Ze smutkiem zawiadamiamy o tym, że zmarła Ewa Zając-Sołowianowicz, wyjątkowa tancerka, asystentka choreografa i pedagożka.

Wersja do druku

Udostępnij

O artystce:

Ukończyła Ogólnokształcącą Szkołę Baletową im. Olgi Sławskiej-Lipczyńskiej w Poznaniu. Była związana z Polskim Teatrem Tańca, Operą Wrocławską oraz niemieckim Teatrem Hof (1982–1998). Jako pierwsza solistka zatańczyła w przeszło 30 baletach, takich jak np. Sylfidy do muzyki Fryderyka Chopina, Kopciuszek Sergieja Prokofiewa, Giselle Adolphea Adama, Mandragora i Harnasie Karola Szymanowskiego, Fontanna Bachczysaraju Borisa Asafiewa, Cudowny mandaryn Béli Bartóka, Szeherezada Nikołaja Rimskiego-Korsakowa, Carmen George’a Bizeta, Romeo i Julia P. Czajkowskiego, Tango Astora Piazzolli, Ognisty ptak Igora Strawińskiego, Bolero Maurice’a Ravela, Krzesany Wojciecha Kilara, Coppélia Léo Delibes’a, Zorba Mikisa Theodorakisa, Trójkątny kapelusz Manuela de Falli. Wystąpiła również w musicalach, tj.: West Side Story Leonarda Bernsteina, Chicago Johna Kandera, Sweeney Todd Stephena Sondheima, Evita Andrew Lloyda Webbera, a także we wstawkach operowych i operetkowych. 

Otrzymała wiele nagród, np. Nagrodę Ministerstwa Kultury i Sztuki, Nagrodę Srebrnej i Złotej Iglicy od Prezydenta Miasta Wrocławia.

Od 2011 roku prowadziła zajęcia z baletu z solistami i chórzystami Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku. Była pedagożką tańca klasycznego w Studiu Baletowym, zorganizowanym przez Fundację Edu Pro Arte.

***

Składamy wyrazy współczucia bliskim Artystki.

Więcej informacji: link, link 2

Zdjęcie

Na zdjęciu: Ewa Zając-Sołowianowicz. Fot. Opera i Filharmonia Podlaska – Europejskie Centrum Sztuki w Białymstoku

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close