
Kadr z filmu "Basiu, zatańczymy..."
Fundacja Artystyczna PERFORM przypomina postaci największych gwiazd baletu XX wieku – Barbary Bittnerówny i Witolda Grucy – ikon stylu lat 50-tych i dawnych „celebrytów” sceny baletowej. 28 listopada w Mazowieckim Instytucie Kultury odbędzie się przedpremiera filmu dokumentalnego Basiu, zatańczymy… i spotkanie z autorami albumu fotograficznego o tym samym tytule. Dzień później, 29 listopada w warszawskiej siedzibie ZASP odbędzie się pokaz premierowy filmu.
W tym klasycznym czarno-białym dokumencie przenoszącym nas w czasy „zimnej wojny” wzięła udział plejada znakomitych tancerzy, choreografów i ludzi kultury, którzy w czasie swojej pracy twórczej osobiście zetknęli się z portretowanymi artystami – m.in. Barbara Sier-Janik, Sławomir Pietras, znawca opery i baletu oraz choreograf Emil Wesołowski.
Choreografka Anna Hop wraz z tancerzami: Izabelą Milewską i Adamem Kozalem specjalnie na potrzeby filmu przygotowała własną interpretację układu z The Man I love wg George’a Gershwina. Oryginalna choreografia była sceniczną perełką, dzięki której Bittnerówna i Gruca w 1956 roku otrzymali ważną europejską nagrodę na konkursie baletowym we włoskim Vercelli.
W wywiadach wzięli też udział tancerze Polskiego Baletu Narodowego – Marta Fiedler i Dominika Krysztoforska i choreograf Robert Bondara. Kuratorami i pomysłodawcami całego przedsięwzięcia są Paulina Święcańska oraz reżyser filmu Piotr Janowczyk.
Za początek projektu można uznać październik 2018 roku, kiedy to, z okazji 100-lecia ZASP-u (Stowarzyszenia Polskich Artystów Teatru, Filmu, Radia i Telewizji) odbyła się wystawa fotograficzna Basiu, zatańczymy…. Zaowocowała ona stworzeniem materiału cennego nie tylko ze względu na walory artystyczne, ale także przypominającego o wielkich postaciach polskiej sceny baletowej. W ramach ekspozycji powstały wywiady z przedstawicielami warszawskiej sceny baletowej, ukazujące, jak dorobek Bittnerówny i Grucy inspiruje współczesnych ludzi tańca.
Sukces wystawy sprawił, że naturalnym krokiem wydało się wydanie albumu fotograficznego i filmu dokumentalnego, które upamiętniają Barbarę Bittnerównę i Witolda Grucę. Album Basiu, zatańczymy… składa się z wyselekcjonowanych zdjęć wraz z komentarzem do sztuki tańca i historii fotografii, a film dokumentalny to zbiór wywiadów ze współczesnymi gwiazdami tańca klasycznego i ludźmi kultury.
Organizator projektu: Fundacja Artystyczna PERFORM
Projekt współfinansuje m. st. Warszawa
Partner: Centrum Sztuki Tańca w Warszawie
Przedpremiera filmu i albumu:
Czwartek, 28 listopada, godz. 18.30
Mazowiecki Instytut Kultury, ul. Elektoralna 12
https://www.facebook.com/events/720792478422745/
wstęp wolny
Premiera filmu i albumu oraz spotkanie z twórcami:
Piątek, 29 listopada, godz. 14.00
ZASP, al. Ujazdowskie 45
https://www.facebook.com/events/1215115258662180/
wstęp wolny
Kolejne spotkania odbędą się w grudniu w siedzibie Centrum Sztuki Tańca w Warszawie (Mazowiecki Instytut Kultury, ul. Elektoralna 12) oraz w Ogólnokształcącej Szkole Baletowej im. Romana Turczynowicza. www.facebook.com/art.perform.