Wersja do druku

Udostępnij

Z przykrością informujemy, że 20 lutego 2021 roku zmarła Anna Majer – tancerka, choreografka, reżyserka, pedagożka, wykładowczyni akademicka. Zawodowo związana była ze Śląskiem – przez cztery lata pełniła funkcję dyrektora artystycznego bytomskiej Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. L. Różyckiego oraz pracowała jako choreografka i autorka ruchu przy wielu spektaklach między innymi Opery Śląskiej w Bytomiu. Właśnie na tej scenie zadebiutowała w 1992 roku przygotowując choreografię do spektaklu Bolero Maurice’a Ravela, za co została nagrodzona Nagrodą Teatralną „Złota Maska”. Drugi raz otrzymała to wyróżnienie trzy lata później, za choreografię do Kopciuszka także w Operze Śląskiej. W 2014 roku otrzymała nagrodę prezydenta Bytomia w dziedzinie kultury „Muza”. W 2019 roku uhonorowana odznaką „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.

 

Ruch sceniczny, choreografie i partie choreograficzne w spektaklach dramatycznych przygotowywała także dla gliwickiej Operetki Śląskiej, Opery Wrocławskiej, Teatru Zagłębia w Sosnowcu, Śląskiego Teatru Lalki i Aktora „Ateneum” w Katowicach, Teatru Śląskiego im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach, Teatru Śląskiego im. Gustawa Morcinka w Zabrzu, Teatru Dzieci Zagłębia im. Jana Dormana w Będzinie, Teatru Muzycznego w Gliwicach, Opery Dolnośląskiej we Wrocławiu, w których do 2017 roku zrealizowała łącznie kilkadziesiąt prac.

 

Jej twórczość była bardzo zróżnicowana. Oprócz wymienionych nagrodzonych choreografii, w środowisku teatralno-tanecznym wspominane są Jej choreografie do Tannhäusera  Richarda Wagnera w reżyserii Laco Adamika w Operze Śląskiej (2015) czy widowiska baletowego dla dzieci Kot w butach Bogdana Pawłowskiego, także w Operze Śląskiej, do którego przygotowała też libretto i inscenizację (2006).

 

Była również uznaną pedagożką. Współpracowała z Akademią Wychowania Fizycznego im. J. Kukuczki w Katowicach, gdzie stworzyła nowy kierunek studiów – artystyczne formy aktywności ruchowej – Akademią Muzyczną w Katowicach oraz słuchaczami Studium Aktorskiego przy Teatrze Śląskim. W Teatrze ROZBARK w Bytomiu prowadziła zajęcia baletowe dla dzieci, a w całym kraju warsztaty taneczne.

 

Przez wiele lat działała społecznie na rzecz swojego rodzinnego miasta, Bytomia, gdzie udzielała się w Stowarzyszeniu Ligi Kobiet Nieobojętnych. Współpracowała także z Bytomskim Uniwersytetem III Wieku.  

 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close