Wersja do druku

Udostępnij

Polski Teatr Tańca rozstrzygnął konkurs na realizację premiery w Roku Wyklętych. Spektakl, którego premiera odbędzie się 29 kwietnia 2019 roku, w Międzynarodowym Dniu Tańca, wyreżyseruje Katarzyna Raduszyńska. Będzie to pierwsza teatralna epopeja, pokazująca wyklęcie Ziemi przez gatunek ludzki. 

 

Choreografię przygotuje Artur Bieńkowski, związany z Teatrem ROZBARK. Scenografię i kostiumy zaprojektuje Paweł Walicki, autor kilkudziesięciu scenografii teatralnych i filmowych. Organizatorzy konkursu docenili oryginalność koncepcji, wielowymiarowość teatralnej wizji, wyobraźnię inscenizacyjną oraz uniwersalność przesłania, która pozwoli na satysfakcjonującą komunikację z widzami w Polsce i za granicą. 

 

Katarzyna Raduszyńska to reżyserka teatralna i dramatopisarka. Ukończyła Wydział Aktorski PWST we Wrocławiu i Wydział Reżyserii Akademii Teatralnej w Warszawie. Asystowała Krystianowi Lupie, Robertowi Wilsonowi i wielu innym. Zrealizowała kilkanaście przedstawień, wśród nich Wieczór Trzech Króli według Shakespeare’a w Nowym Teatrze w Łodzi, w tym cztery swoje teksty. Jej najnowsza sztuka Promised Land Hotel została opublikowana w „Dialogu”, w lutym 2016 i przetłumaczona na język rumuński. Otrzymała stypendium badawcze w Sofii, stypendium MKiDN na napisanie sztuki teatralnej oraz stypendium i rezydencję Funduszu Wyszehradzkiego w Bratysławie, gdzie pracowała nad powieścią Czarnula o Dolnym Śląsku. 

 

Przypomnijmy, że ideą projektu Rok Wyklętych jest analiza różnych aspektów wyklęcia. Organizatorzy pragną zainspirować do rozważania sytuacji wyklętych, z różnych powodów, postaci historycznych, fikcyjnych, idei lub rzeczy. Podejmowanie tematu wyklęcia może obejmować zarówno punkt widzenia wyklętych, jak i wyklinających. Taka wielobiegunowa analiza pojęcia wyklęcia i przedstawienie towarzyszących mu emocji da szansę silnych doznań artystycznych, estetycznych i intelektualnych naszym widzom. Jednocześnie ma też być zaczynem do twórczej dyskusji.

 

Premiera spektaklu odbędzie się 29 kwietnia tego roku, w Międzynarodowym Dniu Tańca.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close