Wersja do druku

Udostępnij

Brazylijski tancerz i choreograf Ismael Ivo, w Europie znany między innymi jako współzałożyciel wiedeńskiego festiwalu ImPulsTanz (wraz z Karlem Regensburgerem) oraz wieloletni Dyrektor Artystyczny Sekcji Tańca w ramach Biennale w Wenecji, zmarł 8 kwietnia 2021 roku w szpitalu w swoim rodzinnym São Paulo z powodu zarażenia koronawirusem Covid-19. Miał 66 lat. W Polsce znany był  także jako juror konkursu Solo Dance Contest, odbywającego się w ramach Gdańskiego Festiwalu Tańca (w 2013 roku).

 

Ismael Ivo studiował taniec i sztuki widowiskowe w São Paulo w Brazylii. W 1983 roku na zaproszenie Alvina Aileya przyjechał do Nowego Jorku, gdzie został członkiem Alvin Ailey Dance Center oraz kontynuował swoją pracę tancerza i choreografa. Blisko współpracował także z tancerzem butoh i dyrektorem światowej sławy japońskiego zespołu Sankai Juku – Ushio Amagatsu oraz protagonistą niemieckiego Tanztheater Johannem Kresnikiem. W połączeniu z afrobrazylijskimi korzeniami Ivona kolaboracje te zaowocowały wykształceniem bardzo wyrazistego, niepowtarzalnego stylu.

 

Współpracował także z Heinerem Müllerem, Georgem Taborim, Marcią Haydée i Mariną Abramović. Stworzył ponad 50 pełnowymiarowych, nagradzanych spektakli, które wystawiał na całym świecie.

 

W 1984 roku razem z Karlem Regensburgerem stworzył Internationale Tanzwoche Wien (Międzynarodowe Dni Tańca w Wiedniu), od 1988 roku przekształcone w ImPulsTanz – Vienna International Dance Festival, gdzie pracował jako doradca artystyczny. Ostatni raz poprowadził tam warsztaty w 2019 roku.

 

Od 2005 do 2012 roku był Dyrektorem Artystycznym Sekcji Tańca w ramach Biennale w Wenecji. Zainicjował tam nagrodę Złotego Lwa w dziedzinie tańca, którą wręczył Pinie Bausch, Williamowi Forsythe’owi, czy Sylvie Guillem.

 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close