Z przykrością informujemy, że 23 czerwca 2023 roku w wieku 60 lat zmarł Walery Mazepczyk – tancerz, pedagog i baletmistrz Polskiego Baletu Narodowego.

Wersja do druku

Udostępnij

Pochodził z Władykaukazu, ale studiował w Leningradzie. Był solistą baletu teatrów w Jekaterynburgu i Tbilisi, po czym związał się z Polską. Od 1991 r. występował na scenie Teatru Wielkiego w Warszawie, w latach 1996-2009 jako pierwszy solista.

Na scenie warszawskiej tańczył m.in. takie role, jak: Książę Désiré, Błękitny Ptak i Carabosse w Śpiącej królewnie, Pas de deux w Giselle, Pas de trois i Rotbart w Jeziorze łabędzim, Parembo w La Gitanie, Książę i Drosselmeyer w Dziadku do orzechów, Benvolio i Tybalt w Romeo i Julii, Colas i Wdowa Simone w Córce źle strzeżonej Ashtona, solista w Trzeciej symfonii Pastora i Święcie wiosny Wesołowskiego, solista w Rossinianach i Carmina burana Fodora, Portos w Trzech muszkieterach Prokovsky’ego, partia tytułowa w Greku Zorbie Massine’a, Cygan w Carmen Eka, Ojciec Panny Młodej w Svadebce Kyliána, Harnaś i Ojciec w Harnasiach Wesołowskiego i Karenin w Annie Kareninie Ratmansky’ego.

Od 2009 roku pracował jako baletmistrz i asystent choreografów Polskiego Baletu Narodowego. W 2015 roku został odznaczony Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Walery Mazepczyk, fot. Paweł Rosłon, archiwum Teatru Wielkiego Opery Narodowej w Warszawie

Walery Mazepczyk odznaczony Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, 2015, fot. Jarosław Mazurek

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close