Wersja do druku

Udostępnij

12 listopada o godz. 19.00 w Teatrze Dramatycznym (Scena na Woli im. Tadeusza Łomnickiego) w Warszawie odbędzie się gościnna premiera spektaklu Warszawskiego Muzeum Tańca Ostatnie Pas w choreografii Iwony Wojnickiej. Spektakl inspirowany jest sylwetkami 23 warszawskich tancerek, których kariery zostały dramatycznie przerwane we wrześniu 1939 roku. Modernistyczne prace przez nie tworzone cieszyły się popularnością na scenach polskich i zagranicznych. Nielicznym udało się przeżyć niemiecką okupację i kontynuować karierę w Polsce Ludowej. Praca jest choreograficzną odpowiedzią na biografie taneczne młodych kobiet, udokumentowane przez skromne notatki i nieliczne zdjęcia.

Poszukując źródeł informacji na temat ich twórczości, odwołujemy się do somatycznych wspomnień, kiedy pamięć rzeczywistości zostaje zapisana w ciele jako ruch, gest, doznanie. Technika taneczna poprzez codzienną praktykę zmienia i kształtuje ciało tancerki, sprawiając, że jej jakość ruchu i sylwetka stają się dziełem sztuki. Wojna natomiast, na poziomie ciała, może doprowadzić do uszkodzeń, zniekształceń oraz unicestwienia wszystkich tych osiągnięć. Balansując pomiędzy dwoma biegunami doznań somatycznych, tworzymy choreograficzną odpowiedź na niezliczoną kolekcję pas znanych nam 23 gwiazd przedwojennej warszawy.

W spektaklu poświęconym 23 postaciom, jakimi są: Janina Mieczyńska, Tacjanna Wysocka, Irena Prusicka, Halina Hulanicka , Jadwiga Hryniewiecka, Ziuta Buczyńska, Janina Leitzkówna, Loda Halama, Franciszka Mannnówna (Manheimer), Pola Nireńska (Nirensztajn), Hanna Szwarcówna, Irena Szymańska, Natalia Lerska, Barbara Bittnerówna , Olga Sławska, Rena Hryniewiczówna, Pola Gobi (Pola Gobińska), Teresa Dobrowolska, Stefania Grodzieńska, Milena Luczówna, Hanna Lebedowicz, Danuta Kwabiszewska i Natalia Lerska autorki posługują się klasycznymi środkami ekspresji scenicznej, czyli światłem i przestrzenią.

 

Spektakl w założeniu ma mieć strukturę koncertową, w której fragmenty choreografii pokazywane będą jako kolejne utwory do muzyki fortepianowej granej na żywo. Towarzyszące muzyce, wykonywane na żywo, utwory wokalne będą częścią tego repertuaru i będą stanowić o jakości ekspresji tanecznej.

W spektaklu występuje sześć tancerek, z pochodzenia warszawianek lub pracujących w warszawie profesjonalistek, które są znane i chętnie oglądane przez liczną publiczności. Niezwykle sprawne technicznie, wykształcone w technice klasycznej, używają swoich umiejętności, aby tworzyć współczesne szkice i obrazy tańcem i ruchem. Tancerki i choreografki występujące w Ostatnim Pas mają już za sobą szereg sukcesów scenicznych w Polsce i w Europie i to właśnie ich dialog z historycznymi postaciami warszawskimi będzie największą atrakcją tego wydarzenia.

 

Choreografia: Iwona Wojnicka
Taniec: Liwia Bargieł, Olga Briks, Agnieszka Brzezińska, Ilona Gumowska, Sara Kozłowska, Marta Kosieradzka
Muzyka i śpiew: India Czajkowska

Kompozytorzy: India Czajkowska, Rafał Smoliński, Michał Talma-Sutt
Kostiumy: Ilona Binarsch
Konsultacje dramaturgiczne: Artur Grabarczyk
Produkcja: Joanna Stasina
Partnerzy: Wolskie Centrum Kultury

Bilety w cenie 30 zł dostępne w kasie Teatru Dramatycznego lub na stronie:
http://bilety.teatrdramatyczny.pl/rezerwacja/numerowane.html?id=3651

Projekt jest współfinansowany przez m.st. Warszawę.

Projekt realizowany jest pod patronatem ZASP.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close