Wersja do druku

Udostępnij

Sezon artystyczny 2018/2019 to dla Sashy Waltz i jej zespołu Sasha Waltz & Guests czas świętowania 25-lecia pracy artystycznej. W ramach jubileuszu grupa przygotowała dla swoich widzów tournée, które 28 września 2018 roku rozpoczęło się w berlińskim Kinie International premierą filmu Kreatur z choreografią Sashy Waltz [o teatralnej wersji spektaklu pisała dla nas Natalia Staszczak-Prüfer w tekście [o teatralnej wersji spektaklu pisała dla nas Natalia Staszczak-Prüfer w tekście Eksperyment – recenzja spektaklu „Kreatur” Sashy Waltz (Tanz im August 2017)].

 

Z tej okazji przygotowano także nowy spektakl – rauschen, który będzie miał swoją światową prapremierę w berlińskim Volksbühne 7 marca 2019 roku (będzie grany do 10 marca, kolejne pokazy zaplanowano na kwiecień 2019). Również w marcu, po trzech latach od premiery, widzowie będą mogli ponownie zobaczyć spektakl Continu w Haus der Berliner Festspiele. Z okazji jubileuszu 25-lecia, spektakle zespołu grane będą  na całym świecie. Kreatur zostanie zaprezentowany w ramach festiwalu Next Wave w Brooklyn Academy of Music w Nowym Jorku, w Festspielhaus St. Pölten, Théâtres de la Ville w Luxemburgu, Teatro Arriaga w Bilbao, La Villette w Paryżu, Kampnagel w Hamburgu i w Operze w Kolonii. Na trzy majowe wieczory (15-17 maja) spektakl Continu przeniesie się do Opery Izraelskiej w Tel Awiwie, natomiast pierwsza opera choreograficzna Sashy Waltz Dydona i Eneasz zostanie ponownie wykonana w Teatro Real w Madrycie.

 

W listopadzie 2018 roku berlińska publiczność mogła zobaczyć operę choreograficzną Orfeo w Staatsoper Unter den Linden. Produkcja została zrealizowana po raz pierwszy od jej niemieckiej premiery w 2015 roku. Natomiast w grudniu 2018 roku zespół zaprezentował jeden ze swoich najbardziej znanych spektakli, uniwersalne i ponadczasowe Körper (pol. Ciała) – fascynujące obrazy i choreografie ciał. Obierając ciało jako swój przedmiot w Körper, Waltz łączy analizę kliniczną i fantastyczne iluzje w serii żywych obrazów, gdzie trzynastu tancerzy tworzy osobliwe chimeryczne stworzenia i skręca za szkłem jak okazy naukowe.

 

Choreografie Sashy Waltz to coś więcej niż tylko połączenie tańca i muzyki. Elementy sceniczne i projektowanie przestrzenne przyczyniają się do wyrażania ekspresji choreografii o wyjątkowej, artystycznej formie. Specyfika pracy Sashy Waltz to nie tylko współpraca z tancerzami. To także dialog z innymi dziedzinami sztuki. Jej twórczość, jako kontynuatorki poszukiwań Mary Wigman, jest silnie inspirowana niemieckim teatrem tańca i ekspresjonizmem w tańcu. Warto zaznaczyć, że nazwa zespołu założonego w Berlinie w 1993 roku przez Waltz i Jochena Sandiga – Sasha Waltz & Guests, nie jest przypadkowa – artystka zaprasza do współpracy nie tylko tancerzy i choreografów, ale także architektów, plastyków, filmowców, projektantów i muzyków z różnych krajów. Oni wszyscy są gośćmi Sashy Waltz, gośćmi są również widzowie, dzięki którym zespół może świętować swoje 25-lecie.

 

Więcej o rauschen: https://www.sashawaltz.de/en/productions/# 

 

Opracowanie: Magdalena Juźwik

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close