Wersja do druku

Udostępnij

Pola Nireńska i inne gwiazdy tańca międzywojennej Warszawy powracają w etiudach tworzonych przez współczesnych tancerzy. Muzeum to projekt prezentujący dorobek pionierek i pionierów tańca modern w Warszawie w latach 1918-1939, w interpretacji obecnie tworzących w stolicy tancerzy i choreografów, których reprezentują Gosia Gajdemska, Artur Grabarczyk, Bartosz Ostrowski i Iwona Wojnicka. Muzeum Tańca to przedsięwzięcie Kolektywu Artystycznego Format Zero, które ma zachęcić mieszkańców Warszawy do odkrywania historii i tożsamości miasta przez pryzmat tańca.

 

W okresie międzywojennym Warszawa znajdowała się w centrum uwagi tanecznej społeczności w Europie. To właśnie stolica gościła Międzynarodowy Konkurs Choreograficzny w 1933 roku,  podczas którego spotkały się najważniejsze ówcześnie osoby ze świata tańca, a w jury zasiadał m.in. Rudolf Laban. W konkursie drugie miejsce zajęła Pola Nireńska, absolwentka szkoły Mary Wigman, później osiadła w Waszyngtonie tancerka, prywatnie żona Jana Karskiego. Pola Nireńska wystąpiła także w dwóch spektaklach Szkoły Rytmiki i Plastyki prowadzonej przez Janinę Mieczyńską. Natomiast Szkołę Umuzykalnienia prowadziła w tamtym okresie Tacjanna Wysocka. Do twórców wówczas działających  należy także słynny baletmistrz Feliks Parnell. Te cztery wybitne postaci, ich choreografie i styl taneczny, będą źródłowym materiałem i inspiracją do etiud tanecznych w wykonaniu współczesnych warszawskich tancerzy.

 

Europejski kontekst pionierów tańca modern to przede wszystkim wielkie nazwiska rewolucjonistów, takich jak Rudolf Laban, Mary Wigman, Kurt Jooss i Émile Jaques-Dalcroze. Laban pokazał światu, że ciało jest trójwymiarowe, a zatem taniec również może taki być. Mary Wigman udowodniła, że podstawy baletowe nie zawsze są konieczne, a najważniejsze w tańcu to móc wyrażać siebie. Kurt Jooss spektaklem Zielony Stół z 1932 roku zmienił perspektywę patrzenia na taniec, proponując choreografię, której tematem była wojna. Dalcroze rozwinął autorski system ćwiczeń, traktując ludzkie ciało jako najważniejszy instrument muzyczny. Warszawscy tancerze z tamtego okresu święcili triumfy na pokazach i festiwalach tańca modern organizowanych w całej Europie.

 

Projekt Warszawskie Muzeum tańca wyróżnia się na mapie kulturalnej miasta oryginalną i atrakcyjną koncepcją popularyzacji historii i wiedzy o sztuce tańca. Projekt wpisuje Warszawę na listę miejsc, w których taniec jest rozpatrywany w kategoriach dóbr kultury i tożsamości jej mieszkańców. Ogromne zainteresowanie tańcem w Warszawie, rozliczne szkoły, inicjatywy oraz wypełnione sale taneczne nie przekładają się jednak na wiedzę o najnowszej historii polskiego tańca. Warszawskie Muzeum Tańca ma przywrócić pamięć o sławnych postaciach, których prace były rozpoznawane w okresie międzywojennym w całej Europie.

 

Program Warszawskiego Muzeum Tańca 2017:

 

NOC MUZEÓW 20 maja 2017 w godzinach 20.00 – 23.00.

 

W Muzeum Warszawskiej Pragi pokazane zostaną etiudy Gosi Gajdemskiej, Artura Grabarczyka, Bartosza Ostrowskiego i Iwony Wojnickiej, których tematem będzie styl taneczny Tacjanny Wysockiej, Feliksa Parnella, Janiny Mieczyńskiej i Poli Nireńskiej. Trwające piętnaście minut pokazy rozpoczynać się będą co godzinę, trzy razy podczas trwania Nocy Muzeów. Oprawę muzyczną zapewnią Wiktor Podgórski i India Czajkowska. Reżyseria przestrzeni muzealnej w wykonaniu Romana Woźniaka.  

 

Występują:

Gosia Gajdemska//Tacjanna Wysocka

Artur Grabarczyk//Feliks Parnell

Bartosz Ostrowski//Janina Mieczyńska

Iwona Wojnicka//Pola Nireńska

 

Wykład interaktywny

Joanna Stasina

Pionierzy tańca modern w Warszawie

 

Dla zwiedzających dostępny będzie szczegółowy program.

 

Muzeum Warszawy/Muzeum Warszawskiej Pragi

ul. Targowa 50/52

 

Pokazy o godzinie 20.00, 21.00 i 22.00

Wstęp wolny.

