Wersja do druku

Udostępnij

Burmistrz Miasta Zakopane Leszek Dorula zaprasza na XLVIII Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich, który odbędzie się w Zakopanem w dniach 18-26 sierpnia 2016 roku. Jest to wydarzenie z niemal 50-letnią tradycją, które przyciąga nie tylko zespoły z całego świata oraz wielu znawców i miłośników folkloru, ale jest także niezwykłą wakacyjną atrakcją  dla wszystkich odpoczywających w tym czasie pod Tatrami.

 

W drugiej połowie sierpnia folklorem żyje całe miasto. Muzyka, śpiew i taniec z festiwalowej wioski ulokowanej na Dolnej Równi Krupowej docierają we wszystkie zakątki. Muzykanci, śpiewacy i tancerze występowali już na Kasprowym Wierchu i nad Morskim Okiem, w tym roku pojawią się na Gubałówce.

 

Na niezwykle bogaty i różnorodny program Festiwalu składają się występy zespołów prezentujących góralski folklor z całego świata i rywalizujących o „Złote Ciupagi”, a także liczne imprezy towarzyszące. Pokazują one piękno ludowej tradycji oraz ogromną troskę o zachowanie jej autentyzm i przekazanie następnym pokoleniom. Siłą zakopiańskiego Festiwalu jest więc sięganie do korzeni, do dziedzictwa przodków. Wyjątkowa jest także jego konkursowa formuła, która wyróżnia go wśród innych podobnych wydarzeń w Polsce i na świecie. To dzięki niej Festiwal uznawany jest nie tylko za jeden z największych i najstarszych, ale także za najbardziej prestiżowy. Tym samym doskonale promuje on polską kulturę ludową, podhalański folklor i jest wizytówką Zakopanego.

 

Z Festiwalem nierozłącznie związane są takie wydarzenia jak ogłoszenie wyników Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego im. Tadeusza Staicha na wiersz o tematyce górskiej, Mistrzostwa Podhala  w Powożeniu, koncert Muzyka Łuku Karpat, korowód ulicami Zakopanego, Wystawa Owczarków Podhalańskich, Kiermasz Sztuki Ludowej i Rzemiosła Artystycznego, Konkurs Kapel, Instrumentalistów i Śpiewaków Ludowych, Dni Narodowe, a także koncert Mali Górale oraz cieszące się wielkim zainteresowaniem warsztaty sztuki ludowej i animacje dla dzieci. Stałym punktem programu jest także koncert Na Folkową Nutę, którego tegoroczną gwiazdą będzie Kayah i Transoriental Orchestra.

 

Motywem przewodnim w tym roku będzie taniec, któremu poświęcone zostaną warsztaty folklorystyczne (19 sierpnia) oraz Międzynarodowa Konferencja Naukowa Taniec w kulturze (20 sierpnia). Będzie to doskonała okazja do pogłębienia wiedzy i wymiany doświadczeń dla teoretyków i praktyków na co dzień zajmujących się folklorem. Zapisy na warsztaty trwają do 17 sierpnia.

O warsztatach

 

Podczas konferencji będzie można dowiedzieć o socjo-kulturowym znaczeniu i roli tańca m.in.  na Węgrzech i Słowacji, w Turcji, Rumunii, Bułgarii, Francji (okres monarchii i tańca dworskiego) oraz  Polsce.  O konferencji bardziej szczegółowo będzie można przeczytać na naszym portalu pod koniec sierpnia.

 

W Zakopanem warto będzie obejrzeć także cztery festiwalowe wystawy prezentujące prace laureatów konkursu fotograficznego Żywioł Folkloru, zdjęcia Jolanty Flach Barwy festiwalu, dziecięcy plakat festiwalowy oraz unikatowe podhalańskie rękodzieło, jakim jest rzeźba w szkle Henryka Trebuni-Tutki. Skorzystać można będzie także z wyjątkowej możliwości odwiedzenia galerii i pracowni zakopiańskich artystów, które otworzą swoje drzwi dla zwiedzających. Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich zawitał także do Warszawy, gdzie w siedzibie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego od 5 sierpnia oglądać można wystawę fotografii Święto górali świata.

 

Tak bogaty program z pewnością każdemu pozwoli znaleźć dla siebie coś interesującego. Niezwykłym walorem tego święta góralskiego folkloru jest przede wszystkim możliwość bezpośredniego kontaktu z fascynującymi ludźmi, ich tradycją, muzyką, tańcem, rzemiosłem  i kuchnią oraz podróż do źródeł, odkrywanie korzeni, a także dobra zabawa. Nic więc dziwnego,
że każdy, kto choć raz gościł na Festiwalu, chce tu powrócić i znów poczuć wyjątkową atmosferę.

 

Do pobrania:

Program festiwalu

Program konferencji naukowej Taniec w kulturze

 

 

 Strona festiwalu:

www.festiwale.zakopane.pl/festiwal-folkloru/

 

 

Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem, logo (miniaturka)

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close