Wersja do druku

Udostępnij

13 (godz. 16.00) i 14 maja (godz. 9.00 i 11.00) w Żarskim Dom Kultury (ul. Wrocławska) a 20 (godz. 17.00) i 21 maja (godz.9.00 i 11.00) w Miejskim OśrodkuKultury (Plac Konstytucji 3 Maja 2) pokazy spektaklu Mikrokosmos Wrocławskiego Teatru Pantomimy w reżyserii Konrada Dworakowskiego. Prezentacja odbywa się w cyklu Pantomina porusza w ramach programu Scena dla tańca 2012 Instytutu Muzyki i Tańca.

Opowieść inspirowana historią Calineczki polemizuje z wizją Andersena, który w tytułowej postaci widział bezbronne i niewinne dziecko, pozbawione charakteru i możliwości decydowania o własnym losie. W wersji Konrada Dworakowskiego bohaterka jest silną i wyrazistą osobowością, a wędrówka staje się dla niej okazją do odnalezienia tożsamości. Korzystając ze środków teatru pantomimy, reżyser oddaje na scenie magię świata przyrody, do którego wkracza dziewczynka.

Christian Andersen napisałCalineczkęposzukując w dziecku, którego metaforą jest dwuipółcentymetrowa dziewczynka, dowodu bezbronności, posłuszeństwa, niewinności; wskazując jednocześnie ogromny wpływ świata zewnętrznego na to, co dzieje się z bohaterem.Mikrokosmosjest swobodną interpretacją tej popularnej baśni.Calineczkajest jedynie pretekstem do zderzenia się z podobnymi wątkami, ale na zasadach, które dyktuje w opowieści bohater ciekawy świata, silny i zdecydowany, dążący do tego, by być sobą i czuć się wolnym. Powodem tej swobodnej interpretacji jest chęć podjęcia dialogu ze stereotypem bohatera dziecięcego, sprowadzonego do postawy bezwolnej, pozbawionej charakteru i wpływu na własny los.

scenariusz i reżyseria:Konrad Dworakowski

scenografia ikostiumy:Maria Balcerek

projekcje wideo: Michał Zielony

reżyseria światła: Bartek Dębowski

muzyka: Piotr Klimek

obsada: Artur Borkowski, Agnieszka Charkot, Izabela Cześniewicz, Agnieszka Dziewa, Paulina Jóźwin, Mateusz Kowalski, Agnieszka Kulińska, Marek Oleksy, Aneta Piorun, Monika Rostecka-Komorowska, Mariusz Sikorski, Krzysztof Szczepańczyk, Robert Wieczorek

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close