Wersja do druku

Udostępnij

Najnowszy spektakl Polskiego Teatru Tańca, którego premiera odbędzie się już w następny wtorek, 25 lutego, odsyła widzów do średniowiecznych epidemii tanecznych. Choreografię do spektaklu przygotowała Marta Ziółek, teksty i dramaturgię – Anka Herbut. Choreograficznie Trucizna nawiązuje do pozascenicznych tańców społecznych (social dancing), mających moc budowania fizycznej wspólnoty i ruchowej empatii – podczas zgromadzeń, protestów w przestrzeni miejskiej czy w klubach.

 

Początek pokazu premierowego o godz. 20.00 w CK Zamek (Sala Wielka), kolejny pokaz – 3 marca, godz. 20.00.

  

Więcej o spektaklu:

 

– Co dla ciebie oznacza tańczenie? 

– Wszystko. To wszystko, co mam. Kiedy tańczę, mogę pozwolić sobie na bycie kimś.

– Kim?

– Kimś innym, niż normalnie. 

– Kim?

– Najlepszą możliwą gorszą wersją siebie.

– Wierzysz w raj?

– Kiedy tańczę, czasem wydaje mi się, że mam ten haj.

– Twój najgorszy koszmar?

– Nie móc się ruszać, stracić czucie.

– Co byś zrobiła, gdybyś nie mogła tańczyć?

– Chciałabym zniknąć.

 

Trucizna odsyła do średniowiecznych epidemii tanecznych, których różne odmiany zdefiniowano w XIX wieku jako choreomania. Etymologicznie choreomania łączy greckie słowa choros (taniec) oraz mania (szaleństwo), nazywając w ten sposób spontaniczne, niekanoniczne i niewygodne dla władzy ruchowe manifestacje ciał w przestrzeni publicznej. „Taneczne zarazy” miały miejsce w średniowiecznej Europie, ale w spektaklu umieszczone zostają w aktualnym, społecznym kontekście. Przewijają się tu więc nawiązania do Climaxu Gaspara Noé czy do rejwowych szaleństw, o których lider zespołu Prodigy, Keith Flint, śpiewał w piosence Poison.

 

Choreograficznie Trucizna nawiązuje do pozascenicznych tańców społecznych (social dancing), mających moc budowania fizycznej wspólnoty i ruchowej empatii – podczas zgromadzeń, protestów w przestrzeni miejskiej czy w klubach. Pracując z grupą tancerzy Polskiego Teatru Tańca, Marta Ziółek (choreografia) i Anka Herbut (teksty i dramaturgia) badają taniec jako pasję i zatrucie. Obserwują, jak materializują się w poszczególnych ciałach i w ich osobistych historiach. Przemieszczają się pomiędzy perspektywą indywidualną, a grupową dynamiką. Przyglądają się, jak ze zbiorowiska indywidualności taniec wytwarza grupę, stając się kolektywnym doświadczeniem.

 

Choreografia i reżyseria: Marta Ziółek 

Asystent choreografki, współpraca choreograficzna: Wojciech Grudziński 

Teksty i dramaturgia: Anka Herbut 

Muzyka: Lubomir Grzelak

Wizualizacje: Rafał Dominik 

Kostiumy: Tomasz Armada

Reżyseria świateł: Aleksandr Prowaliński 

Zdjęcia, wideo: Karolina Sobel 

Asystentka spektaklu: Paulina Jaksim

Współpraca choreograficzna przy scenach voguingowych: Magdalena Marcinkowska

Współpraca choreograficzna przy scenach krumpowych: Piotr ZONTA Król

Tańczą i współtworzą: Amy Basely, Evelyn Blue, Kacper Bożek, Julia Hałka, Paulina Jaksim, Patryk Jarczok, Katarzyna Kulmińska, Dominik Kupka, Paweł Malicki, Daniel Michna, Michał Przybyła, Adrian Radwański, Katarzyna Rzetelska, Sandra Szatan, Emily Wong-Adryańczyk

Obsługa spektaklu: Adriana Cygankiewicz, Przemysław Gapczyński, Piotr Grywaczewski, Zuzanna Majewska, Grzegorz Potocki, Daniel Wiśniewski 

Producent: Robert Chodyła 

Produkcja: Polski Teatr Tańca 

Partnerzy medialni: „Vogue”, www.e-poznan.plwww.kulturapoznan.pl, „Gazeta Wyborcza”

Wsparcie medialne: www.taniecpolska.pl

Partner: Koleje Wielkopolskie 

 

Bilety

 

Premiera odbywa się w ramach Roku Szyderców – cyklu programowego Polskiego Teatru Tańca, zaplanowanego na 2020 rok, będącego czasem wyzwolenia przez śmiech oraz doceniania roli humoru w życiu i teatrze.

 

 

 

 

 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close