Wersja do druku

Udostępnij

Już dzisiaj, o 20 na Placu pod Wielką Krokwią odbędzie się premiera Widowiska tanecznego Harnasiew Zakopanem, które stanowi zwiastun odbywającego się we wrześniu w Zakopanem IV Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Kameralnej „Muzyka na Szczytach”.

Dwa dzieła klasyki muzycznej inspirują do refleksji nad tradycją, folklorem i możliwościami ich nowego odczytania.KrzesanyKilarainspirowany jest tradycją tańców góralskich, których energia i dynamika przekształcone zostały w budzące do dziś wiele entuzjazmu i emocji współczesne brzmienia.HarnasieKarola Szymanowskiegonatomiast to jedno z najznakomitszych dzieł symfoniki baletowej, wykorzystujące unikalne właściwości melodyki Podhala. Osnową są góralskie obrzędy weselne i echa ludowych opowieści o czynach tatrzańskich zbójników.

W oparciu o pierwszy szkic partytury i oryginalne libretto kompozytora,choreografka KayaKołodziejczyktworzy spektakl czerpiący z autentycznego folkloru, również tego najbardziej współczesnego. Do projektu zaproszeni zostali wykonawcy z całej Polski, prezentujący różne estetyki i style taneczne. Są wśród nich artyści związani z Polskim Teatrem Tańca, Śląskim Teatrem Tańca, Bałtyckim Teatrem Tańca sceną niezależną jak i rdzenni artyści podhalańscy, rodzinny zespół Trebunie –Tutki, a także Magda Ciszewska-Rząsa i Marcin Rząsa, projektant Maldoror/Grzegorz Matląg, Ada Bystrzycka, Marcin Słodyczka i lokalni tancerze. Wydarzeniu patronuje taniecPOLSKA.pl

Plenerowe wydarzenie, łączące muzykę na żywo z tańcem, to ilustracja obecnych tendencji poszukiwań interdyscyplinarnych, spotkanie różnych artystów i widza w momencie refleksji nad znaczeniem tradycji. Tym widowiskiem organizatorzy chcą także uczcićJubileuszosiemdziesięciu latWojciecha Kilaraoraz 135rocznicęurodzin i 75rocznicęśmierci Karola Szymanowskiego.


Muzyka : Krzesany- płyta wydana w 1995 r. Wykonanie – NOSPR Dyr. Antoni Wit

Harnasie– płyta wydana w 1994 r. Wykonanie – Chór i Orkiestra Filharmoni Narodowej Dyr. Kazimierz Kord

Bilety na widowisko 20-40 zł

Sprzedaż od 16 lipca

www.eventim.pl

Biuro Promocji Zakopanego

W miejscu koncertów

Tegoroczne wydarzenia festiwalowe odbywają się pod hasłemMałopolska i wszystko gra!

Pełen Program na stroniewww.muzykanaszczytach.com

Polecamy profilhttp://www.facebook.com/MuzykaNaSzczytach

Organizator:Stowarzyszenie im. Mieczysława Karłowicza w Zakopanem.
Festiwal wspierany ze środków:Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Urząd Miasta Zakopane.
Partnerzy:Województwo Małopolskie

Więcej informacji na stronie:http://muzykanaszczytach.com

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close