zespołe Cullberg Ballet”w Sztokholmie oraz w znanym zespole tańca współczesnego „Russell Maliphant Company” w Londynie. Od lat współpracuje z cenionym choreografem Christianem Rizzo, którego twórczość była z sukcesami prezentowana na festiwalu Rozdroże. Więcej informacji o twórczości Mélanie Perrier – www.cie2minimum.com. Ponadto po spektaklu planowana jest prelekcja/spotkanie publiczności z Melanie Perrier. Twórczość Mélanie Perrier nie była prezentowana w Polsce.

 

Więcej o spektaklu

 

 

W Klubie Stodoła 6 czerwca dwukrotnie (o godz. 17.00 i 21.00) pokazany zostanie spektakl Second Body grupy Anarchy Dance Theatre z Tajpej. Pokazy tego unikalnego spektaklu, w którym realny obraz ciała tancerki przechodzi płynnie w obraz cyfrowy stanowią kontrast i punkt odniesienia do opisanego wyżej spektaklu artystów z Paryża. Autorem koncepcji i choreografem spektaklu jest tajwański choreograf i architekt Jeff Chieh-hua Hsieh. Prapremiera spektaklu miała miejsce w sierpniu 2015 roku w Tajpej, a premiera europejska – na festiwalu Ars Electronica 2015 w Linzu. Przedstawienie powstało dzięki współpracy zespołu tańca współczesnego Anarchy Dance Theatre z grupą Ultra Combos zajmującą się projektowaniem i programowaniem systemów audiowizualnych. Widzowie spektaklu początkowo obserwują ruch tancerki badającej kinetyczne możliwości ciała. Obraz jej materialnego ciała znika w ich percepcji w momencie całkowitego pokrycia go rzutowanym na nie obrazem wirtualnym (mapping). Od tej chwili ciało tancerki jest postrzegane przez widzów jako rodzaj świetlnego fantomu lub ruchomej wiązki cząstek. Z pomocą technologii cyfrowej twórcy spektaklu pokazują tzw. przez nich „ciało nienaturalne”. Podejmują próbę redefinicji pojęcia ciała, pytając o wpływ rozwoju technologii na percepcję i pojmowanie ludzkiego ciała. Prowadzone przez Jeffa Chieh-hua Hsieha poszukiwania twórcze na pograniczu sztuk performatywnych, nauki i technologii, spotkały się z dużym zainteresowaniem na świecie.

 

Działający na pograniczu tańca współczesnego i sztuk wizualnych zespół Anarchy Dance Theatre istnieje od 2010 roku. Słowo „anarchy” w nazwie zespołu odnosi się do tytułów pierwszych spektakli zespołu, które dotyczyły kwestii funkcjonowania władzy w społeczeństwie. Spektakle i instalacje grupy były prezentowane m.in. w Stanach Zjednoczonych, Wlk. Brytanii, Holandii, Hiszpanii, Chinach i w Brazylii. Spektakl Second Body był prezentowany we Wrocławiu przez Centrum Sztuki WRO oraz w Paryżu na światowym przeglądzie tańca współczesnego Rencontres Choregraphiques Internationales de Seine Saint-Denis. Zespół Anarchy Dance Theatre nigdy nie gościł w Warszawie. Po pierwszym pokazie spektaklu odbędzie się prelekcja/spotkanie publiczności z reżyserem i choreografem Chiehem-hua Hsiehem.

 

Więcej informacji o twórczości zespołu Anarchy Dance Theatre: www.anarchyDanceTheatre.com.

 

Więcej o spektaklu

 

 

PROGRAM FESTIWALU:

 

24 maja, czwartek w Teatrze Collegium Nobilium, ul. Miodowa 22/24

 

godz 19.00  pokaz spektaklu Nos Charmes n’auront pas suffi Compagnie 2minimum z Paryża

godz. 19.40 spotkanie choreografki Mélanie Perrier i tancerki Julie Guibert z widzami ilustrowane projekcjami zapisów spektakli artystek (prowadzenie: Joanna Szymajda)

 

6 czerwca, środa w Klubie Stodoła, ul. Batorego 10

 

godz. 17.00 i 21.00   dwa pokazy spektaklu Second Body grupy Anarchy Dance Theatre z Tajpej

godz. 18.30 spotkanie z choreografem, autorem spektaklu Jeffa Chieha-hua Hsieha z widzami ilustrowane projekcjami zapisów spektakli zespołu

 

Informacje dotyczące zakupu biletów:

na spektakl  Nos Charmes n’auront pas suffi  Compagnie 2minimum z Paryża: www.tcn.at.edu.pl   

na spektakl  Second Body  grupy Anarchy Dance Theatre z Tajpej:  www.stodola.pl

 

 

***

 

 

Informacje dotyczące zakupu biletów:  www.tcn.at.edu.pl   

 

Organizator festiwalu: Fundacja Sztuka i Współczesność

 

Partnerzy: Akademia Teatralna im. Aleksandra Zelwerowicza Teatr Collegium Nobilium,  Klub Stodoła, PPAS ŚWIATŁO I DŹWIĘK,  CRAFTMAN

 

Festiwal zorganizowano dzięki dofinansowaniu ze środków miasta stołecznego Warszawy.

 

Patroni medialni: „Teatr”,  taniecPOLSKA.pl,  e-teatr.pl,  Radio Dla Ciebie,  Radio Kampus, Teatr Dla Was,  magazyn TANIEC.

 

Fundacja Sztuka i Współczesność wspiera Centrum Sztuki Tańca w Warszawie.

 

 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close