Zakończył się XII Międzynarodowy Konkurs Choreograficzny Uczniów Szkół Baletowych im. Bożeny Kociołkowskiej. Odbył się w dniach 27–29 stycznia 2022 roku. W tej edycji konkursu młodzi tancerze zaprezentowali się na scenie Chorzowskiego Centrum Kultury.
Międzynarodowy Konkurs Choreograficzny Uczniów Szkół Baletowych został zainicjowany w 2005 roku przez Bożenę Kociołkowską – ówczesną wicedyrektorkę do spraw artystycznych Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Ludomira Różyckiego w Bytomiu, primabalerinę Teatru Wielkiego w Warszawie w latach 1961–1986. Początkowo był realizowany co roku, a od 2010 – co dwa lata.
Sukcesem XII edycji konkursu jest liczba zgłoszonych choreografii – nadesłano około 100 aplikacji: z 14 szkół baletowych w Polsce, Czechach, na Słowacji i Ukrainie. Z powodu ograniczeń związanych z pandemią COVID-19 na scenie udało się zaprezentować tylko 73 uczestnikom. Jurorami tegorocznego konkursu byli wybitni choreografowie: Jacek Przybyłowicz – przewodniczący, Aleksandra Dziurosz, Małgorzata Dzierżoń, Anna Piotrowska i Artur Żymełka. W konkursie przyznano wiele nagród – zarówno finansowych, jak i rzeczowych, a także w postaci udziału w wydarzeniach na specjalne zaproszenia instytucji kultury.
Lista laureatów:
Nagrody finansowe za zdobycie miejsca
Grupa starsza
I miejsce – Marta Wróbel
Ogólnokształcąca Szkoła Baletowa im. Janiny Jarzynówny-Sobczak w Gdańsku, tytuł choreografii: Interccio, muzyka: Jesper Kyd – Countdown
II miejsce – Wiktor Perdek
Ogólnokształcąca Szkoła Baletowa im. Ludomira Różyckiego w Bytomiu, tytuł choreografii: When the „box” turns, muzyka: Nu & Jo Ke
III miejsce ex aequo – Zofia Wieteska
Ogólnokształcąca Szkoła Baletowa im. Janiny Jarzynówny-Sobczak w Gdańsku, tytuł choreografii: Nie-oczekiwa-nie, muzyka: Balmorhea – Remembrance
III miejsce ex aequo – Mikołaj Spiżewski, Angelika Wolińska
Ogólnokształcąca Szkoła Baletowa im. Feliksa Parnella w Łodzi, tytuł choreografii: Society, muzyka: Ólafur Arnalds
Grupa młodsza
I miejsce – Maja Jankiewicz, Inga Ograbek
Ogólnokształcąca Szkoła Baletowa im. Olgi Sławskiej Lipczyńskiej w Poznaniu, tytuł choreografii: Więzień czasu, muzyka: Travis Lake
II miejsce ex aequo – Mateusz Buszka
Ogólnokształcąca Szkoła Baletowa im. Ludomira Różyckiego w Bytomiu, tytuł choreografii: Natłok, muzyka: Raime, Shifted
II miejsce ex aequo – Jakub Kiryk
Ogólnokształcąca Szkoła Baletowa im. Janiny Jarzynówny – Sobczak w Gdańsku, tytuł choreografii: Search, muzyka: Tinder – Origamibiro
III miejsce ex aequo – Klara Alibożek
Studio Baletowe Opery Krakowskiej, tytuł choreografii: Niedokończone, muzyka: Sanah
III miejsce ex aequo – Jakub Daćkus, Blanka Kaiser
Ogólnokształcąca Szkoła Baletowa im. Olgi Sławskiej Lipczyńskiej w Poznaniu, tytuł choreografii: Not all men but all women, muzyka: Meredith Monk
Wyróżnienia i nagrody w postaci kart podarunkowych ufundowane przez sklep Stakato
Wyróżnienia w grupie starszej
- Za choreograficzną interpretację struktury muzycznej
Natalia Filowiat – Ogólnokształcąca Szkoła Baletowa im. Janiny Jarzynówny-Sobczak w Gdańsku – tytuł choreografii: Pick & pop, muzyka: Erin Gee – Mouthpiece I
- Za ekspresyjną formę wypowiedzi choreograficznej
