Wersja do druku

Udostępnij

Ideę tegorocznego Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Tańca i Performansu Ciało/Umysł, który odbędzie się w dniach 4-12 października 2019, odzwierciedlają słowa „przekraczanie” oraz „przyjemność”. Czytane razem lub oddzielnie pozwalają na różne sposoby interpretować rozpięte między nimi sensy – od prób roztopienia się w przyjemności, po szukanie nowych dróg w życiu i sztuce. Zaproszeni artyści dotykają takich tematów, jak przekraczanie własnych ograniczeń, by w pełni czerpać przyjemność z życia, porzucanie starych schematów i budowanie siebie na nowo, czy poszukiwanie przyjemności totalnej poprzez ciało. W programie 18. edycji Ciało/Umysł spektakle artystów z Danii, Polski, Portugalii, Włoch oraz USA, warsztaty z tańca lindy hop, spotkania z artystami i nowa propozycja dla widzów festiwalu: zaPOZNAJmy SIĘ, czyli 20-minutowe spotkania wprowadzające, przybliżające widzom kontekst, estetykę i format spektaklu. W tym roku festiwal ponownie zagości w przestrzeniach  STUDIO teatrgaleria oraz Nowego Teatru.

 

Po raz pierwszy wszyscy artyści zaproszeni na festiwal gościli już na nim wcześniej, niekiedy wielokrotnie, jak Alessandro Sciarroni (po raz pierwszy na C/U w 2012), zeszłoroczny laureat Złotego Lwa za całokształt twórczości na Biennale w Wenecji, czy portugalski duet, Ana Borralho i João Galante, którzy za każdym razem proponują projekty angażujące lokalnych artystów i amatorów (od 2014 roku, gdy zaprosili 100 mieszkańców Warszawy do udziału w Atlas Warszawa) –  tym razem artyści z pytaniem o momenty ich inicjacji w dorosłość lub ważne dla nich w życiu zwrócili się do grupy młodych osób w wieku 18-23 lata. Efekty będzie można zobaczyć w performansie Trigger of Happiness z elementami tańca. Osobiste wątki poruszy również Iza Szostak w solowym spektaklu Le Journal Secret, inspirowanym swoimi dziennikami i doświadczeniami z czasów edukacji na polu tańca. Jest to próba archiwizacji samej siebie, przyglądania się , kim stała się artystka. W proces pracy nas spektaklem zaangażowany był terapeuta Jacek Woźnica, a sam autotaniec, jak określa go Szostak, będzie miał mocno fizyczny charakter.

 

W festiwalu wezmą  również udział „trzej tenorzy”, jak określiła ich sama kuratorka, Edyta Kozak, czyli tancerze o wyrazistej osobowości, którzy pokażą prace solowe:  wspominany już Alessandro Sciarroni, który źródłowo wywodzi się z obszaru sztuk wizualnych, Rafał Dziemidok, artysta osobny, ostatnio mieszkający i pracujący w Berlinie, który skonfrontuje się z książką amerykańskiego tancerza Daniela Nagrina How to Dance Forever. Ostatnim gościem będzie słynny amerykański tancerz Trajal Harrell, uznany przez „Tanz Magazine” za najlepszego tancerza roku w 2018. Od lat wchodzący w twórczy dialog z dziedzictwem afroamerykańskiej subkultury (m.in. voguingiem) oraz kręgu Judson Dance Theater, tym razem podejmuje próbę dekonstrukcji samego siebie. Oprócz spektakli na festiwalu będzie można uczestniczyć w dyskusji z udziałem wszystkich trzech artystów.

 

Festiwal zakończą dwa pokazy spektaklu to come (extended) duńskiej artystki – Mette Ingvarsten, znanej festiwalowej publiczności z 2012 roku. Rozwijając swój projekt z 2005 roku, tym razem wspólnie z kilkunastoma zaangażowanymi tancerzami artystka przygląda się ludzkiej cielesności i seksualności, dążeniu do przyjemności, w której ciało może się w pewien sposób zatracić. Jak podsumowała kuratorka – jest to propozycja oferująca pół godziny refleksji i pół godziny zabawy, a więc tytułowej przyjemności, jednocześnie ją przekraczając.

 

Harmonogram festiwalu:

 

STUDIO TEATRGALERIA 

 

4 października 2019

19.00

le journal secret PREMIERA, 60’

Iza Szostak (Polska)

 

20.00

Trigger of Happiness premiera polska, 80’

Ana Borralho & João Galante (Portugalia)

 

21.00 *

18. C/U otwarcie Festiwalu

 

21.30 *

after talk – Ana Borralho

 

 

5 października 2019

17.30 *

zaPOZNAJmy SIĘ le journal secret

 

18.00

le journal secret, 60’ 

Iza Szostak (Polska)

 

19.00 *

after talk – Iza Szostak

 

20.00 *

zaPOZNAJmy SIĘ Trigger of Happiness

 

20.30

Trigger of Happiness, 80’

Ana Borralho & João Galante (Portugalia)

 

NOWY TEATR

 

8 października 2019

18.30

How to Dance Forever w jęz. angielskim 45’

Rafał Dziemidok (Polska)

 

19.30 *

zaPOZNAJmy SIĘ  CHROMA…

 

20.00

CHROMA_don’t be frightened of turning the page

premiera polska , 60’

Alessandro Sciarroni (IT)

 

9 października 2019

 

18.00 *

zaPOZNAJmy SIĘ How to Dance…

 

18.30

How to Dance Forever w jęz. polskim 45

Rafał Dziemidok (Polska)

 

19.30 *

zaPOZNAJmy SIĘ Dancer of the Year

 

20.00

Dancer of the Year premiera polska, 50’

Trajal Harrell (USA)

 

21.00 *

after talk – Trajal Harrell, Alessandro Sciarroni, Rafał Dziemidok

 

11 października 2019

19.30*

zaPOZNAJmy SIĘ to come (extended)

 

20.00

to come (extended), 18+, premiera polska, 60’ 

Mette Ingvartsen  (DK)

 

21.00*

after talk – Mette Ingvartsen

 

 

12 października 2019

20.00

to come (extended), 18+, 60’

Mette Ingvartsen (DK)

 

21.15* 

Zamknięcie Festiwalu

 

21.30 – 00.00 *

warsztaty + party w rytmie Lindy Hop

 

(*) wstęp wolny

 

 

***

Przekraczając przyjemność

18. Ciało/Umysł

Międzynarodowy Festiwal Sztuki Tańca i Performansu

Dyrektor artystyczna: Edyta Kozak

Organizator: Fundacja Ciało/Umysł

Współorganizatorzy: STUDIO teatrgaleria, Międzynarodowe Centrum Kultury Nowy Teatr

Partnerzy: network apap – Performing Europe 2020 w ramach programu Unii Europejskiej „Kreatywna Europa”, Danish Arts Fundation, Flander State of the Art, Komuna// Warszawa, Centrum Sztuki Tańca w Warszawie.

Festiwal Ciało/Umysł jest współfinansowany ze środków M. St. Warszawa, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Patroni medialni: Chilli Zet, TVP Kultura, Didaskalia, Teatr, taniecPOLSKA.p, Aktivist, Notes na 6 tygodni, In Your Pocket, E-teatr.pl, Teatralia.com.pl

 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close