 

 

SPEKTAKL Po Krzyku 4 czerwca 2017

 

Spektakl Po Krzyku to refleksja choreograficzna na temat twórczości Poli Nireńskiej. Polska tancerka i choreografka żydowskiego pochodzenia, której początki kariery przypadają na okres międzywojenny, rozpoczynała swoją karierę w zespole Mary Wigman. Na Kongresie Tańca w Wiedniu, w 1934 roku, zdobyła nagrodę za autorską choreografię Krzyk. Kariera solowa Poli Nireńskiej była jednak ciągłą, samotną i przepełnioną strachem ucieczką od hitlerowskich prześladowań. Zdjęcia artystki, opisy jej przedwojennych występów solowych oraz ślady niemieckiego Ausdruckstanz w jej twórczości, były obiektem studiów zespołu. W kontekście choreograficznym odwołaliśmy się do metod pracy twórczej Mary Wigman.

 

Więcej informacji na stronie: www.polanirenska.blogspot.com

Przeczytaj także tekst Teresy Fazan o spektaklu

 

Teatr Academia

ul. 11 Listopada 22

godz.19.30

Bilety: 20 zł

Rezerwacja biletów i informacje: joanna@formatzero@gmail.com

 

 

SOBOTY W WARSZAWSKIM MUZEUM TAŃCA 13 maja oraz 3 czerwca 2017

 

Wykład performatywny na temat techniki pionierów tańca modern w Warszawie. Uczestniczki i uczestnicy będą mieli okazję poznać i samodzielnie wykonać ćwiczenia, na których opierali swoje prace sceniczne tancerze międzywojnia. Praktyczne zajęcia taneczne wzbogacone będą o wiedzę na temat stylu tanecznego i choreograficznego, a także historii tańca modern w Europie. Wśród osób, których prace z sali prób poznamy będzie Pola Nireńska, Mary Wigman i Rosalia Chladek. Wśród ćwiczeń mających ponad 80-letnią tradycję znajdzie się nauka słynnej Skali A Rudolfa Labana na prawą i na lewą stronę. Do udziału w zajęciach potrzebny będzie wygodny strój sportowy, oraz pozytywne nastawienie.

 

Zajęcia poprowadzi Iwona Wojnicka – tancerka, choreografka i analityk ruchu. Z wykształcenia socjolog i teoretyk tańca. W latach 201-2013 stażystka w Codarts – Rotterdam Dance Academy. W latach 2011 – 2016 studiowała Labanowską Analizę Ruchu metodą Ausdruckstanz w Eurolab w Berlinie. Liderka Kolektywu  Artystycznego Format Zero.

Więcej na stronie www.iwonawo.com

 

 

Zajęcia w godzinach 10.00 – 13.00

Wstęp wolny

Rezerwacja miejsc: joanna@formatzero@gmail.com

 

 

POKAZ FILMOWY oraz oficjalne zakończenie projektu jesienią 2017

Specjalny pokaz filmów dokumentalnych, które powstaną w czasie trwania projektu. Tematem filmów będzie proces twórczy artystów, którzy ze śladów historycznych starają się odtworzyć styl taneczny warszawskich artystów dwudziestolecia międzywojennego. W filmach zobaczymy jak przebiegała praca koncepcyjna z materiałami historycznymi oraz przygotowanie choreografii poświęconej danej postaci. Filmy realizowane będą w różnych miejscach Warszawy.

 

Warszawskie Muzeum Tańca tworzą:

Dyrektor artystyczny: Iwona Wojnicka

Dramaturgia: Gosia Gajdemska

Choreografia i taniec:

Gosia Gajdemska, Artur Grabarczyk, Bartosz Ostrowski, Iwona Wojnicka

Reżyseria przestrzeni: Roman Woźniak

Muzyka: Wiktor Podgórski, India Czajkowska

Strategia komunikacji: Daniel Jarociński

PR i koordynacja: Joanna Stasina

Warszawskie Muzeum Tańca inspirowane jest Manifestem dla tanecznego muzeum wybitnego francuskiego choreografa Borisa Charmatza.

 

Projekt jest współfinasowany przez m.st. Warszawa.

 

Zakochaj się w Warszawie - logo współfinansowanie (miniaturka)

 

Partnerzy:

Muzeum Warszawy

Towarzystwo Przyjaciół Warszawy

Teatr Academia

 

Muzeum Warszawy (miniaturka) Teatr Academia (miniaturka)

 

 

Produkcja

Kolektyw Artystyczny i Stowarzyszenie Format Zero

www.formatzero.pl

 

Stowarzyszenie i kolektyw artystyczny FORMAT ZERO logo (miniaturka) 

 

 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close