Wersja do druku

Udostępnij

Już za miesiąc rusza IV edycja Gdańskiego Festiwalu Tańca (13 – 22 lipca 2012), obywająca się pod hasłem Azja + Europa. Gdański Festiwal Tańca to jeden z najważniejszych festiwali tańca współczesnego w Polsce i pierwszy w Trójmieście międzynarodowy festiwal na skalę europejską. Festiwal jest jednocześnie kontynuacją i poszerzeniem festiwalu Gdańska Korporacja Tańca, nawiązuje także do tradycji festiwali i zdarzeń promujących trójmiejskie środowisko taneczne takich jak: Bałtycki Uniwersytet Tańca, Dance EXplosions.

W tym roku obok artystów z Azji i Europy, w programie pojawią się premierowe spektakle trójmiejskich tancerzy, m.in. Katarzyny Wolińskiej i Tatiany Kamienieckiej, Filipa Sztarskiego i Radka Hewelta, Grupy KONCENTRAT, grupy młodych tancerzy pod opieką tancerza i choreografa Romana Komassy oraz uczestników projektu „rezydencja/premiera”. Spektakle solowe Wiolety Fiuk, Natalii Wilk, Liwii Bargieł, Arkadiusza Rysia i Małgorzaty Szymuli powstały w Klubie Żak pod kierunkiem wybitnych choreografów – Leszka Bzdyla, Pii Meuthen z Holandii i Shang Chi Suna.

Pierwsze trzy dni Festiwalu mają cinny chrakter: to konkurs dla tancerzy SOLO DANCE CONTEST (wcześniej pod nazwą Baltic Movement Contest). W tym roku w swoje sola zaprezentują tancerze z Polski, Szwajcarii, Belgii, Niemcy, Armenii, Węgier i Portugalii, w sumie 19 osób, pula nagród to 6000 euro, a oceniać będzie ich międzynarodowe jury w składzie: Kwong Wailap – wieloletni dyrektor Guangdong Modern Dance Festival i twórca pierwszego w Chinach festiwalu off-owego Fringe Shanghai; Nataša Zavolovšek – dyrektor Festiwalu Exodos w Lubljanie; Ann Van Den Broek – tancerka i choreograf, zdobywczyni wielu prestiżowych nagród tanecznych oraz Joanna Czajkowska – tancerka i choreograf, współtwórczyni Sopockiego Teatru Tańca.

Mariaż Azji i Europy, będący znakiem rozpoznawczym tegorocznej edycji GFT to przede wszystkim dwie światowe premiery, które odbędą się pod żółtymi szynami Sali Suwnicowej Klubu Żak. Zainteresowanie miłośników tańca z Gdańska na pewno wzbudzi spektakl WE ARE NOT I przygotowany specjalnie dla Gdańskiego Festiwalu Tańca przez Gdańszczankę Katarzynę Gdaniec i jej Compagnie Linga (Szwajcaria) z udziałem japońskiej tancerki Ai Koyamy oraz Geralda Duranda. Premierę światową na GFT będzie miał także spektakl 4 TAO Dance Theatre z Chin. Chińscy tancerze przedstawią także po raz pierwszy polskiej publiczności swój duet 2. A na otwarcie duet MONCHICHI niemiecko-koreańskiej tancerki Hyun-Jung Wang i francusko-niemieckiego tancerza z hiszpańskimi korzeniami – Sebastiena Ramireza.

Wśród najciekawszych spektakli powstałych na styku kultury Azji i Europy pokazane zostaną także dwa spektakle tajwańskiego tancerza Shang Chi Suna JE.SANS.PAROLES i TRAVERSE. Shang Chi Sun jako niezależny artysta działa głownie w Niemczech i często współpracuje z Sashą Waltz, będąc członkiem jej międzynarodowego zespołu Sasha Waltz & Guests. Dla zwolenników poetyckiego języka tańca solo Japonki Mami Shimazaki LOOP PEOPLE, które towarzyszyć będzie muzyką na żywo w wykonaniu wiolonczelisty Rana Avrahama Nahmiasa z Izraela.

Festiwalowi towarzyszyć będzie wystawy PINA, prezentująca zdjęcia Marcina Wasyluka ze spektaklu Nefes w wykonaniu zespołu Piny Bausch we Wrocławiu w 2009, a także pokazy filmowe (m.in. poświęcony wielkiemu artyście i mistrzowi butō– Kazuo Ohno Just Visiting This Planet w reżyserii Petera Sempela). Na GFT po raz pierwszy zostanie zaprezentowana książka Jadwigi Majewskiej THE BODY REVOLVING THE STAGE, poświęcona tańcu współczesnemu w Polsce. Cykl warsztatów dla tancerzy oraz warsztaty otwarte dla wszystkich chętnych poprowadzą goście festiwalu.

Jak co roku w trakcie festiwalu odbędzie się konferencja naukowa: Azja i Europa – międzykulturowe dialogi w teatrze i tańcu. Jej gośćmi będą między innymi: prof. Tadashi Uchino (wykładowca na Wydziale Interdyscyplinarnych badań Kulturoznawczych Uniwersytetu Tokio), prof. Zbigniew Osiński, prof. Stephanie Burridge (Singapur), dr Beata Kubiak Ho-Chi, prof. Estera Żeromska, Jadwiga Majewska, dr Wiesna Mond-Kozłowska, prof. Grzegorz Ziółkowski. Otwarte warsztaty krytyki tańca poprowadzi Debora Jowitt – wieloletnia recenzentka kultowego magazynu Village Voice w Nowym Jorku. Dla uczestników konferencji przygotowaliśmy także warsztat świadomości ciała i improwizacji z TAO Dance Theatre.

Harmonogram festiwalu do pobrania

Festiwal jest realizowany ze środków Miasta Gdańska, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, przy wsparciu Saur Neptun Gdańsk S.A. oraz we współpracy z Oceanic S.A., gazeta.pl, trójmiasto.pl, Outdoor3miasto.

Szczegóły: w zakładkach Kalendarium/Wydarzenia oraz:

www.gdanskifestiwaltanca.pl i facebook.com/gdanskifestiwaltanca

Organizator: Klub Żak, 80-266 Gdańsk, ul. Grunwaldzka 195/197, www.klubzak.com.pl

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close