Nagrodą Publiczności uhonorowali widzowie Le Festival Chorégraphique International de Blois – Międzynarodowego Festiwalu Choreograficznego w Blois piąty choreograficzny projekt filmowy Polskiego Teatru Tańca – baśniowy, mieniący się kolorami natury Zielnik.

Wersja do druku

Udostępnij

Utwór w reżyserii Iwony Pasińskiej powstał w 2021 roku, który w Polskim Teatrze Tańca podporządkowany był idiomowi Człowiek – roślina. Skomponowana do suity Edwarda Griega choreografia, z wirtuozerią zaprezentowana przez artystów tancerzy Polskiego Teatru Tańca odzwierciedla cykl życia roślin od momentu rozkwitu po pełen ciepłej nostalgii koniec. W filmie wykorzystano fragmenty suity Peer Gynt autorstwa Edwarda Griega w wykonaniu Trondheim Symfoniorkester & Opera pod batutą Han-Na Chang.

Zielnik od momentu premiery cieszy się gorącą sympatią widzów. „Choreografię obejrzałam w całości, trzy razy z rzędu i przez cały ten czas nie opuszczała mnie myśl, że na tym właśnie polega piękno.(…) Zielnik ma w sobie coś z siły boskiej Flory. Jest pięknym, optymistycznym, pozytywnie nastawiającym, nostalgicznie kolorowym, radosnym, momentami dowcipnym, operującym zmianami nastroju, genialnie zrealizowanym choreograficznym filmem. I doskonałym przykładem Floor Work. Proszę nie zwlekać i jak najszybciej obejrzeć ten film” – pisała red. Joanna Brych na portalu taniec.blog.polityka.pl.

Projekt Polskiego Teatru Tańca znalazł się w selekcjach oficjalnych festiwali: DANCINEMA w Vancouver w Kanadzie, RIFF Festival w Eina w Norwegii, Portland Dance Film Fest w Portland (USA) i Aesthetica Short Film Festival w York (Wielka Brytania).

***

Le Festival Chorégraphique International de Blois – Międzynarodowy Festiwal Choreograficzny w Blois we Francji organizowany jest przez stowarzyszenie Blois Danse. Jego celem jest demokratyzacja tańca poprzez organizowanie spektakli i pokazów filmowych, warsztatów mistrzowskich czy projektów społecznych, które poszerzają grono odbiorców tej niezwykłej sztuki. W swojej części filmowej ten unikatowy festiwal oferuje szeroki wachlarz form i estetyk, od filmowych projektów choreograficznych poprzez filmy dokumentalne o tańcu i animacje, po różnorodne filmy krótkometrażowe, których istotą jest ruch. W tym roku do udziału w programie filmowym zgłosiło 1 800 twórców z 55 krajów świata, spośród których wybrano i zaprezentowano 18 prac.

Zielnik otrzymał jedną z czterech głównych nagród.

Choreograficzny projekt filmowy Polskiego Teatru Tańca jest dostępny bezpłatnie na VIMEO. Trwa 13 minut. Link do filmu

Więcej o projekcie Zielnik

Więcej o festiwalu 

Laureaci konkursu filmowego Międzynarodowego Festiwalu Choreograficznego w Blois

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close