Wersja do druku

Udostępnij

We wtorek 16 czerwca o godz. 20.00 (ZKM, Zagrebačko kazalište mladih) podczas XXXII edycji chorwackiego Tygodnia Tańca, organizowanego przez Centrum Tańca w Zagrzebiu oraz Chorwacki Instytut Ruchu i Tańca zaprezentowany zostanie spektakl SNiżyński. Święto snów.  Przedstawienie jest nową inscenizacją wielkiego baletu Igora Strawińskiego – solo performansem będącym podróżą przez odmienne stany świadomości Wacława Niżyńskiego. Spektakl został zrealizowany na podstawie jego Dziennika oraz twórczości przez Sławomira Krawczyńskiego, Tomasza Wygodę i Annę Godowską. Występuje Tomasz Wygoda.

 

Od twórców:

 

Fundamentem naszej pracy był „Dziennik”, który wydał nam się księgą snów, śnionych na jawie i gorączkowo zapisywanych. Stosując różne techniki pracy z podświadomością, podążyliśmy za opisanymi tam doświadczeniami w stronę ich głębszego wymiaru i ukrytego sensu. W podobny sposób spojrzeliśmy na baletową twórczość Niżyńskiego. Otworzył się przed nami pewien wewnętrzny świat, który nieustannie balansuje pomiędzy ekstazą i nicością, rozdzierany przez sprzeczności, a jednocześnie przepełniony tęsknotą za dzieciństwem ludzkości, kiedy to ośrodkiem myśli było serce, wspólnota wyrastała z rytualnego tańca, a kontakt z Bogiem był tak bezpośredni jak z drugim człowiekiem. Dramaturgia tego świata znalazła zdumiewający odpowiednik w „Święcie wiosny“ Strawińskiego. Ten utwór zdawał się czekać na interpretację poświęconą Wacławowi Niżyńskiemu. „Święto wiosny” jako „Święto snów”.

 

 

***

 

Jestem Bogiem w ciele. Wszyscy posiadają to uczucie, tylko nikt się nim nie posługuje. Ja się nim posługuję. Znam jego działanie. Kocham jego działanie.

Wacław Niżyński, Dziennik

 

koncepcja, scenariusz, reżyseria, światło: Sławomir Krawczyński

taniec: Tomasz Wygoda

choreografia: Anna Godowska, Tomasz Wygoda

praca z procesem: Sławomir Krawczyński

muzyka: Święto wiosny Igora Strawińskiego w wykonaniu New York Philharmonic, dyrygent: Leonard Bernstein, 1958

koncepcja kostiumów: Sławomir Krawczyński, Tomasz Wygoda, Anna Godowska

produkcja: Art Stations Foundation by Grażyna Kulczyk

czas trwania: 46 min.

premiera: 1 września 2013, Stary Browar, Studio Słodownia +3, Poznań

 

W spektaklu wykorzystane są zremiksowane fragmenty choreografii Niżyńskiego do baletów Popołudnie fauna oraz Święto wiosny.

 

Przedstawienie zdobyło dwie nagrody podczas Polskiej Platformy Tańca 2014 w Lublinie: za spektakl oraz wykonanie artystyczne.

 

W rankingu „Najlepszy, najlepsza, najlepsi w sezonie 2013/14” miesięcznika Teatr znalazł się w grupie najlepszych spektakli w kategorii teatru tańca.

 

 

O festiwalu:

 

Tydzień Tańca (Tjedan suvremenog plesa) to czołowy międzynarodowy festiwal tańca współczesnego w Chorwacji. Organizowany jest od 1982 roku przez Instytut Ruchu i Tańca. Powstał z inicjatywy Mirny Žagar, producenta artystycznego instytutu. Program festiwalu jest eklektyczny – prezentacja różnorodnych wizji artystycznych i choreograficznych ma na celu wzbudzić dialog pomiędzy różnymi sztukami.  Festiwal jest także miejscem, gdzie rodzą się nowe koncepcje – obok żywych legend choreografii i rozpoznawalnych na całym świecie nazwisk swoje prace prezentują artyści, wyznaczający nowe kierunki w sztuce tańca. Festiwal to również okazja do zaistnienia dla młodych talentów oraz możliwość refleksji nad miejscem tańca w chorwackiej kulturze i jego znaczeniem dla społeczeństwa.

 

Wśród największych nazwisk, które zaprezentowały swoje prace na festiwalu są: Susanne Linke, Trisha Brown, Nederlands Dans Theater, Christina de Chatel, Batsheva Dance Company, PC and Emio Greco, Josef Nadj, Random Dance, CandoCo, Carol Brown, Truus Bronkhorst, Xavier Le Roy, Sankai Juku, Donald Byrd, Angelin Preljocaj, Akram Khan, Rosemary Butcher, Siobbhan Davies, Daniel Léveillé, Holy Body Tatto i wielu innych. 

 

Festiwal wykształcił kilka pokoleń chorwackich artystów tańca. Dzięki kontaktom zagranicznym nawiązanym przy okazji kolejnych edycji imprezy, nowe pokolenie chorwackich choreografów jest dziś silniej związane z europejskimi ośrodkami tańca, pracując jednocześnie w kraju i zagranicą (Ivana Müller, Andreja Božić, Irma Omerzo, Bad Co., Marija Šćekić, Marjana Krajač…).

 

Integralną częścią imprezy są wydarzenia towarzyszące: debaty, wystawy, warsztaty, spotkania nieformalne i okazje do nawiązywania kontaktów zawodowych. Udział w festiwalu jedynie na podstawie zaproszenia. 

 

Strona festiwalu: www.danceweekfestival.com

 

 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close