
fot. materiały organizatora
Ideę tegorocznego Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Tańca i Performansu Ciało/Umysł, który odbędzie się w dniach 4-12 października 2019, odzwierciedlają słowa „przekraczanie” oraz „przyjemność”. Czytane razem lub oddzielnie pozwalają na różne sposoby interpretować rozpięte między nimi sensy – od prób roztopienia się w przyjemności, po szukanie nowych dróg w życiu i sztuce. Zaproszeni artyści dotykają takich tematów, jak przekraczanie własnych ograniczeń, by w pełni czerpać przyjemność z życia, porzucanie starych schematów i budowanie siebie na nowo, czy poszukiwanie przyjemności totalnej poprzez ciało. W programie 18. edycji Ciało/Umysł spektakle artystów z Danii, Polski, Portugalii, Włoch oraz USA, warsztaty z tańca lindy hop, spotkania z artystami i nowa propozycja dla widzów festiwalu: zaPOZNAJmy SIĘ, czyli 20-minutowe spotkania wprowadzające, przybliżające widzom kontekst, estetykę i format spektaklu. W tym roku festiwal ponownie zagości w przestrzeniach STUDIO teatrgaleria oraz Nowego Teatru.
Po raz pierwszy wszyscy artyści zaproszeni na festiwal gościli już na nim wcześniej, niekiedy wielokrotnie, jak Alessandro Sciarroni (po raz pierwszy na C/U w 2012), zeszłoroczny laureat Złotego Lwa za całokształt twórczości na Biennale w Wenecji, czy portugalski duet, Ana Borralho i João Galante, którzy za każdym razem proponują projekty angażujące lokalnych artystów i amatorów (od 2014 roku, gdy zaprosili 100 mieszkańców Warszawy do udziału w Atlas Warszawa) – tym razem artyści z pytaniem o momenty ich inicjacji w dorosłość lub ważne dla nich w życiu zwrócili się do grupy młodych osób w wieku 18-23 lata. Efekty będzie można zobaczyć w performansie Trigger of Happiness z elementami tańca. Osobiste wątki poruszy również Iza Szostak w solowym spektaklu Le Journal Secret, inspirowanym swoimi dziennikami i doświadczeniami z czasów edukacji na polu tańca. Jest to próba archiwizacji samej siebie, przyglądania się , kim stała się artystka. W proces pracy nas spektaklem zaangażowany był terapeuta Jacek Woźnica, a sam autotaniec, jak określa go Szostak, będzie miał mocno fizyczny charakter.
W festiwalu wezmą również udział „trzej tenorzy”, jak określiła ich sama kuratorka, Edyta Kozak, czyli tancerze o wyrazistej osobowości, którzy pokażą prace solowe: wspominany już Alessandro Sciarroni, który źródłowo wywodzi się z obszaru sztuk wizualnych, Rafał Dziemidok, artysta osobny, ostatnio mieszkający i pracujący w Berlinie, który skonfrontuje się z książką amerykańskiego tancerza Daniela Nagrina How to Dance Forever. Ostatnim gościem będzie słynny amerykański tancerz Trajal Harrell, uznany przez „Tanz Magazine” za najlepszego tancerza roku w 2018. Od lat wchodzący w twórczy dialog z dziedzictwem afroamerykańskiej subkultury (m.in. voguingiem) oraz kręgu Judson Dance Theater, tym razem podejmuje próbę dekonstrukcji samego siebie. Oprócz spektakli na festiwalu będzie można uczestniczyć w dyskusji z udziałem wszystkich trzech artystów.
Festiwal zakończą dwa pokazy spektaklu to come (extended) duńskiej artystki – Mette Ingvarsten, znanej festiwalowej publiczności z 2012 roku. Rozwijając swój projekt z 2005 roku, tym razem wspólnie z kilkunastoma zaangażowanymi tancerzami artystka przygląda się ludzkiej cielesności i seksualności, dążeniu do przyjemności, w której ciało może się w pewien sposób zatracić. Jak podsumowała kuratorka – jest to propozycja oferująca pół godziny refleksji i pół godziny zabawy, a więc tytułowej przyjemności, jednocześnie ją przekraczając.
Harmonogram festiwalu:
STUDIO TEATRGALERIA
4 października 2019 19.00 le journal secret PREMIERA, 60’ Iza Szostak (Polska)
20.00 Trigger of Happiness premiera polska, 80’ Ana Borralho & João Galante (Portugalia) 21.00 * 18. C/U otwarcie Festiwalu
21.30 * after talk – Ana Borralho
5 października 2019 17.30 * zaPOZNAJmy SIĘ le journal secret
18.00 Iza Szostak (Polska)
19.00 * after talk – Iza Szostak
20.00 * zaPOZNAJmy SIĘ Trigger of Happiness
20.30 Ana Borralho & João Galante (Portugalia)
| NOWY TEATR
8 października 2019 18.30 How to Dance Forever w jęz. angielskim 45’ Rafał Dziemidok (Polska)
19.30 * zaPOZNAJmy SIĘ CHROMA…
20.00 CHROMA_don’t be frightened of turning the page premiera polska , 60’ Alessandro Sciarroni (IT)
9 października 2019
18.00 * zaPOZNAJmy SIĘ How to Dance…
18.30 How to Dance Forever w jęz. polskim 45’ Rafał Dziemidok (Polska)
19.30 * zaPOZNAJmy SIĘ Dancer of the Year
20.00 Dancer of the Year premiera polska, 50’ Trajal Harrell (USA)
21.00 * after talk – Trajal Harrell, Alessandro Sciarroni, Rafał Dziemidok
11 października 2019 19.30* zaPOZNAJmy SIĘ to come (extended)
20.00 to come (extended), 18+, premiera polska, 60’ Mette Ingvartsen (DK)
21.00* after talk – Mette Ingvartsen
12 października 2019 20.00 Mette Ingvartsen (DK)
21.15* Zamknięcie Festiwalu
21.30 – 00.00 * warsztaty + party w rytmie Lindy Hop
(*) wstęp wolny
|
***
Przekraczając przyjemność
18. Ciało/Umysł
Międzynarodowy Festiwal Sztuki Tańca i Performansu
Dyrektor artystyczna: Edyta Kozak
Organizator: Fundacja Ciało/Umysł
Współorganizatorzy: STUDIO teatrgaleria, Międzynarodowe Centrum Kultury Nowy Teatr
Partnerzy: network apap – Performing Europe 2020 w ramach programu Unii Europejskiej „Kreatywna Europa”, Danish Arts Fundation, Flander State of the Art, Komuna// Warszawa, Centrum Sztuki Tańca w Warszawie.
Festiwal Ciało/Umysł jest współfinansowany ze środków M. St. Warszawa, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Patroni medialni: Chilli Zet, TVP Kultura, Didaskalia, Teatr, taniecPOLSKA.p, Aktivist, Notes na 6 tygodni, In Your Pocket, E-teatr.pl, Teatralia.com.pl