Wersja do druku

Udostępnij

Z przykrością zawiadamiamy, że 18 sierpnia 2018 zmarł Márk Fenyves, znany polskiemu środowisku tańca współczesnego jako Dyrektor Artystyczny i współtwórca Międzynarodowego Festiwalu Solo Duo Dance w Budapeszcie.

 

Márk Fenyves (1973 – 2018) – choreograf, tancerz, nauczyciel, badacz i teoretyk tańca, organizator wielu wydarzeń artystycznych, performer i artysta wizualny. nauczyciel, badacz i teoretyk tańca, organizator wielu wydarzeń artystycznych, performer i artysta wizualny. Tytuł magistra sztuki uzyskał w 1998 w MOME, ukończył też studia z zakresu pedagogiki tańca współczesnego (Hungarian Dance Academy, 2006). Należał do przedstawicieli węgierskiego ruchu zwanego Art of Movement (Modern Dance Hugaricum) ze 100-letnią tradycją. Kierował Fundacją Orkesztika Alapítvány i Międzynarodowy Festiwalu SzólóDuó.

 

Jego mistrzami byli: Dr Gedeon Dienes, Sára Berczik, Judit Kármán, Éva E. Kovács, Ánes Szöllősi. Tańczył w Magyar Mozdulatművészeti Társulat (Hungarian Art of Movement Company) i Dekadance, GOLD Bea, Orkesztika Mozdulatszínház, Central European Dance Theatre, Csaba Horváth, MÁNDY Ildikó Company, Zikkurat, National Dance Theatre, National Teatr, Mari Balázs – ex-Dreamteam, Feledi Projekt. Założył szkołę Duncan-Dienes Orkesztika (1997), MOHA – Mozdulatművészek Háza (1997, House of art of movement: wcześniejsze Studio Sztuki Ruchu), Magyar Mozdulatművészeti Társulat (1995), aby chronić i rozwijać węgierską sztukę ruchu razem z István Pálosi. W ostatnim dziesięcioleciu, pracował również jako teoretyk tańca, redaktor encyklopedii, eseista, badacz historii i teorii tańca i wykładowca. Był dyrektorem Mozdulatművészeti Gyűjtemény (kolekcje taneczne, archiwa, biblioteka, wideoarchiwum od 1912 roku). Był kuratorem dziedzictwa Valérii Dienes, która była pierwszą węgierską współczesną tancerką i teoretyczką tańca. Był rzecznikiem, twórcą i badaczem systemu analizy ruchu Valérii Dienes. 

 

Należał do jury wielu węgierskich i międzynarodowych festiwali tanecznych. Przez ostatnie 15 lat był aktywnym członkiem stowarzyszeń węgierskiego tańca. Specjalizował się w tańcu współczesnym lub nowoczesności tańca (teoria, historia, pedagogika i praktyka).

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close