Angele Villanueva Jara – Ogólnokształcąca Szkoła Baletowa im. Janiny Jarzynówny-Sobczak w Gdańsku – tytuł choreografii: Sacha runa, muzyka: Dead Can Dance – Mother Tongue
- Za konsekwencję w budowaniu warstwy dramaturgicznej
Antonina Pawlukiewicz – Ogólnokształcąca Szkoła Baletowa im. Olgi Sławskiej Lipczyńskiej w Poznaniu – tytuł choreografii: Marność, muzyka: Bronski Beat
Wyróżnienia w grupie młodszej
- Za organiczną koncepcję przestrzenną
Elżbieta Socha – Niepubliczna Krakowska Szkoła Sztuki Tańca L’Art de la Danse – Krakowska Akademia Tańca – tytuł choreografii: Confusion, muzyka: Lauv (ft. BTS) – Who
- Za spójność obrazu scenicznego
Julia Frankus, Iga Jakubowska – Ogólnokształcąca Szkoła Baletowa im. Olgi Sławskiej Lipczyńskiej w Poznaniu – tytuł choreografii: Animarium, muzyka: Ólafur Arnalds – This Place Was A Shelter
- Za grupową choreografię odnoszącą się do tematyki społecznej
Julia Gabrusewicz – Niepubliczna Szkoła Sztuki Tańca „Fouetté” w Poznaniu – tytuł choreografii: Taniec w ciszy, muzyka: Juan Miyake
Nagrody pozaregulaminowe
- Nagroda finansowa Fundacji im. Zygmunta Zaleskiego:
- Mateusz Buszka z Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Ludomira Różyckiego w Bytomiu
- Sebastian Olczyk z Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Feliksa Parnella w Łodzi
- Martyna Warzocha z Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Romana Turczynowicza w Warszawie
- Olga Brączkowska z Niepublicznej Szkoły Sztuki Tańca „Fouetté” w Poznaniu
- Maria Jabłońska z Niepublicznej Szkoły Sztuki Tańca „Konserwatorium Tańca” w Krakowie
- Nagroda Dyrektora Międzynarodowego Festiwalu Tańca im. Olgi Sawickiej w Lądku Zdroju, w postaci zaproszenia na Festiwal:
- Magdalena Matejko, Mateusz Buszka i Wiktor Perdek z Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Ludomira Różyckiego w Bytomiu
- Julia Michalak, Angelika Wolińska, Remigiusz Zelmański, Mikołaj Spiżewski i Sebastian Olczyk z Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Feliksa Parnella w Łodzi
- Blanka Kaiser, Maja Jankiewicz, Inga Ograbek i Jakub Daćkus z Ogólnokształcącej SzkołyBaletowej im. Olgi Sławskiej Lipczyńskiej w Poznaniu
Angele Villanueva Jara, Marta Wróbel, Natalia Filowiat i Jakub Kiryk z Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Janiny Jarzynówny Sobczak w Gdańsku - Nina Karaszewska z Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Romana Turczynowicza w Warszawie
- Nagroda Dyrektora Opery Śląskiej Łukasza Goika, w postaci współpracy z zespołem Opery Śląskiej poprzez przygotowanie choreografii dla Solistów lub zespołu Baletowego bytomskiej opery, dla Wiktora Perdka z Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Ludomira Różyckiego w Bytomiu – finalisty XII Międzynarodowego Konkursu Choreograficznego
- Nagroda Dyrektorki Bytomskiego Teatru Tańca i Ruchu ROZBARK Anny Piotrowskiej, w postaci minirezydencji artystycznej z konsultacją choreograficzną i możliwością występu na scenie Bytomskiego Teatru Tańca i Ruchu ROZBARK:
- Elżbieta Socha – Niepubliczna Krakowska Szkoła Sztuki Tańca L’Art de la Danse – Krakowska Akademia Tańca
- Antonina Pawlukiewicz – Ogólnokształcąca Szkoła Baletowa im. Olgi Sławskiej Lipczyńskiej w Poznaniu